83 zástupců a zástupkyní taneční scény vyzvalo k přijetí rovného manželství

Taneční aktuality, o. p. s., uspořádaly v uplynulých týdnech otevřenou výzvu za manželství pro všechny. V té vyzývaly oborové profesionály k podpisu textu, který se zastává rozšíření práv a svobod LGBT lidí v České republice. Dopis, ve kterém šéfredaktor serveru www.tanecniaktuality.cz Josef Bartoš žádá premiéra České republiky o aktivní podporu manželství pro všechny, podepsalo celkem 83 zástupců české profesionální taneční a pohybové scény.

„Jsem velmi rád, že se výzvu podařilo nejenom uspořádat, ale také že se jí zúčastnilo i mnoho významných organizací i umělců, kteří společně tvoří páteř českého tanečního a pohybového umění,“ dodává k otevřené výzvě Josef Bartoš. Dopis podepsalo celkem 39 zástupců významných českých organizací, mezi nimi například festivaly, divadla, soubory, konzervatoře, periodika, ale i další projekty působící na české scéně. K nim pak připojilo svůj podpis dalších 44 jednotlivců, od vedoucích souborů a ředitelů festivalů až po tanečníky, produkční, publicisty, teoretiky, manažery, pedagogy a další. Výzva byla v tomto týdnu adresována a odeslána premiérovi České republiky Petru Fialovi. Jedná se o několikátou společenskou výzvu k přijetí rovných sňatků.

 

Otevřená výzva

Vážený pane premiére Fialo,

my níže podepsaní*podepsané zástupci*zástupkyně profesionálního tance a pohybových umění Vás touto otevřenou výzvou žádáme, abyste se Vy i Vámi vedená vláda zasadili o přijetí zákona o manželství pro všechny. Podobně jako předchozí výzvy, které Vám byly adresovány v uplynulých třech měsících, i my zcela zásadně nesouhlasíme s diskriminací zástupců LGBTQIA+ komunity. Jejich práce je pro náš obor nedocenitelná a jen s těžkým srdcem pozorujeme upírání práv, kterého se tato i předchozí vlády dopouští.

Politická reprezentace demokratického státu by měla stát v čele společenských změn, nikoliv jim bránit, a to zejména pokud se tak významně hlásí o slovo. Česká republika je pyšným dědicem humanistických hodnot tak, jak je stanovil už Tomáš Garrigue Masaryk a později následoval Václav Havel. Kdo jiný než čelní představitelé tohoto národa by tedy měl jít příkladem?

Ani česká společnost není jiná. Například z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vychází, že 77 % dotázaných se domnívá, že by LGBTQIA+ lidé měli mít právo na adopci dětí svého partnera*partnerky, 63 % dotázaných soudí, že by LGBTQIA+ lidé měli mít právo na adopci dětí, a 58 % zastává názor, že by měli LGBTQIA+ lidé mít možnost uzavřít sňatek.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz jste prohlásil: „Jsem ale bytostní demokrat. Pokud se většina rozhodne, že to má být jinak, než si přeji já, tak to budu respektovat.“ Proto vás žádáme, abyste dostál svým slovům a postavil se za většinu českého národa, který zastupujete a díky kterému jste se stal premiérem České republiky.

Jak už i předchozí výzvy konstatovaly, k podobnému kroku je třeba odvaha. Věříme, že Vy i Vámi vedená vláda ji v sobě naleznete a podpoříte nemalou skupinu lidí, Vašich vlastních spoluobčanů, nepochybně i spolupracovníků, a zasadíte se tak o prozápadní směřování státu, za které sám v jiných oblastech bojujete.

Za všechny níže podepsané

Mgr. MgA. Josef Bartoš, Ph.D.

Taneční aktuality o.p.s.

 

Přečtěte si celé znění výzvy a seznam signatářů, signatářek a signatářských institucí.

 

Podepsaní a podepsané.

