Analýza: Kdo brzdí manželství pro všechny a proč Sněmovna ještě nehlasovala?

Návrh příslušného zákona už ve Sněmovně leží přes rok. Na přetřes se zatím dostal jen dvakrát a marně čeká na to, až ho poslanci a poslankyně v hlasování pošlou do druhého čtení. Provedli jsme analýzu dosavadních jednání, abychom zjistili, kde to vázne. Víc o tom zjistíte v článku a infografice níže.

Návrh zákona o manželství pro všechny loni v červnu předložila skupina 46 poslanců a poslankyň. Jen o pár dní později přišla jiná skupina, kterou tvořilo 37 poslanců a poslankyň, s odlišným návrhem. Manželství chtějí v Listině základních práv a svobod ukotvit jako výhradní svazek muže a ženy. Kdyby prošel, gay a lesbické páry by tak definitivně přišly o možnost se brát. Původní návrh by najednou byl protiústavní.

Poslanecká sněmovna projednává téma jako celek, ale moc času mu zatím nevěnovala. Zákon o manželství pro všechny se dostal na řadu zatím pouze dvakrát: 11. listopadu 2018 a 26. března 2019. Dohromady mu poslanci a poslankyně věnovali už 6,5 hodiny.

Opozice mluví více

Téměř dvě třetiny času pak padly na nesouhlasné projevy, ty na podporu manželství pro všechny byly časově úspornější. Naznačuje to, že odpůrci a odpůrkyně o tématu raději dlouze rokují a odkládají možnost, že se zákon posune do druhého čtení. Podporovatelé a podporovatelky by raději přistoupili k hlasování.

Je zajímavé, že při prvním, listopadovém, jednání, byl rozdíl v čase méně dramatický. Vystoupení pro zabrala 35 % času, proti 48 % času. Při druhém jednání už vystoupení odpůrců a odpůrkyň jasně dominovala. Ukrojili si 68 % času, podporovatelé a podporovatelky manželství pro všechny potřebovali jen 27 %.

Vypadá to, že čím více se Sněmovna blíží k potenciálnímu hlasování, tím více se opozice snaží zákon zdržet. Že tak zdržuje i hlasování o svém vlastním návrhu zmiňované ústavní novele? Je pravděpodobné, že jejím hlavním účelem od začátku bylo spíš zdržet nebo zablokovat projednávání zákona o manželství pro všechny.

Co říká šéf lidovců

Nejaktivnějšími odpůrci a odpůrkyněmi jsou podle naší analýzy poslanci a poslankyně KDU-ČSL. Během dvou jednání vystoupili celkem čtyřiadvacetkrát, z toho celých patnáct vystoupení náleží poslanci a od března také stranickému předsedovi Markovi Výbornému.

Lídr lidovců o manželství pro všechny mluvil také v dubnovém rozhovoru s DVTV. Navázal na demagogickou argumentaci, která byla slyšet právě i při debatách ve Sněmovně: „My vůbec neupíráme právo na rozhodnutí žít s kýmkoli. Pokud se dvě sestry rozhodnou, že spolu budou žít a budou pečovat o nemocnou maminku nebo nemocného dědečka, mají také mít právo na to, aby uzavřely manželství?“

Na otázku moderátorky Emmy Smetany, zda se dá opravdu mluvit o srovnatelné situaci, odpověděl, že se v případě dvou sourozenců skutečně jedná o jeden z typů soužití: „Stejně, jako když spolu žijí dvě ženy nebo dva muži.“ Dodal, že zatímco do soužití dvou osob nemá stát zasahovat, „institut manželství má zůstat pro muže a ženu. Protože jedině muž a žena mohou na svět přivést nový život.“

Více či méně podpásové argumenty proti se v Poslanecké sněmovně ozývaly také z řad ANO, SPD a ODS. Za nejaktivnější KDU-ČSL se umístily právě v tomto pořadí. Na podporu rovného manželství pak nejvíce vystupovali poslanci a poslankyně ANO (strana v tomto ohledu není jednotná) a Pirátů (ti manželství pro všechny podporují plošně a dlouhodobě).

Infografika_new_III.jpg

 

Foto: Johana Němečková

Infografika: Jsme fér

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.