Novela poslance Nachera práva gayům a lesbám nenarovná

 

„Všechna práva ano, manželství ne,“ navrhoval původně Patrik Nacher z poslaneckého klubu ANO 1,2. Registrovaným partnerům dát všechna práva manželů, ale nedovolit jim, aby vstupovali do manželství. Tvrdil, že mu jde jen o symbol manželství. To by byl problém, protože by vztahy gayů a leseb nadále ponechal v nedůstojné oddělené ohrádce. Pak navíc otočil  – nyní by zakázal i společné adopce 3.

nacher_nl.jpg

Návrh Patrika Nachera drží gaye a lesby v druhé kategorii a děti v duhových rodinách navíc v právní nejistotě. Přečtěte si 11 důvodů, proč nesmí být přijat:

 1. V podstatě neexistuje. Nebyl zatím předložen a nikdo ho neviděl. Nevíme s jistotou, co bude jeho obsahem. Navíc poslanec Nacher ohledně jeho obsahu neustále mění názor.
 2. Ponechává děti v právní nejistotě. Neumožňuje společné adopce ani společné osvojení. Zákon by tak za rodiče uznal jen jednoho z páru. Připomíná to dělení na manželské a nemanželské děti: nemanželské mají horší postavení než ty narozené manželům.
 3. Gay a lesbické páry ponechává v podřadné kategorii, protože jim zakazuje vstupovat do manželství. Odkazuje je do speciální ohrádky, ať už ji nazveme „registrované partnerství“ nebo „partnerství“. Rozdělení na „my“ a „oni“, na plnohodnotné manželství a druhořadé partnerství, by se tak ještě prohloubilo. Láska je jen jedna, manželství by také mělo být jen jedno.
 4. Nejde o rozumný kompromis. Tím, že LGBT lidem zakazuje manželství, podporuje záměr těch, kteří chtějí změnit ústavní zákony a manželství pro všechny zakázat i v jejich rámci. Stát by tak jen pokračoval v „kastování“ svých občanů a občanek.  A na dlouhá léta uzavře dveře skutečnému zrovnoprávnění LGBT lidí.
 5. Patrik Nacher se o zlepšení situace LGBT lidí nikdy nezasazoval. Je zřejmé, že jeho návrh je reakcí na předložený návrh zákona o manželství pro všechny. Pokud by manželství pro všechny nebylo přijato, sledujme pečlivě, zda i poté bude pan poslanec se stejnou vervou jako dnes prosazovat jeho variantu.
 6. Často iniciativě Jsme fér vyčítá „salámovou metodu“. A když navrhujeme jednoduché a komplexní řešení, poslanec Nacher kontruje postupnými kroky a polovičatým řešením, které – pokud by bylo přijato – nám pravděpodobně zase za pár let budou politici vyčítat.
 7. Naprostá většina zemí, které podobným mezikrokem prošly, už umožňuje manželství pro všechny. V Česku jsme ten mezikrok vlastně už udělali – registrované partnerství tu máme víc než deset let. Je čas se posunout dál.
 8. Manželství se vždy vyvíjelo a měnilo, stejně jako celá společnost. Není stejné jako před 500 lety. Původní slovo „malženstvo“ ve staročeštině vzniklo ze slovanského „žena“ a germánského „māl“ – „smlouva“. Významy slov se posouvají. Na počítačích už dnes taky jen nepočítáme, zelenina také není jen zelená, limonáda není jen z citronu.
 9. Právně je to mnohem složitější způsob, než jaký nabízí novela, která umožní manželství pro všechny. Ta by v občanském zákoníku změnila pouhá tři slova (a některé navazující předpisy). Možná i proto Patrik Nacher připravuje návrh už půl roku a stále není hotový.
 10. Poslanec Nacher se argumentačně opírá o názor několika anonymních přátel či neznámých lidí, kteří mu psali na Facebooku – gayů, kteří si změnu údajně nepřejí. Dlouhodobé výzkumy přitom jasně ukazují, že možnost vstoupit do manželství chce více než 90 % LGBT lidí. A podporuje je v tom 67 % celé české populace.
 11. Manželství gay a lesbických párů nezpůsobí rozvrat společnosti. Jak to víme? Třeba proto, že nenastal ani v 30 zemích světa, které už manželství pro všechny přijaly.

 

Je také na místě připomenout, že debatu o hodnotě manželství otevřeli právě LGBT lidé: navracejí mu důvěru, kterou většinová společnost pomalu ztrácí.

 

1 https://www.novinky.cz/domaci/480374-homosexualum-bych-pridal-prava-ale-ne-manzelstvi-rika-nacher.html

2 https://www.novinky.cz/domaci/490942-nacher-prava-gayum-ano-manzelstvi-ne.html

3 https://echo24.cz/a/SUerR/manzelstvi-ne-dva-otcove-v-rodnem-liste-ano-vznika-treti-varianta-snatku-homosexualu

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.