Studie: Manželství pro všechny zlepšilo LGBT Američanům život

Od doby, kdy americký nejvyšší soud uzákonil manželství pro všechny, jsou tamní gayové a lesby znatelně spokojenější. Týká se to přinejmenším těch, kteří žijí v páru – bez ohledu na to, zda už si svou drahou polovičku vzali, nebo ne. Zjistila to časosběrná studie.

Manželství pro všechny je ve Spojených státech plošně legální od roku 2015, a to díky rozhodnutí nejvyššího soudu v kauze Obergefell vs. Hodges. Soud tehdy uznal, že nepovolit gay a lesbickým párům vstup do manželství je protiústavní.

Každý den v nejistotě

Některé státy, mimo jiné Kalifornie, Connecticut nebo New Jersey, jim to sice umožňovaly už dříve, řada dalších jim ovšem sňatky výslovně zakazovala. I ve státech, které manželství pro všechny na svém území uzákonily, se ovšem čas od času spekulovalo o jeho zrušení. Tamější sezdané páry tak žily v nejistotě, zda jejich svazek bude i nadále platný.

Nejednotná legislativa a těžko předvídatelný vývoj před rokem 2015 prokazatelně zhoršovaly životní kvalitu amerických gayů a leseb, kteří žili v dlouhodobých nebo právě manželských vztazích. V případech mnoha místních komunit jim navíc život komplikovala celková společenská nálada.

Dopady těchto stresorů na jejich psychickou pohodu se rozhodla prozkoumat skupina výzkumníků z Univerzity Illinois pod vedením Briana Ogolského. „Zlepšily se životy lidí ve stejnopohlavních partnerských vztazích poté, co Spojené státy uznaly manželství pro všechny na federální úrovni? Právě tak zněla naše hlavní otázka,“ vysvětlil Ogolsky magazínu The Week.

Spokojenější život i bez svatby

Data od tří stovek lidí, kteří žijí s partnerem nebo partnerkou stejného pohlaví, sbírali vědci v průběhu dvou let a napříč Spojenými státy. Zkoumali, zda a v jaké míře je trápí psychologické obtíže, jako jsou deprese a úzkosti, jak jsou v životě spokojení a jak na ně dopadá takzvaný „minority stress“. Ten se týká výlučně lidí, kteří patři do některé stigmatizované skupiny a v každodenním životě často čelí předsudkům či diskriminaci.

Výsledky výzkumu mluvily jasně: psychická pohoda a celková životní spokojenost se u těchto lidí od roku 2015 zásadně zvýšily. „Nejvýraznější zlepšení jsme dokonce zaznamenali u těch, kteří na tom před rozhodnutím nejvyššího soudu byli psychicky nejhůř,“ dodal Brian Ogolsky.

Zajímavé je, že vědci nenašli přímou souvislost mezi větší životní spokojeností a tím, zda partneři či partnerky byli sezdaní, nebo žili na hromádce. Mohlo by to ukazovat, že manželství pro všechny zlepšuje život všem LGBT lidem bez ohledu na jejich rodinný stav – prostě proto, že tak stát i celá společnost vysílají vstřícný signál. Dávají tak najevo, že akceptují všechny občany a občanky bez ohledu na jejich sexuální či genderovou identitu.

Zvládne to i Česko? Věříme, že ano. Napište spolu s námi poslancům a poslankyním, ať manželství pro všechny ve Sněmovně podpoří. Nebo sledujte férovou výzvu, v rámci které mu svou podporu vyjadřují lídři českých měst a obcí.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.