Registrují se auta, ale ne ty naše. Registrované páry parkovací kartu nedostanou, manželé ano

Stejně jako ostatní sousedi i Matouš a Robert G. chtějí parkovat svůj vůz před domem v Praze 1, kde bydlí. Při snaze vyřídit si rezidentskou parkovací kartu ovšem narazili. Neplatí pro ně stejná pravidla jako pro manžele. A tak jejich auto zatím stojí v Brně.

Matouš bydlí v Praze 1, zatímco Robert je z Brna. Registrované partnerství uzavřeli vloni v listopadu po dvouletém vztahu. Každý si ponechal svoje trvalé bydliště, protože Robert v Brně vlastní byt a vykonává samostatnou advokátní praxi. Aby s Robertovým autem mohli parkovat před bytem v Praze, obrátil se Matouš jako obyvatel první městské části na úřad s žádostí o vydání rezidentské parkovací karty. Byl však odmítnut s tím, že není majitelem zmíněného vozu.  

V Praze má na rezidentní parkování nárok obyvatel, který tam trvale bydlí a je vlastníkem vozu. V případě Matouše s Robertem má ovšem jeden bydliště v Praze 1 a druhý má na sebe napsané auto. Život přináší lecjaké situace, a proto nejsou první, kdo takový problém řeší. Už v minulosti se objevil případ manželů, kteří takto chtěli parkovací kartu pro Prahu 6. Záležitost se dostala k soudu a na základě jeho rozhodnutí pak pražský magistrát přidal do metodiky vydávání parkovacích karet výjimku pro vozy vlastněné v rámci společného jmění manželů. Jenže Matouš a Robert jako registrovaní partneři společné jmění mít nemohou.

Úřední kotrmelce kvůli parkování před domem

Matouš a Robert G. tedy dostali doporučení, jak nastalou situaci řešit. Buď si má Robert přehlásit trvalé bydliště do Prahy, což kvůli své advokátní praxi a zázemí v Brně nechce, anebo si má Matouš na sebe nechat přepsat vůz. Což nelze, protože auto má Robert vedeno v rámci svého podnikání. Další varianta, že si Robert opatří živnostenský list na pronájem movitých věcí, aby auto svému životnímu partnerovi pronajal, je kvůli využití vozu v podnikání nemožná a navíc absurdní. „Kolik kliček bychom měli udělat, abychom se dostali k parkovací kartě, kterou manželé získají podáním jednoho prohlášení?“ ptá se nespokojeně Matouš.

Alespoň symbolický obřad proběhl na ostrově Zanzibar, ovšem jen spolu, bez rodiny.

Z celého domu je dnes se svým partnerem jediný, kdo nemá parkovací kartu. Auto tedy zatím odvezli do Brna a hledají vhodnou cestu, jak situaci řešit. „Nejbližší místo, kde můžeme normálně parkovat, je nejspíš někde za Prahou. Na modrou rezidentní zónu nesmíme a stání na fialové přijde v Praze 1 na 960 korun za den,“ říká Matouš. Proto s partnerem zjišťovali podmínky stání v podzemních garážích v Kotvě, tam se ale za měsíc parkování platí 5500 Kč. Kdyby jako ostatní dostali parkovací kartu pro rezidenty, rok by je přišel na 1200 Kč.

Společné příjmení pro nás udělalo víc než registrace

„Já jsem chtěl svatbu vždycky. Tak jsme si ji udělali, i přes nouzový stav,“ popisuje svoji registraci za nouzového stavu Matouš. Jakmile v listopadu přestalo platit omezení, že se registrovaná partnerství mohla uzavírat jen v ohrožení života, Matouš s Robertem na matrice podepsali úřední dokumenty. Následně si zorganizovali symbolický obřad na ostrově Zanzibar, ovšem jen spolu, bez rodiny. Na léto, až snad koronavirus ustoupí, plánují velkou oslavu pro své přátele a blízké doma v Česku.

Svůj oficiální svazek berou se vším všudy, a proto si vzali i společné příjmení. Záhy zjistili, že změna jména jim život ovlivnila víc než změna stavu ze svobodného na registrovaný. Při zdravotních kontrolách, cestování v zahraničí i jednání s úřady díky stejnému příjmení všichni automaticky přijímají fakt, že patří k sobě.  „Zatím máme pocit, že stačilo změnit si příjmení a ani nestálo za to se registrovat,“ říká Matouš, který věří, že jednoho dne bude se svým partnerem mít skutečnou svatbu.

 

Připomeňte prosím poslancům a poslankyním, že páry jako Matouš s Robertem čekají na jejich rozhodnutí. Online petici na podporu manželství pro všechny už podepsalo přes 65 000 lidí. Přidáte se?

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.