Jsou mladí Češi fér? Ptali jsme se na summitu

Jak se k manželství pro všechny staví středoškoláci a středoškolačky? Zajímá je, jestli je společnost, ve které žijí, opravdu fér? O tom jsme se v únoru bavili s jejich zástupci a zástupkyněmi v rámci Pražského studentského summitu.

prazsky_studentsky_summit.jpg

Vzdělávací projekt neziskové Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) sdružuje téměř tři stovky studentů a studentek středních i vysokých škol, a to už víc než dvacet let. Tentokrát se Pražského studentského summitu poprvé zúčastnila i Koalice za manželství.

Po přednášce, kterou vedla Adéla Horáková ze sdružení PROUD, následovala debata. Se středoškoláky a středoškolačkami jsme se bavili zejména o tom, jak se k manželství pro všechny staví jejich generace – obecně liberálněji než ty starší –, a také o tom, jestli se vlastně zajímají o dění ve společnosti a zda se ho snaží aktivně ovlivňovat. Skvělou zprávou je, že petici za manželství pro všechny na závěr podepsali téměř všichni účastníci a účastnice.

Chcete se s námi taky potkat, popovídat si, podepsat petici? Sledujte kalendář akcí, pořádáme je po celé republice!

prazsky_studentsky_summit_02.jpg

prazsky_studentsky_summit_03.jpg

prazsky_studentsky_summit_04.jpg

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.