Láska rozdělená koronavirem: Kvůli pandemii musely oddálit registraci

Když Beatina partnerka Hela odjela na začátku března domů na Slovensko, myslela si, že je to jen na pár dní. Mezitím se ale uzavřely hranice a partnerky tak zůstaly nečekaně odděleny. Doposud nevědí, jak dlouho ještě nebudou mít možnost se vidět. Beata s námi sdílela svůj příběh o jejich současné situaci. 

 

Grafička Beata s bývalou učitelkou Helou se potkaly v Olomouci a jsou ve vztahu už dva roky. Právě letos v dubnu měly naplánovanou registraci v Česku, ta se ale zatím nekonala: „Hela je ze Slovenska a tak 8. března odcestovala na Slovensko s tím, že se za pár dnů vrátí. Jenže 13. března slovenská vláda uzavřela hranice a záhy na to i ta česká. Dne 4. dubna 2020 jsme měly mít registraci na Staroměstské radnici v Praze. Zůstaly jsme ale oddělené hranicí, každá v jiném státě,“ popisuje Beata jejich současnou situaci. 

Úřad s nimi naštěstí včas komunikoval a nabídl jim nový termín. Partnerky ale v současné chvíli řeší především to, že nemají možnost být spolu: „Úřad (matrika) nás kontaktoval a umožnil nám přesunout termín registrace. Dali nám 2 termíny, aby alespoň jeden vyšel, vzhledem k nepřehledné situaci. Možnosti na setkání ale nemáme prozatím žádné. Navíc, i kdybychom byly registrovány, tato registrace nemá pro úřady žádnou právní relevantnost. Tedy i kdybychom naši registraci stihly před uzavřením hranic, registrace by nás neopravňovala k přechodu hranic. Jediným řešením by byla možnost svatby, manželům vstup na území jiného státu je povolen za účelem sloučení rodiny. Registrovaným párům ne. Nejsou v tomto ohledu v zákonech považovány za rodinu,“ vysvětluje Beata. 

A jak celou situaci nyní zvládají? „Nyní? Čekáme. Jsme každý den ve spojení na skype, společně chodíme na procházky, ale každá jinudy, společně pijeme ranní kávu, ale každá u svého stolu, společně se díváme na stejný film. Doufáme, že budou hranice brzy otevřené a pokusíme se získat občanství druhého státu jinou cestou, abychom se již do této situace nedostaly. Nejlepším řešením pro budoucnost by samozřejmě bylo manželství pro všechny. Čekali jsme na možnost vstoupit do manželství, ale politici nám to nepřejí. Proto jsme se rozhodli zatím alespoň uzavřít registrované partnerství. Manželství nám zajistí stejnou ochranu jako mají ostatní a zajistí nám také stejná práva.“

 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.