Stylista Filip Vaněk: Jsme rodina jako každá jiná, rádi bychom se skutečně vzali

S Antonínem Petrškovským v létě oslaví čtyři roky výročí od registrace, kterou pojali ve velkém stylu. Jako opravdovou svatbu. „Chtěli jsme jeden druhého zabezpečit, jenže některé věci v partnerství automaticky dané nejsou,“ říká stylista, který obléká Simonu Krainovou i Leoše Mareše.

Filip je z Dobříše, Antonín z Hranic na Moravě a seznámili se v Praze. Je to už šest a půl roku. O tři roky později pak českými médii proběhla zpráva o tom, že se registrovali. „Bylo to v červnu a udělali jsme to tak, aby vše vypadalo jako svatba,“ vzpomíná úspěšný stylista. Hostů bylo kolem sto padesáti: rodiče, příbuzní, přátelé osobní i obchodní. Mezi svatebčany se objevilo také pár známých tváří ze šoubyznysu.

„Vlastně jsme tak spojili svoje životy. Jeden druhého chceme zabezpečit – tak, jako to mají normální páry,“ vysvětluje Filip. Ale podotýká, že ne všechno je v registrovaném partnerství stejné jako v manželství. Partnerům například nevzniká nárok na vdovecký či vdovský důchod, nemají automaticky společné jmění. I to by měl všem bez rozdílu umožnit zákon o manželství pro všechny. Vezmou se, když vejde v platnost? „Pokud bychom tu možnost měli, jdeme do toho naplno,“ říká jednoznačně Antonín.

„Jsme vlastně jako úplně normální rodina,“ popisuje Filip. „I naši rodiče se stýkají. Myslím, že máme v tomhle oba štěstí.“ S homofobií se prý v životě setkali jen zcela výjimečně, i když Antonín připouští, že u něj doma na Moravě si občas rýpnou. „U nás je všechno takové syrovější, ale vždycky je to jen ve formě srandy,“ dodává.

Také věříte, že pro stejnou lásku nejsou potřeba dvě odlišné instituce? Již brzy se to může změnit – návrh zákona o manželství pro všechny už čeká na projednání ve Sněmovně. Napište svému poslanci nebo poslankyni, proč mu při hlasování mají říct „ano“.

 

Foto: archiv Filipa a Antonína

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.