Zdeněk a Míla: Mít partnera křesťana je poloviční výhra

Oba jsou evangelíci, Zdeněk je aktivním členem církve a společenství prý jejich vztah přijímá bez problémů. V páru se jim žije dobře, ale přáli by si, aby je stejně otevřeně přijímala celá společnost. I na úrovni zákonů.

Mílu se Zdeňkem seznámila společná kamarádka. „Bylo to v roce 2005 na Sjezdu nejen evangelické mládeže,“ vzpomíná Míla. Zdeňka tehdy do Žďáru nad Sázavou pozvali, aby tam přednášel o křesťanství a homosexualitě. Slovo dalo slovo a ze seznámení bylo společné soužití, registrace (asi půl roku poté, co ji české právo umožnilo) a zatím třináctiletý vztah.

„Řekl bych, že evangelické společenství nás přijímá celkem v pohodě,“ říká Zdeněk, který je členem Českobratrské církve evangelické, členem farního sboru v Kladně a v rámci celé církve působí jako výpomocný kazatel. Od devadesátých let také navštěvuje Logos, který sdružuje LGBT křesťany a křesťanky. „Díky církvi i díky Logosu jsem došel k jakémusi souladu,“ vysvětluje.

Pro Mílu se prý řada věcí zjednodušila právě tím, že se dal se Zdeňkem dohromady. „To, že jsem jako křesťan našel partnera taky křesťana, byla poloviční výhra s ohledem na problémy, které jsem měl předtím a které bych měl možná i dneska, kdybych byl sám,“ myslí si.

O vstupu do registrovaného partnerství mluví jako o dni, kdy se „brali“, ale dobře si uvědomují, že má do skutečného manželství daleko. „Měl bych obrovskou radost, kdyby bylo pro všechny. Znamenalo by to definitivní signál od společnosti, že nás přijímá,“ podotýká Míla. A dodává: „Ani církev nemá výsadní právo nám vykládat, co manželství vlastně je.“

Chcete vědět víc? Podívejte se na video:

Jak se homosexuálním párům žije v katolické církvi? O tom jsme si povídali s Tomem a Jirkou, který pro život v pravdě obětoval povolání kněze. Přečtěte si jejich příběh.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.