Férové manželství v Himalájích? Možná už brzy

Mysleli jste, že Nepál je poslední místem na světě, kde by se manželství mohlo otevřít i gayům a lesbám? Tak to vás překvapíme. Země, kterou u nás známe hlavně díky Mount Everestu a trojúhelníkové vlajce, je co do LGBT práv docela napřed.

blue_diamond_society.jpg

Nepál je pro většinu z nás velkou neznámou. Tradiční monarchii, která v historii prodělala územní spory s Čínou i sousední Indií, tam v roce 1990 oslabila občanská válka; vyvolali ji místní maoisté ovlivnění komunismem. Ani pozdější přechod k demokratičtější ústavě nedokázal monarchii udržet a v roce 2008 se Nepál stal republikou.

Čeká se na ústavu

Právě změna režimu se stala impulsem, který vedl k větším diskuzím o uznání LGBT práv. Už krátce po pádu monarchie, 17. listopadu 2008, rozhodl nepálský Nejvyšší soud o zrovnoprávnění LGBT menšiny – včetně práva na uzavření sňatku.

Soud zavázal nepálskou vládu k ustanovení komise, která se bude problematikou zabývat a vládě bude dávat doporučení, jak postupovat. Radost z tohoto průlomového rozsudku vyjádřil i tamní právník a významná osobnost LGBT aktivismu v Jižní Asii, Sunil Babu Pant.

Některé zdroje uvádí, že díky rozhodnutí Nejvyššího soudu je stejnopohlavní manželství ústavním právem, a že je tedy vázané na přijetí nové ústavy. Nepál má zatím pouze ústavu prozatímní. Přijetí té nové zdrželo konání nových voleb do Ústavodárného shromáždění a další administrativní průtahy.

Manželství opět soudní cestou

V lednu 2014 se podařilo vládou ustanovené komisi pro tyto účely zformovat studii zahraničních zákonů o manželství pro všechny. Komise doporučila nepálské vládě přijetí zákona o sňatcích párů stejného pohlaví. LGBT aktivistka Bhumika Shrestha z Blue Diamond Society pak prohásila, že pokud sňatky neprojdou legislativním procesem, pokusí se je prosadit soudní cestou.

V říjnu 2016 předložila nepálská vláda návrh novely občanského zákoníku, který by gayům a lesbám otevřel cestu k manželství. V únoru 2017 ovšem novelu doplnil pozměňovací návrh, který manželství pro všechny vysloveně vylučuje, a ještě k tomu zakazuje rozvedeným ženám, aby se znovu vdaly. Na to asijští lidskoprávní aktivisté reagovali ostrou kritikou.

 Dobrá zpráva přišla v červenci 2017. To se páru, v němž se jeden z partnerů identifikuje jako „třetí pohlaví“, podařilo registrovat sňatek v okresu Dadeldhura. Není to ještě vítězství, ale je to krok směrem k legalizaci férového manželství.

Ze žaláře k oltáři?

Ať už to dopadne jakkoli, je navýsost jasné, že se o manželství pro všechny v Nepálu mluví a že zde má díky rozhodnutí Nejvyššího soudu velkou šanci. Nepál by se tak po Tchajwanu mohl stát další asijskou zemí, kde můžou gay a lesbické páry uzavřít stejný druh sňatku jako jejich heterosexuální protějšky.

O stejném tématu se mluví také v Indii, která se momentálně chystá zrušit koloniální zákony proti sodomii. Dalo by se tedy říci, že by LGBT Indové a Indky šli ze žaláře rovnou k oltáři. Legalizace sňatků v Indii a v Nepálu se může stát katalyzátorem, který by časem mohl vést k otevřenějším diskuzím nejen o právech LGBT lidí, ale i o tématech domácího násilí, vynucených manželství, znásilňování či kastovního systému.

Nepál a Indie nejspíš budou rychlejší než Japonsko, země, která má přitom velmi blízko k západní kultuře. Přečtěte si o tom, jak se tamní společnost staví k LGBT komunitě a jak to v Zemi vycházejícího slunce vypadá s manželstvím pro všechny.

 

Foto: Blue Diamond Society

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.