Zástupci organizací:

Yvona Kreuzmannová (Tanec Praha), Linda Svidró (Pražský komorní balet), Václav Kuneš (420PEOPLE), Jaroslav Slavický (Bohemia Balet), Zdeněk Prokeš (Asociace tanečních umělců ČR), Markéta Hrdlička Málková (Vize Tance, REZI.DANCE Komařice), Antonín Schneider (Dům tanečního umění), Jan Schneider (Taneční centrum Praha – konzervatoř, z. ú.), Roman Černík (Moving Station Plzeň), Pavel Knolle (DEKKADANCERS), Petr Boháč (Spitfire Company, Palác Akropolis), Miřenka Čechová (Tantehorse), Bohumíra Eliášová (Eli a kol.), Honza Malík (PULSAR), Jana Návratová (Festival tanečních filmů), Martina Hajdyla Lacová (ME-SA), Eliška Seveldová (Farma v jeskyni), Jan Horák (Studio Hrdinů), Martin Talaga (Pinkbus Platform), Vladimír Hulec (Taneční zóna), Ester Trčková (SPOLK kolektiv), Lucie Šedivá, Martina Jelínková a Eva Gažáková (Johan, z.ú.), Pavel Ondrejka (Dance Friends Praha), Andrea Benková (Spolek Holektiv), Irena Henzl Velichová (Žongléros Ansámbl), Viktor Černický (ZDRUHESTRANY), Aleš Hrdlička (Cink Cink Cirk), Alica Minar (Alica Minar & col.), Jan Razima (Dočasná Company), Lucie Mlejnková (My kluci, co spolu chodíme), Daniela Machová (Taneční aktuality), Jana Bitterová (Databáze tance), Becka McFadden (Beautiful Confusion), Roman Horák (Das Thema - 1.Česko-německý kabaret), Ewan McLaren (Live Performance Bazaar), Barbora Comer (Bazaar Festival), Petra Jílková (Pontopolis).

Jednotlivci:

Margarita Pleškova (vedoucí souboru), Jiří Turek (ředitel festivalu), Roman Vašek (kritik a publicista), Jitka Pavlišová (pedagožka a dramaturgyně), Ivana Kloubková (pedagožka), Jiří Pokorný (choreograf), Zdeněk Mládek (baletní mistr), Dalibor Lekeš (tanečník), Jindřich Panský (akrobat), Katarína Zagorski (tanečnice a choreografka), Kristián Kohút (dramaturg), Hanser Estenoz (tanečník), Aneta Krejčík Plšková (kritička), Kateřina Němcová (tajemnice baletu), Kateřina Šilhová (produkční), Jakub Molnár (dramaturg), Markéta Frýdlová (švadlena), Hana Gallinová (tanečnice a pedagožka), Zuzana Rafajová (publicistka a historička), Nhung Novák Dangová (performerka a tvůrkyně), Ondřej Sosna (programový produkční), Jazmína Piktorová (choreografka, tanečnice a performerka), Sylva Šafková (choreografka), Michal Toman (tanečník, akrobat a capoeirista), Eliška Jirsová (performerka), Tomáš Janypka (tvůrce, choreograf a perfomer), Monika Částková (tanečnice a pedagožka), Marie Niček (novinářka), Tereza Kuchaříková Blažková (publicistka a archeoložka), Barbora Truksová (publicistka), Petra Dotlačilová (historička a publicistka), Natálie Erbesová (pedagožka), Lenka Dobešová (redaktorka), Lucie Dercsényi (publicistka a pedagožka), Kateřina Korychová (publicistka), Barbora Chvátalová (pedagožka), Klara Hajdinová (herečka, akrobatka, dabérka), Mariana Senft (pedagožka), Jan Šimůnek (tanečník), Lucie Fabišiková (produkční a projektová manažerka), Lucie Štádlerová (manažerka a publicistka), Zuzana Švancarová (produkční a zvukařka), Dagmar Bednáriková (manažerka), Petra Fritsch (tanečnice).

 

Nekonečné protahování a oddalování uzákonění manželství pro všechny páry jen ubližuje a škodí, nejvíce LGBT párům a rodinám s dětmi. Vaše zapojení a oslovování poslanců a poslankyní pomůže získat statisícům lidí skutečnou rovnoprávnost, důstojnost a svobodu. Máte ve svém okolí někoho, pro koho je téma rovných práv a spravedlnosti, důležité? Sdílejte s nimi prosím naší výzvu Dva měsíce rozhodnou. Děkujeme vám.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.