Volte kdekoli. Jak žádat o voličský průkaz?

Chcete volit férově, ale domů to máte daleko? Nevadí, i tak k volbám můžete. Stačí si pořídit voličský průkaz. Můžete si o něj zažádat osobně i poštou: připravili jsme jednoduchý návod jak na to. Ale pozor, máte na to už jen pár dní!

volby.jpg

K volbám do Poslanecké sněmovny půjdeme už 20. a 21. října. Ani ti, co bydlí daleko od svého trvalého bydliště, nemusejí přijít o možnost poslat do sněmovny kandidátky a kandidáty, kterým fandí. Stačí, když si zařídí voličský průkaz. Jak o něj zažádat? Osobně, poštou nebo prostřednictvím datové schránky.

Osobní žádost

Žádat musíte u obecního úřadu v místě vašeho trvalého bydliště. Zajít na něj můžete až do středy 18. října, do 16. hodiny. Není potřeba nic dopředu vyplňovat, prostě řeknete své úřednici nebo úředníkovi. Ti si vaši žádost poznamenají a domluvíte se, zda vám průkaz pošlou do schránky, nebo si ho sami přijdete vyzvednout.

Písemná žádost

Jestli víte, že se na příslušný úřad nedostanete, pošlete žádost poštou. Žádost nemá ustálenou formu, ale vzor najdete třeba tady. Uvést byste měli jméno, datum narození, adresu trvalého bydliště, kontakt a informaci o tom, jak si průkaz vyzvednete. Nezapomeňte připojit úředně ověřený podpis, jinak bude žádost neplatná. Ověří vám ho na vybraných úřadech, u notáře nebo na Czech POINTU.

„Objednaný“ průkaz si zase můžete vyzvednout osobně, také můžete na úřad poslat někoho, komu udělíte plnou moc. Možná nejjednodušší je nechat si průkaz poslat poštou.

Na písemnou žádost už máte jen pár dní, na úřad musí dorazit do pátku 13. října včetně.

Elektronická žádost

O průkaz můžete žádat i prostřednictvím datové schránky – musí ovšem být vaše. Žádost z ní odešlete, můžete a nemusíte ji při tom opatřit elektronickým podpisem. I v tomto případě se žádosti uzavírají v pátek 13. října, ve čtyři hodiny odpoledne.

Co je dobré vědět

Za voličský průkaz nic neplatíte.

V den voleb s ním můžete přijít k urně ve kterémkoli volebním okrsku. Kromě voličského průkazu budete potřebovat i občanku nebo pas.

Průkaz z minulých let už nevyužijete. Pro každé volby potřebujete nový.

Voličský průkaz jen tak někdo nezfalšuje, tiskne se na speciální papír Ministerstva vnitra, má ochranné prvky, vodoznak a unikátní číselné označení.

Koho volit?

To vám neřekneme. Ohodnotili jsme pro vás ale jednotlivé strany z hlediska toho, jak se staví k LGBT tématům a průběžně také aktualizujeme seznam „férových“ kandidátek a kandidátů. Vše najdete na naší speciální stránce věnované volbám.

 

Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.