Volby na Teplicku jsou za dveřmi. Kdo z kandidátů podporuje manželství pro všechny?

Málokdo by si vsadil, že se letos budou konat senátní volby v obvodu Teplice. Bohužel po náhlém úmrtí předsedy Senátu a dlouholetého zástupce Teplicka Jaroslava Kubery v horní komoře hledají Teplice nového senátora nebo senátorku.

Volby provází smůla od samého začátku, kdy se staly vůbec prvním volebním kláním v naší historii, které bylo odloženo, a to z důvodu nouzového  stavu. První kolo doplňovacích voleb se tedy uskuteční 5. a 6. června, případné druhé kolo proběhne 12. a 13. června. Věříme, že změna termínu a možná trochu neobvyklé podmínky se nepodepíší na volební účasti. 

Do volebního se klání se přihlásilo celkem devět kandidátů a kandidátek. V barvách ANO bude kandidovat starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová, starostka Hrobcic Jana Syslová jde do voleb v dresu STAN. Získat křeslo opět pro ODS bude chtít primátor Teplic Hynek Hanza. Bez šance také není ředitel teplického gymnázia Zbyněk Bergman za hnutí Senátor 21. Komunisté nasadili hejtmana Oldřicha Bubeníčka a sociální demokraté starostu Duchcova Zbyňka Šimberu

Zástupci a dobrovolníci Jsme fér, jak je to už tradicí, oslovili všechny kandidující a také udělali monitoring jejich výroků k podpoře manželství pro všechny. A vy se teď můžete podívat, co si jednotliví politici a političky o manželství pro všechny myslí. 

 

Odpovědělo nám pět statečných

Velice stručně a jasně odpověděla Jana Syslová za STAN, která by hlasovala PRO manželství pro všechny. Dlouhodobě jasný názor PRO manželství má také starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO), které by si přála zrovnoprávnění gayů a leseb s heterosexuální většinou, s možností uzavřít manželství, se všemi právy a povinnostmi.

Opačného názoru je primátor Teplic Hynek Hanza z ODS, který je v tomto směru konzervativní, a myslí si, že páry stejného pohlaví nemají mít možnost vstupovat do manželství. Manželství bere jako institut pro muže a ženu. “Nicméně si myslím, že debata o rozšíření práv a povinností v rámci registrovaného partnerství není od věci, a zakomponování práva dědit, adoptovat apod., je do jisté míry v určité formě možné.” Podobného názoru je také ředitel teplického gymnázia Zbyněk Bergman za hnutí Senátor 21. Ten je pro úplné zrovnoprávnění gay a lesbických párů se svazky heterosexuálů včetně adopcí, ale odmítá, aby se svazek mezi homosexuály nazýval také manželstvím. Kandidát SPD Bohumil Ježek je pro "tradiční" model rodiny.

Sečteno podtrženo, získali jsme pět odpovědí, čtyřem kandidátům jsme nestáli za námahu ani odpověď (obvykle se jedná o záporné odpovědi, za které se veřejně nechtějí postavit). Zuzana Schwarz Bařtipánová a Jana Syslová manželství pro všechny jednoznačně podporují. Zbyněk Bergman je pro úplně zrovnoprávnění včetně adopcí, ale nepodporuje manželství. Hynek Hanza je také proti manželství, ale je pro debatu o rozšíření práv v rámci registrovaného partnerství včetně adopcí. 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.