Iniciativa Jsme fér bude spolupracovat na Koncepci rodinné politiky

Naše iniciativa Jsme fér byla oslovena Ministerstvem práce a sociálních věcí v souvislosti s přípravou nové Koncepce rodinné politiky, která by měla být připravena a schválena do konce roku 2022. Koncepce rodinné politiky je zásadní strategický materiál v oblasti rodinné politiky v České republice.

Aktuální platná koncepce rodinné politiky byla schválena usnesením vlády ČR ze dne 18. září 2017, č. 654. Na základě tohoto usnesení je Ministerstvu práce a sociálních věcí mj. uložena povinnost připravit každých pět let aktualizovanou koncepci. Iniciativa Jsme fér byla oslovena spolu s dalšími organizacemi vzhledem k předchozí dobré spolupráci, či zkušenostem v oblasti, která pokrývá téma rodinné politiky. 

Zveřejňujeme proto naší odpověď na výzvu Ministerstva práce a sociálních věcí, kterou jsme se rozhodli přijmout. 

 

Děkujeme za oslovení k účasti v pracovní skupině k přípravě nové koncepce rodinné politiky. V první řadě bych ráda uvedla, že oceňujeme, že jste nás jako iniciativu, která se zabývá tématem rodin gayů a leseb s dětmi a jejich nerovným postavením v naší společnosti, oslovili k účasti na tvorbě tohoto důležitého vládního dokumentu.

Zcela se shodujeme s tím, co je uvedeno ve stávající Koncepci rodinné politiky, a totiž, že “klíčovým principem rodinné politiky je vytvářet rodinám takové prostředí, ve kterém mohou svobodně naplňovat svá rozhodnutí a přesvědčení týkající se rodinných hodnot, způsobů péče a cílů rodinného i osobního života. Jedná se tedy o zajištění svobodné volby při respektování ústavních hodnot a z nich vycházejících zákonů.” Rodiny dvou matek nebo dvou otců, jichž dnes v České republice fungují tisíce, v tomto kontextu stále zažívají deficit v mnoha oblastech života. A to dopadá především na děti, které jsou v těchto rodinách vychovávány. Pokud tedy budeme mít v rámci pracovní skupiny možnost tento neblahý stav alespoň částečně napravit a přizpůsobit rodinnou politiku státu také (ale samozřejmě nejenom) těmto rodinám, bude to jistě velký posun kupředu.

Proto bych Vás ráda informovala, že naše iniciativa (respektive spolek Prague Pride z.s., který jí organizačně zajišťuje) výzvu k účasti v poradní skupině přijímá. Primární zástupkyní bude Adéla Horáková ([email protected]). Případně ji zastoupí jiná osoba, podle časového rozvržení setkání skupiny.

Jak jsem uvedla výše, za zásadní považujeme, aby nově připravovaná koncepce rodinné politiky podporovala všechny funkční rodiny a nezapomínala na rodiny gayů a leseb. To vše při vědomí podpory všech rodin, které u nás vytvářejí prostředí pro péči o své členy a členky a také pro výchovu dětí. Podmínkou k tomu však je i to, aby dialog, který bude (doufáme) s externími organizacemi podílejícími se na pracovní skupině veden, směřoval ke konkrétním cílům. Není naší ambicí poskytovat doporučení, která pak nenajdou vyznění a odraz v nově vzniklém dokumentu. Tím samozřejmě nemáme na mysli to, aby všechna naše doporučení byla automaticky zapracována. Jde nám ale o to, aby byla nová koncepce rodinné politiky připravována s tím vědomím, že rodiny jsou dnes v České republice různé, ale každá si zaslouží podporu a ochranu pro naplňování rozhodnutí a přesvědčení týkající se rodinných hodnot, způsobů péče a cílů rodinného i osobního života.

V té souvislosti nás velmi znepokojuje fakt, na který jsme upozorňovali již v minulosti, a to že součástí pracovní skupiny k přípravě nové koncepce rodinné politiky jsou také organizace, které nepodporují všechny fungující rodiny, ale selektivně vybírají ty, které jsou podle nich “správné”. Jde především o organizaci s názvem Aliance pro rodinu. Ta aktivně přispívá ke stigmatizaci homoparentálních rodin, brání zlepšení jejich právního postavení a zrovnoprávnění a nezakládá přitom své postoje na vědeckých poznatcích. Jsme toho názoru, že pokud je cílem současné vlády a připravované koncepce podporovat všechny funkční rodiny bez rozdílu v jejich rozmanitých podobách, je účast Aliance pro rodinu na přípravě této koncepce v rozporu s tímto cílem. Jsme přesvědčeni o tom, že případná podpora pouze některých “správných” rodin v konečném důsledku vylučuje, symbolicky, ale i fakticky, mnoho jiných fungujících rodin, které by ale měly být do koncepce rodinné politiky zahrnuty. Domníváme se totiž, že Ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo pracovat na zlepšení života všech občanů a občanek České republiky. Včetně stejnopohlavních párů a dětí, které vychovávají.

Ještě jednou děkujeme za přizvání do pracovní skupiny a věříme v konstruktivní přístup, který můžeme z naší strany plně přislíbit.

S pozdravem

Lucia Zachariášová

(právnička iniciativy Jsme fér)

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.