Otevřený dopis Heleně Válkové, zmocněnkyni vlády pro lidská práva

„Neupírám jim právo být slyšet, ale pak je někdo hodí do jednoho pytle třeba s organizací, která pomáhá dětem propuštěným z dětských domovů,“ řekla serveru iHNed.cz poslankyně a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Helena Válková na konto neziskových organizací, které u nás bojují za práva LGBT lidí. Přečtěte si otevřený dopis jedenácti zástupců a zástupkyň těchto organizací.

V Praze dne 28. října 2019

Vážená paní zmocněnkyně, 

my, níže podepsaní zástupci a zástupkyně neziskových organizací pracujících na zlepšení kvality života LGBT osob v Česku, tímto otevřeným dopisem reagujeme na Vaše vyjádření ze dne 22. 10. 2019, zveřejněné v článku iHNed.cz pod titulkem: „Válková chce zjednodušit a zrychlit financování neziskovek. Měla by o nich rozhodovat ministerstva“. Konkrétně reagujeme na následující sdělení:

Neziskový sektor je podle ní rozmanitý a některé organizace zastiňují jiné. Válková zmiňuje například protikorupční Rekonstrukci státu nebo iniciativy bojující za práva homosexuálů. Neupírám jim právo být slyšet, ale pak je někdo hodí do jednoho pytle třeba s organizací, která pomáhá dětem propuštěným z dětských domovů,' podotýká Válková a dodává, že bude vždy hlavně na straně neziskovek poskytujících sociální služby. Poskytují je těm, kteří mají základní práva nejvíce ohrožená,' dodává.“

Hluboce nás Vaše vyjádření zasáhlo. Jako jedna z mála v české státní správě máte výslovnou kompetenci a zároveň odpovědnost chránit LGBT lidi a zlepšovat jejich život. Potýkáme se s mnohými problémy a vzhlížíme k Vašemu úřadu s nadějí, že nám je pomůže řešit. Samozřejmě, že jsou tu i jiní, kteří mají problémy, včetně dětí v dětských domovech a my plně podporujeme Vaši snahu jim pomoci. Myslíme si ale, že jedno nevylučuje druhé. Je možné (a Váš úřad na to má kompetence i prostředky) pomáhat více znevýhodněným nebo oslabeným skupinám najednou. Velice doufáme, že Váš úřad využije své kompetence naplno a bude pomáhat i LGBT osobám. To znamená i mladé dívce, kterou rodiče vyhodili z domu, protože se zamilovala do spolužačky. Páru dvou mužů, kteří si vyslechnou mnoho urážlivých poznámek, když se vezmou na ulici za ruce. Malému romskému chlapci, který je pořád ještě v dětském domově, i když by nemusel, protože o něj hetero páry nemají zájem, a protože legislativa zakazuje gay a lesbickým párům ho adoptovat. Seniorce, která většinu života prožila v komunismu a na stará kolena by si chtěla vzít svoji partnerku. Trans lidem, kterým zákon přikazuje podstoupit sterilizace, pokud chtějí úředně změnit své pohlaví (což nevyžadují ani takové země jako Polsko nebo Maďarsko). Většině LGBT lidí u nás, které představitelé české katolické církve nebo populistických politických uskupení častují agresivními poznámkami a přirovnávají je k duhovému moru. Všichni tito lidé, a my s nimi, stále doufají, že jim budete oporou. Zejména pak v době, kdy situace LGBT osob v Česku dlouhodobě stagnuje a hrozí jí razantní zhoršení, jehož jsme svědky na východ za našimi hranicemi. 

Kancelář veřejné ochránkyně práv v letošním roce zveřejnila výsledky nejrozsáhlejšího výzkumu diskriminace LGBT osob v Česku. Zásadním zjištěním je, že veřejnost vnímá situaci podstatně pozitivněji, než jak ji sami LGBT lidé zažívají, a jejich problémy do značné míry přehlíží. Realita je taková, že třetina LGBT osob u nás zažila v posledních pěti letech diskriminaci či obtěžování z důvodu sexuální orientace nebo genderové identity včetně fyzického násilí. Celých 91 % z nás to ale nenahlásilo, přičemž nejčastějším důvodem je, že nemáme důvěru, že veřejná moc případ vyřeší. V nedávno vydaném speciálním Eurobarometru 493 si až 39 % Čechů a Češek myslí, že by LGBT osoby neměly mít stejná práva jako ostatní občané. Z výzkumu organizace PROUD z roku 2016, jehož se zúčastnilo 1314 žáků a žákyň, jich více než polovina slýchala dehonestující narážky a pojmenování na adresu LGBT lidí často. Pouze 4 % žáků a žákyň neměla žádnou osobní zkušenost s jakoukoliv formou homo- či transfobie. Skoro 40 % respondentek a respondentů uvedlo, že vyučující byl(a) zdrojem homofobních či transfobních vtipů, skoro čtvrtina měla zkušenost s používáním pojmenování LGBT lidí jako nadávky ze strany vyučujících, přičemž skoro 20 % uvedlo, že se to děje často. I kvůli této neutěšené situaci spolek Prague Pride provozuje internetovou poradnu pro LGBT osoby v krizi  jen letos se na ni obrátilo už 560 mladých lidí, řešilo se 21 případů těžké šikany, 22 případů deprese a 7 suicidálních případů.

Vážená paní zmocněnkyně, v době zostřujících se nenávistných projevů vůči LGBT osobám je Vaše vyjádření znevažující naši práci a zlehčující postavení LGBT osob u nás velice alarmující. Doufáme, že Vaše veřejné vyjádření bylo zapříčiněno spíše nedostatkem informací než přesvědčením, že LGBT osoby by neměly mít stejná práva jako ostatní občané této země, a proto Vás tímto prosíme o schůzku, na které Vám představíme naši práci a aktuální hrozby, kterým jsou LGBT osoby v Česku vystaveny.

S pozdravem, 

Czeslaw Walek, předseda výboru Prague Pride z.s. (jednající jménem signatářů, [email protected])
Pavel Bicek, ředitel queer filmového festivalu Mezipatra
Veronika Dočkalová, předsedkyně společnosti Logos - LGBTQ věřící
Robert Hejzák, předseda, Česká společnost AIDS pomoc, z. s.
Viktor Heuman, předseda Trans*parent, z.s.
Marek Christ, předseda STUD, z.s.
Andrea Luková, předsedkyně Pilsen Pride
Ondřej Moučka, předseda OLLOVE, z. s.
Michal Pitoňák, předseda Queer Geography, z.s
Zdeněk Sloboda, jednatel Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu z.s. 
David Tišer, ředitel společnosti ARA ART, z.s.

 

predani_petice.jpg
Šéf Jsme fér Czeslaw Walek předává Heleně Válkové petici za manželství pro všechny se 70 tisíci podpisů (26. června 2018)

 

Foto: Johana Němečková

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.