Manželství pro všechny i bezpečnost na internetu. Česko hostí největší evropskou LGBTI konferenci

Hate speech, LGBTI senioři, manželství gay a lesbických párů. To je výběr z řady palčivých témat, kterým se bude věnovat ILGA-Europe, největší evropská konference v dané oblasti, která se už příští týden uskuteční v Praze.

Mezinárodní konferenci bude od 23. do 26. října hostit pražský hotel Pyramida. Spolupořadateli se staly české spolky Prague Pride a PROUD. Program konference tvoří bloky zaměřené na řadu témat, která se dotýkají gayů, leseb, bisexuálů, trans a intersex lidí. 

Diskutovat se bude o hate speech a digitální bezpečnosti, o životech LGBTI seniorů nebo o postavení trans lidí ve zdravotnických systémech i institucionální péči. Dojde i na téma konverzní terapie. A nemůžeme opomenout téma manželství pro všechny. Mezi řečníky uvidí návštěvníci a návštěvnice mimo jiné komisařku Rady Evropy pro lidská práva Dunju Mijatović nebo českého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka. Záštitu nad konferencí převzal pražský primátor Zdeněk Hřib.

„Do Prahy přijedou stovky LGBTI aktivistů a aktivistek s očekáváním, že poznají zemi, která je v otevřenosti a tolerantnosti na špici východní Evropy. Jenže tuto čelní pozici jsme od devadesátých let už ztratili,“ myslí si předseda spolku Prague Pride Czeslaw Walek. „Věříme, že konference ILGA-Europe přinese do Česka novou energii zabývat se kvalitou života zdejších LGBTI lidí a poskytnout jim stejné příležitosti, jaké má většinová společnost.“

Nejpalčivější problémy LGBTI Čechů a Češek jsou podle něj v současnosti dva: nemožnost uzavírat manželství a požadavek sterilizace pro trans lidi, kteří žádají o změnu úředních dokumentů. „Způsob, jakým společnost přistupuje k LGBTI lidem, je lakmusovým papírkem celkového stavu lidských práv,“ uzavírá Czeslaw Walek.

Chcete se o konferenci dozvědět víc?
Informace najdete na webu nebo v události na Facebooku.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.