Rakousko vs. Česko. Kdo bude pokrokovější?

nadcházejících týdnech nás čekají dvoje klíčové volby, které možná výrazným způsobem ovlivní dění v Evropě, a to i co se týká manželství pro gay a lesbické páry. K prvním dojde 15. října u našich jižních sousedů, ke druhým 20. – 21. října u nás.

rainbow_parade_viden.jpg

Po nedávné legalizaci sňatků pro páry stejného pohlaví v Německu, které se tak stalo první zemí střední Evropy, vyvstává otázka, která země se zařadí jako druhá. Možná to bude Rakousko, kde už dlouho běží iniciativa Ehe Gleich.

V Česku obdobná kampaň Jsme fér funguje poměrně krátce, ale pod petici za manželství pro všechny už se nám podařilo nasbírat víc než 7 000 podpisů. Lze tedy téměř s jistotou konstatovat, že jsme momentálně jedna z mála postkomunistických zemí, která k němu má alespoň nějakým způsobem našlápnuto. Na rozdíl od jiných, které dosud neumožnily homosexuálním párům ani uzavírat registrované partnerství: patří k nim Polsko i Slovensko.

Rakousko – země plná paradoxů

Česká republika se v roce 2006 stala první postkomunistickou zemí, která umožnila homosexuálním párům uzavírat registrované partnerství. Jako takoví jsme předběhli hodně zemí bývalého Západního bloku, mezi nimiž figurovalo i Rakousko. Tam je registrované partnerství legální až od 1. ledna 2010.

Podobně jako u nás bylo i v Rakousku registrované partnerství kompromisem mezi stranami SPÖ, Zelení – Zelená alternativa a ÖVP. Poslední jmenovaná (podobně jako donedávna německá CDU/CSU) blokuje veškeré snahy o legalizaci stejnopohlavního manželství.

Rakouská obdoba registrovaného partnerství garantuje párům, které v něm žijí, rovná práva a povinnosti v pracovně-právních vztazích, imigraci, penzích, daních a občanském právu. Mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím je 72 rozdílů, na které poukazuje rakouská LGBT organizace Rechtskomitee Lambda.

Iniciativa Ehe Gleich se v tomto volebním období usilovně snažila o legalizaci stejnopohlavního manželství, ale dosáhla pouze dvou zrovnoprávnění – možnosti registrace vztahu na obecních úřadech a regulace rodinného jména (Familienname) namísto regulace příjmení (Nachname).

Dále se za pomocí Štrasburku a Ústavního soudu podařilo prosadit jak možnost přiosvojení dítěte v registrovaném partnerství (2013), tak i společnou adopci dětí (2016). Rakouské soudy jsou v tomto o něco revolučnější než české, leč i naše soudy v mnohém hodně přispěly: loni došlo ke zrušení zákazu adopcí registrovanými partnery, letos Ústavní soud přiznal rodičovská práva dvěma mužům z Kalifornie.

Vše závisí na volbách

To, jak se posune ČR a jak Rakousko, teď závisí na výsledku nadcházejících voleb. Rakousko je v porovnání s Německem a ateistickou ČR přeci jenom trochu více homofobní. Pro homosexuální sňatky se letos vyslovilo 83 procent Němců, zato v Rakousku jich bylo pouze 59 procent.

Zatímco nás je téma manželství pro všechny čerstvé a česká společnost se s ním bude muset ještě víc poprat a také si uvědomit, že registrované partnerství není totéž co manželství, pro rakouské LGBT aktivisty bude velkou výzvou boj s vlivem římskokatolické církve. A také se stoupajícími preferencemi krajně pravicové FPÖ.

U nás máme pouze dvě strany, které podporu LGBT voličkám a voličům vyjádřily ve svém programu – Piráty a Zelené. Podrobnější informace o tom, jak se jednotlivé strany, kandidátky a kandidáti staví k otázce manželství pro všechny a přiosvojení, najdete zde.

 

Foto: Letizia Barbi / Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.