Rada vlády pro lidská práva podpořila manželství pro všechny

Podnět ke zrovnoprávnění gay a lesbických svazků v Česku byl hned prvním, který v pondělí schválila Rada vlády pro lidská práva. Vyjádřila tak podporu rovnému manželství a zároveň vyzvala svého předsedu Andreje Babiše, aby návrh nového zákona podpořil v legislativním procesu.

Po rok a půl dlouhé odmlce svolala Rada zasedání na pondělí 11. března. Hned jako první na něm vystoupil šéf Jsme fér Czeslaw Walek, který je také členem Rady. Spolu s advokátem Petrem Kallou přednesl návrh podnětu k podpoře zrovnoprávnění svazků osob stejného a opačného pohlaví v českém právním řádu. Rada potom podnět schválila v tomto znění:

Rada vlády ČR pro lidská práva (dále jen “Rada”)

1. schvaluje podnět Výboru pro sexuální menšiny;
2. vyjadřuje podporu zrovnoprávnění svazků osob stejného a opačného pohlaví v českém právním řádu skrze uzákonění manželství stejnopohlavních párů;
3. vyzývá předsedu Rady, aby návrh novely občanského zákoníku a souvisejících předpisů uzákoňující manželství stejnopohlavních párů projednávaný v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR podpořil v následujícím legislativním procesu.


Rozhodnutí Rady je důležitým symbolickým krokem k rovnoprávnosti. Uznala tak, že LGBT lidé u nás bohužel zatím nemají stejná práva jako heterosexuálové. To je v rozporu s Listinou základních práv a svobod, která hned v prvním článku říká, že "lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti i v právech. Základní práva a svobody jsou nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné a nezrušitelné".

Rada vlády pro lidská práva je stálý poradní orgán vlády, který v Česku působí od roku 1998. Zabývá se otázkami, které se týkají ochrany lidských práv a základních svobod, a sleduje dodržování Ústavy i mezinárodních závazků, které s těmito otázkami souvisejí.

Má pětadvacet členů a členek: tvoří ji zástupci a zástupkyně státní správy včetně ombudsmana či ombudsmanky, ale také představitelé a představitelky občanské i odborné veřejnosti. Předsedá jí vždy člen nebo členka vlády, v jejichž působnosti jsou lidská práva. Aktuálně je to premiér Andrej Babiš.

Novela zákona o manželství pro všechny teď čeká v Poslanecké sněmovně na další projednávání. To je naplánované na úterý 26. března 2019. Napište svému poslanci nebo poslankyni, ať návrh na schůzi Sněmovny podpoří a ať mu při hlasování dá své „ano“.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.