Jak se peče rekord? Obří dort bude mít 160 cm

První máj – lásky čas oslaví Jsme fér obřím svatebním dortem, který společně s vámi sníme 1. května odpoledne na Malostranském náměstí. Vyrobit dort, který aspiruje na zápis do České knihy rekordů, ovšem není procházka rozkvetlým Petřínem.

ferovy_dort.jpg

Když byla malá, vyrobila „její“ rodinná cukrárna dort vysoký dva a půl metru pro výroční představení muzikálu Dracula. „Ten dort byl mnohem vyšší než já. Lucie Bílá ho tehdy krájela ze schůdků,“ vzpomíná Michaela Panenková. Dnes už dorty peče i ona. A právě cukrárna Panenka stojí za rekordně velkým svatebním dortem, kterým chce sdružení neziskovek Jsme fér překonat český rekord.

Sedm cukrářek, jeden truhlář

Férový dort bude měřit metr sedmdesát a devět lidí na něm bude pracovat čtyři dny.

„Každé patro bude mít svůj dřevěný podnos a v každém patře budou závitové tyče, které budou společně s podnosy tvořit konstrukci dortu. Vzhledem k velikosti dortu je nutné vynést jeho váhu pomocí pevných materiálů, aby se pod svojí tíhou nerozpadl,“ vysvětluje cukrářka Panenková. Proto na práci povolali i truhláře, který cukrárně vyrobil na míru podnosy, další člověk pak bude dohlížet na to, aby všechno klapalo s jejich zkonstruováním a sesazením a zároveň bude mít na starosti přepravu dortu na Malostranské náměstí, kde se slavnostní měření, zápis do knihy rekordů a nakonec i jezení bude odehrávat.

Cukrářek bude na dortu pracovat celkem sedm. „Je to výzva, ale i obrovská starost a vypětí sil. Je to adrenalin, protože nám záleží na tom, aby vše dopadlo dobře, a musíme myslet dopředu na to, co všechno by se mohlo přihodit špatně. Být pár kroků dopředu vyžaduje zkušenost, kterou kolegyně mají. A já si všech, kteří do toho jdou s námi, moc vážím, protože to vyžaduje opravdu spousty energie. Navíc musíme zároveň zvládnout standardní provoz cukrárny tak, aby naši zákazníci nic nepoznali a vše fungovalo tak, jak má,“ dodává Panenková.

Nevěsty, ne registrované partnerky

Kolik ingrediencí bude na dort potřeba? To prý cukrářky uvidí až během pátku, tedy čtyři dny před akcí, kdy začnou péct korpusy. Těsto míchají v až 70 litrů velkých kotlích obřími šlehacími stroji, které váží přes 300 kilogramů, – zatímco hospodyňky si běžně doma vystačí se šlehačem, který udrží v jedné ruce.

Tak kolik mouky, cukru, nebo vajec? „Nechci odhadovat a střílet od boku. Sami možná budeme překvapeni,“ zatlouká cukrářka. Ne, že by netušila, ale její profesionalita jí velí raději neodhadovat. V každém případě plus minus deset vajec v případě tak velkého dortu opravdu nehraje roli.

„Dort se bude sesazovat z velkých vanilkových a kakaových plátů, které se seřezávají do požadovaných velikostí a kruhů. A spojují se krémy, které budou ochucené limetkou, ořechy, kokosem a karamelem. Každé patro bude mít svojí příchuť,“ dodává Panenková s tím, že s běžně velkými dorty manipuluje jedna cukrářka, tady ale bude korpusy sesazovat sehraná trojice odbornic. Přece jenom budou pracovat v různých úrovních, nevyšší patro budou mít ve výšce očí: spodní patro bude vysoké půl metru, další dvě budou o 10 centimetrů nižší a to čtvrté bude měřit na výšku 30 centimetrů.

Dort pak cukrářky potáhnou „mandlovkou“ své vlastní výroby. Opět není možné říct, kolik jí na dort padne. Z ní vyrobí i srdíčka ve tvaru loga Jsme fér, která ozdobí boky jednotlivých pater.

Nahoře pak budou dvě deseticentimetrové panenky – nevěsty. Nevěsty, ne registrované partnerky! Ostatně právě proto vyrábíme a jíme svatební dort, ne narozeninový (byť naše kampaň čerstvě oslavila rok) nebo sváteční (byť víme, že láska je jen jedna a svátek má na 1. máje). Protože gayové a lesby v Česku zatím na rozdíl od řady západních zemí nemohou zažít ten pocit, jaké to je rozkrojit svůj vlastní svatební dort, chceme jim to alespoň symbolicky dopřát.

Chcete rekordní dort vidět na vlastní oči nebo ho dokonce ochutnat? Dorazte za námi na Malostranské náměstí. Káva, DJ ani zábava pro děti nebudou chybět! Přečtěte si vše o akci.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.