Robert Vano: Registrace mi připadá ponižující

Jediné, co si kdy registroval, byla televize, a nechápe, proč by duhové rodiny neměly mít stejná práva jako ostatní. I proto se fotograf Robert Vano zapojil do kampaně Jsme fér a vytvořil pro ni exkluzivní fotosérii o LGBT rodinách. Přečtěte si, co o ní řekl deníku Blesk.

Proč jste se rozhodl zapojit do kampaně?

Vždy když je někde nějaká nerovnoprávnost, tak mě to štve, a když můžu pomoct, tak pomůžu. Pro mě jsou důležité hlavně děti LGBT párů, které nemají stejná práva jako ostatní.

Tým kampaně Jsme fér mě oslovil, jestli bych do projektu šel, a já ho rád podpořil. Nic jiného než fotit ani neumím! Můj děda říkával, že když máte to štěstí, že se uživíte tím, co vás baví, máte pak třetinu vrátit zpátky. Jako zahradník, který musí třetinu vrátit do země, aby měl úrodu. Takže tahle výstava je můj způsob, kterým „vracím“ za to, že můžu dělat to, co mám rád.

Bylo náročné objevit třináct rodin, které by sdílely své příběhy? Neostýchaly se?

Rodiny jsem neoslovoval já, ale přímo lidé, kteří stojí za kampaní Jsme fér. Samozřejmě narazili i na rodiny, hlavně z vesnice, které na výstavě být nechtěli. Ale s těmi, co nakonec chtěly, to bylo super. Od začátku jsem říkal, že by bylo lepší mít protagonisty a protagonistky z celé země – aby byli ze všech krajů, nejen z Prahy, – a to se povedlo.

Co vám tahle fotografická zkušenost dala?

Hlavně jejich story! Jsou to úžasné příběhy a je na nich vidět, jak je důležité mít rodinu. Když vlčice v Římě mohla vychovat Romula a Rema, tak jsem si jistý, že i dvě holky nebo dva kluci zvládnou vychovat dítě. (smích) Jenže u nás se důležité věci neřeší a to mě štve. Místo toho se v televizi baví o tom, kdy se zase postaví nový kus dálnice.

Měl jste vy sám někdy chuť vzít si svého partnera? 

Takový pocit mám možná až teď, po sedmdesátce, jenže nikoho nemám. Přemýšlím, co bude, až odejdu… Jinak mám americké občanství, takže kdybych chtěl, můžu si někoho vzít během minuty v Las Vegas.

Registrace je super, ale jediné, co jsem si kdy registroval, byla televize. A připadá mi ponižující, že u registrovaného partnerství nejsou stejná práva jako u manželství. Přitom myslím, že je to na dobré cestě, že to musí přijít. Jsem optimista. Na Coca-Colu jsme čekali sto let, na Marlboro taky. Vím, že manželství přijde, že ho nová generace ponese. A chovám naději, že to bude brzo.

S výstavou Jedna láska, jedno manželství budeme až do Vánoc putovat po českých regionech. Najděte si v seznamu akcí, kdy dorazíme k vám!

vystava_praha_01.jpg

vystava_praha_02.jpg

vystava_praha_03.jpg

vystava_praha_04.jpg

Foto z pražské vernisáže výstavy: Johana Němečková

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.