„Ježíš ze své lásky nikoho nevylučoval. Kvůli štvaní proti LGBT lidem jsem raději nešla na mši,“ říká věřící matka Lídy zasnoubené s partnerkou Tarou

Paní Eva se každý den modlí s Rádiem Proglas. V modlitbě vždy vzpomene svoji dceru Lídu a její partnerku Taru, které se spolu po dvouletém vztahu nedávno zasnoubily. Paní Eva se modlí za to, aby mohly brzy mít skutečnou svatbu, jak se patří.

Lída je 24letá výtvarnice s vášní pro digitální kresbu a kostýmní tvorbu. Svoji snoubenku Taru, majitelku obchodu s módou, potkala na comic conu. Zaujaly je tam navzájem jejich pečlivě propracované kostýmy. Lída se pak za Tarou přestěhovala do Prahy, i když zpočátku ještě nebylo jisté, zda se známost vyvine do skutečného vztahu. Paní Eva své dceři tehdy radila: „Prostě ji miluj a nic za to nečekej. Jenom tak, nesobecky.“

Málem ztracená žádost o ruku dcery

Vše dopadlo šťastně a partnerky spolu žijí už dva roky. Bohužel do toho vypukla pandemie a paní Eva se za nimi do Prahy zatím nedostala na návštěvu. Přítelkyni své dcery tedy dosud pořádně nepotkala. „Jsem na Facebooku a ony tam jsou obě taky. Nežádala jsem ale Taru o přátelství, abych nebyla vlezlá. Jednoho dne mi však přišla žádost o přátelství od ní. Byla jsem velice polichocena,“ usmívá se paní Eva. Jenže si nevšimla, že jí Tara zároveň poslala i zprávu. Tu objevila až po dvou dnech. Přitom ta zpráva obsahovala velmi důležité sdělení. „Tara psala, že má v úmyslu požádat Lidušku o ruku a že nejdřív prosí o moje svolení, aby bylo všechno tak, jak má být. U toho jsem si poplakala,“ vzpomíná paní Eva.

Ani minutu neváhala, co odpovědět. „Prožívala jsem to s Liduškou od začátku, když se zamilovala. Jsem strašně šťastná, že se spolu nakonec daly dohromady a že se Liduška netrápila. Taky mě dojalo, že mi Tara tak hezky napsala,“ popisuje paní Eva a dodává: „Ale teď bychom chtěly, aby se holky mohly opravdu vzít!“

Nejde jen o hru na svatbu

Milující matka nesouhlasí s tím, že páry stejného pohlaví u nás mají pouze možnost registrovaného partnerství. Registraci totiž chápe podobně jako soužití druh a družka, k němuž se v dřívějších dobách někdy lidé přihlašovali. Její dcera s partnerkou však svůj vztah chtějí stvrdit pevně a doopravdy. „Utěšovala jsem je, že i když nebude v naší zemi schváleno manželství pro všechny, obřad si můžeme udělat nezávisle na tom, co říká úřad. Pokud jde o romantiku, ta je v naší moci,“ říká paní Eva spiklenecky.

Zároveň už ale s vážnou tváří zdůrazňuje, že jde samozřejmě především o to, aby byl sňatek její dcery s partnerkou uznán úředně a ony měly stejnou ochranu jako ostatní páry. Proto je v podzimních volbách rozhodnuta volit stranu, která manželství pro všechny plně podporuje. „Budu se snažit, aby v parlamentu bylo co nejpříznivější složení. To je to, na co sama stačím a jak můžu věci ovlivnit,“ dodává.

Zasnubni_prstynek_na_Lidine_ruce.jpg

Zásnubní prstýnek na Lídině ruce.

Kvůli štvaní proti LGBT jsem raději nešla na mši

Paní Eva patří k římsko-katolické církvi. Bez ohledu na to, co slýchá od církevních představitelů, spořádaný vztah své dcery bezvýhradně podporuje: „Mám to naprosto ujasněné. Ježíš je pro mě nejvyšší láska a nikdy nikoho z té lásky nevylučoval. Proto v dobách, kdy Aliance pro rodinu manželství homosexuálních párů v kostele nejvíc řešila, jsem tam přestala chodit, aby mi to nekazilo můj vztah k víře,“ vysvětluje paní Eva. Homofobii v církvi komentuje s pokrčenými rameny: „Všichni jsme jenom lidi.“

Pandemie konečně ustupuje a paní Eva se těší na společné setkání s Lídou a Tarou. V plánu je i návštěva u Tařiných rodičů, aby se spolu všichni seznámili jako rodina. A pak nastanou svatební přípravy a čekání na to, kdy i český stát dovolí párům stejného pohlaví vstupovat do manželství.

 

Připomeňte poslancům a poslankyním, že páry jako Lída s Tarou čekají na jejich rozhodnutí. Petici na podporu manželství pro všechny už podepsalo přes 146 000 lidí. Přidáte se?

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.