Roste podpora manželství pro všechny. 5,2 milionu voličů je pro!

Už nějaký čas leží návrh zákona o manželství pro všechny ve Sněmovně bez povšimnutí. Většina českých voličů a voliček přitom souhlasí s tím, aby se gay a lesbické páry mohly brát. Ukázaly to průzkumy tří renomovaných agentur, jejichž výsledky jsme představili na lednové tiskové konferenci. Doufáme, že zaujmou i poslance a poslankyně, kteří novelu zákona brzy zařadí na program schůze a schválí.

Manželství pro všechny fandí více než šedesát procent české populace. Z 8,658 milionů oprávněných voličů a voliček to dělá přibližně 5,2 milionu lidí. Z toho zhruba 1,8 milionů (21 procent) uvedlo, že je „určitě pro“. „Spíše pro“ je 3,4 milionu voličů a voliček (40 procent). Nejsou to zanedbatelná čísla napišme o nich společně těm, co nás v Poslanecké sněmovně zastupují.

Tři průzkumy, jeden výsledek

Postoje české veřejnosti k otázce manželství pro všechny, tedy i pro gay a lesbické páry, v posledních letech zjišťovaly agentury Pew Research Center, Median a CVVM. Ve všech případech se jednalo o reprezentativní průzkumy veřejného mínění.

Průzkum Pew Research Center je z podzimu 2015 a zúčastnilo se ho 1 025 respondentů a respondentek starších osmnácti let. Agentura Median loni v únoru zpovídala 1 216 dospělých respondentů a respondentek. Nejnovější pak je průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z dubna 2018. Zúčastnilo se ho tisíc respondentů a respondentek starších patnácti let.

Analýzu trojice výzkumů na tiskové konferenci Jsme fér odprezentoval sociolog Daniel Prokop, který dříve v Medianu působil jako ředitel výzkumu. Zjistil, že rovné manželství podporuje čím dál více Čechů a Češek. Zatímco do roku 2008 byla většina dotazovaných proti, v roce 2018 převážil souhlasný postoj. „Ano“ manželství pro všechny říká více než 61 procent lidí v zemi. Přepočteno na oprávněné voliče a voličky je to 5,2 milionů lidí, které jsme zmínili na začátku.

Hlasy LGBT komunity

Datovou analýzu o další výsledky doplnila Marína Urbániková, která vede úsek výzkumu Kanceláře veřejného ochránce práv. Kancelář ombudsmanky se totiž loni na podzim spojila se spolky Prague Pride a Queer Geography, aby společně zrealizovaly online dotazníkový průzkum mezi LGBT lidmi v Česku.

Ukázal mimo jiné, že tuzemská LGBT komunita jeví o možnost uzavírat manželství velký zájem. Považuje ho dokonce za významné opatření v cestě k tomu, aby se jí u nás žilo lépe. Souhlasí s tím až 96 procent dotazovaných. Vzorek, ze kterého tato data vycházejí, čítal 1 977 respondentů a respondentek.

 „Z předloženého seznamu třinácti opatření získala právě tato možnost největší podporu – vyšší než například zpřístupnění adopcí párům stejného pohlaví (93 procent), možnost vstoupit do registrovaného partnerství na jakémkoliv místě a v jakémkoliv čase podobně jako v případě uzavření manželství (89 procent) nebo realizace různých osvětových a výukových programů,“ dodává k tomu Marína Urbániková.

Tisková zpráva ke stažení

Podívejte se také na podrobné výsledky analýzy:

analyza_graf01.jpg

analyza_graf02.jpg

analyza_graf03.jpg

analyza_graf04.jpg

analyza_graf05.jpg

analyza_graf06.jpg

analyza_graf07.jpg

Grafy: Daniel Prokop / Podpora manželství gayů a leseb v ČR (analýza dat CVVM, MEDIAN a PEW 2015-2018)

Úvodní foto: Johana Němečková

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.