Půl století svoji. Americký pár hledá cesty k manželství pro všechny už od 70. let

Michael McConnell a Jack Baker jsou manželé už 48 let. Jak je to možné, když Spojené státy legalizovaly manželství gay a lesbických párů až v roce 2015? Už předtím se dalo se zákony zacházet kreativně, třeba s pomocí adopce nebo změny jména. Poetičtěji řečeno: láska hory přenáší.

Seznámili se na konci šedesátých let a v roce 1970 už Jack Michaela žádal o ruku. Symbolicky, samozřejmě. „Když to udělal, řekl jsem mu: Tak dobře, ale jen když zařídíš, aby naše manželství bylo opravdu legální,“ vzpomíná Michael v rozhovoru s agenturou Reuters.

Veselku co nejdřív!

Bylo to v době, kdy se gay a lesbickým párům o zákonných svazcích ani nesnilo. Od Stonewallských nepokojů, které odstartovaly moderní boj za práva LGBT lidí, neuplynul ještě ani rok. Homosexualita dokonce byla stále na seznamu psychických nemocí, Americká psychiatrická asociace ji vyškrtla až o tři roky později.

Michael McConnell se prý tehdy na manželství beztak necítil připravený. Bylo mu 28, neměl dostudováno, dlouhodobý závazek k jinému člověku by byl raději nechal na dobu, kdy se víc osamostatní. Myslel si, že se svou kličkou na Jacka vyzrál. „Že tím veselku aspoň na nějaký čas odložíme,“ říká.

Jenže Jack to pojal jako výzvu. Sekl s prací inženýra a přihlásil se na práva na Minnesotské univerzitě. Měl už dost systémové homofobie, kvůli které ho v minulosti mimo jiné vyhodili z letectva. A ještě k tomu byl zamilovaný. A tak se rozhodl zasvětit kariéru hledání cesty k tomu, aby si Michaela mohl vzít. Dávno předtím, než to bylo celospolečenské téma.

Soudy, adopce i nové jméno

Začali tím, že si v minnesotském okrese Hennepin County, kde žili, zažádali o povolení ke sňatku. Úřady ho nevydaly, tak se dvojice odvolala ke státnímu soudu. Neúspěšně. Začal tak dlouhý proces, ve kterém se odvolání nakonec dostalo až k americkému Nejvyššímu soudu. V roce 1972 proběhlo slyšení, které podle dobové dokumentace řešilo „zásadní otázku na federální úrovni“.

McConnell a Baker mezitím zkoušeli další strategie. Třeba tu, při které Michael Jacka legálně adoptoval. Pár tak získal práva navíc, například možnost zastupovat se navzájem, pokud by jeden z nich onemocněl.

Po adopci si navíc Baker změnil jméno na genderově neutrální „Pat Lyn“. Uvedl ho také na žádost o certifikaci manželství, kterou poslali do 95 kilometrů vzdáleného okresu Mankato County. Tamní úředníci z ní nevyčetli, že jde o dva muže, a tak sňatek povolili, vysvětluje dnes Michael.

Vzali se 3. září 1971, oddával je metodistický duchovní. Novomanželé se ovšem s domácím štěstím nespokojili. Usilovali o to, aby výhody, které svatbou získali, vešly v platnost. Jenže tam už začali narážet. Spravedlnosti se dočkali až loni, kdy minnesotský soud zpětně uznal platnost jejich manželství včetně veškerých benefitů. Začali tak například dostávat sociální podporu, která jim náleží.

Stejná práva pro všechny

„Je normální chtít stejná práva, jako mají ostatní. Nejen pro nás, ale pro celou komunitu, pro všechny gay a lesbické páry je důležité, aby měly stejné podmínky. Na tom jsme se kdysi rozhodli pracovat a pracovali jsme na tom spolu s dalšími tak dlouho, až se to ujalo. A nakonec z toho vzniklo moderní hnutí za práva LGBT lidí,“ shrnuje dnes celou kauzu Jack.

On a jeho už zcela právoplatný manžel si dnes žijí jako každý druhý postarší pár z amerického Středozápadu. Jack právničinu pověsil na hřebík, Michael, který pracoval jako knihovník, už je taky v důchodu. Věnují se teď třeba zahradničení. Když tedy zrovna nedávají do médií rozhovor o tom, jaké to je být americkými gay ikonami.

 

U nás legislativa funguje trochu jinak, ale cíl je stejný: aby si každý mohl vzít člověka, kterého miluje. Aby na to došlo, je pro začátek nutné, aby Sněmovna poslala návrh zákona do druhého čtení. Pojďte to poslancům a poslankyním říct na demonstraci za manželství pro všechny.

 

Foto: Jonathunder / Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.