Všechno, co jste chtěli vědět o volbách…

…ale báli jste se zeptat. K urnám vyrazíme už za pár týdnů, a tak jsme pro vás připravili stručný přehled všeho, na co není radno zapomenout. Věříme, že s jeho pomocí do Poslanecké sněmovny společně pošleme ty nejlepší kandidátky a kandidáty.

jsmefer_volby.jpg

Kdy přesně jsou volby?

Volby do Poslanecké sněmovny proběhnou 20. a 21. října 2017.

Volební místnosti budou otevřené v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Pokud plánujete oslavovat splněnou občanskou povinnost (nebo cokoli jiného) až do sobotních ranních hodin, doporučujeme zamířit do volební místnosti už v pátek, třeba po práci. Byla by přece škoda, kdyby vám utekla příležitost rozhodnout o osudu českých občanek a občanů. Včetně těch z LGBT komunity.

Kam mám jít volit?

Volby přes internet u nás ještě nemáme, proto musíte osobně dojít k urně a do ní vhodit hlasovací lístek. Volí se v místě vašeho trvalého bydliště. Zjistěte si, kde je vaše volební místnost (obvykle základka, na kterou jste chodili).

Pokud bydlíte jinde, co takhle navštívit o víkendu rodiče a kamarády ze střední? Volit na jiném místě vám případně umožní voličský průkaz, ale pozor – vyřídit si ho můžete jen do pátku 13. října.

Jak volby probíhají?

Komisi ve volební místnosti předložíte občanku, pas nebo voličský průkaz. Vyhledají si vás v seznamech a předají vám úředně ověřenou obálku. S tou zajdete za plentu a do obálky vložíte hlasovací lístek (jen jeden!) pro stranu, kterou chcete volit. Obálku pak před komisí vhodíte do urny.

Hlasovací lístky jsou dispozici i ve volební místnosti, ale pokud si chcete vše v klidu promyslet a třeba i dopředu zakroužkovat vybrané kandidáty, použijte ty, které vám přišly domů do schránky.

Koho kroužkovat?

Na hlasovacím lístku vybrané strany najdete očíslovaný seznam kandidátek a kandidátů. Můžete si vybrat až čtyři, kterým pomůžete přeběhnout ty, kteří jsou před nimi, a dostat se tak do Parlamentu.

Jednoduše zakroužkujte jejich pořadové číslo.

Pozor – když zakroužkujete více než čtyři čísla, bude kroužkování neplatné! Váš hlas ale strana dostane.

Pro váš lepší přehled jsme v každé straně vybrali kandidátky a kandidátky, kteří jsou nejvíce LGBT-friendly. Jejich jména podle strany a kraje najdete na naší volební stránce. Seznam vám také na vyžádání zašleme e-mailem; pokud máte internet v mobilu, můžete ho otevřít třeba až za plentou. Věříme, že se vám bude hodit!

 

Foto: Johana Němečková

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.