Milují Boha i jeden druhého. A bojují s předsudky

Cesta k lásce bývá trnitá – Jirka a Tom, oba věřící křesťané, by o tom mohli vyprávět. Jirka musel pro život v pravdě obětovat původní profesi katolického kněze; rozhodnutí, kterého prý nelituje. Dnes spolu s Tomem, který pracuje v neziskovém sektoru, pomáhá lidem, co se s vlastní LGBT identitou učí žít v konzervativním prostředí.

Životní partneři a autoři blogu PrimaKluci.cz se seznámili před čtyřmi lety. Dva a půl roku nato vstoupili na Staroměstské radnici do registrovaného partnerství. Oba dva na tento den vzpomínají jako na svoji „svatbu“, třebaže registrace proběhla v úředním stylu na matrice a stejná práva jako klasický sňatek jim nepřinesla.

Pojali ji ale tak slavnostně, jak to šlo. „Den poté jsme se sešli v úplně miniaturním kruhu, abychom si před Bohem dali vzájemný slib, že chceme být spolu,“ říká Jirka a cituje slib vypůjčený od anglikánské církve:

„Tome, odevzdávám se ti.
Miluji tě, důvěřuji ti, mám v tobě zalíbení.
Ponesu tvá břemena, budu sdílet tvé radosti
a půjdu s tebou, kamkoli nás Bůh povolá.
Tak slibuji.“

Bez maminek by to nešlo

Tom i Jirka si dobře uvědomují, že vůči jejich vztahu v křesťanském prostředí existuje mnoho předsudků. „V poslední době jsme svědky takových zvláštních nálad, nějakých strachů, a mnohdy by se dalo říct až i útoků, ačkoliv je to silné slovo. My jako katolíci to samozřejmě cítíme nejvíc v katolickém prostředí, v katolických kostelech,“ krčí rameny Tom, který se profesně pohybuje v neziskovém sektoru a v oblasti lidských práv.

Hned však dodává: „Mezi věřícími lidmi zároveň máme mnoho přátel. Berou nás jako manžele, byli na naší svatbě. Takže i mezi křesťany, i mezi katolíky existují lidé, kteří nás podporují.“

Jirka a Tom mají velké štěstí nejen v tom, že našli jeden druhého a že mají podporu svých přátel. Velkou oporu nacházejí i ve svých rodinách. „Máme výborné mamky, které nás přijímají takové, jací jsme, podporují nás, vzájemně nás berou jako své syny,“ usmívá se Jirka. „Výbornou podporu máme taky v rodině mého bratra i v rodině Tomova bratrance.“

Jak bojovat s nepřijetím?

Podpora nejbližších i určitý nadhled a životní zkušenosti dávají páru sílu s předsudky konzervativního prostředí aktivně bojovat, a pomáhat tak i lidem, jejichž okolnosti jsou méně příznivé. Oba cítí potřebu pokračovat ve svém poslání pomáhat druhým, zvláště těm, kteří jsou slabší a potřebují pomoci.

Podle Toma se často zejména mladí lidé v církevních kruzích nachází v situaci, ve které je „mnoho bolesti, mnoho nepochopení, mnoho nepřijetí, mnoho nelásky.“ Věří, že je třeba podpořit je i jejich rodiny. A podat jim třeba i jiné informace než ty, které jsou v souladu s oficiální naukou katolické církve.

Právě pro mladé věřící loni začali tvořit neziskový projekt Pro Tebe, který je součástí jejich webové stránky. Jeho prostřednictvím přinášejí svědectví o tom, že život ve stejnopohlavním páru se nemusí vylučovat se životem v souladu s křesťanskými zásadami a tradicemi.

Láska je pro všechny

A proč se vlastně tihle dva prima kluci domnívají, že by manželství mělo být umožněno i gay a lesbickým párům? „Má to dvě roviny,“ říká Tom. „Ta první je materiální – jako právník si jí všímám – a jde čistě o to, že ve chvíli, kdy bude manželství pro všechny, odstraní se veškeré rozdíly mezi soužitím párů stejného a různého pohlaví. Jde o věci, které souvisí se smrtí jednoho z partnerů, ale třeba i s úpravou majetku.“

Druhá rovina je pro Toma ta symbolická: „Myslím, že je možná i důležitější. Pro mě osobně je rovné manželství symbolickým posledním krokem k rovnoprávnosti LGBT lidí.“ „Láska je jenom jedna, a není tak důvod, aby manželství nebylo pro všechny,“ podotýká na závěr Jirka.

S dvojicí jsme si povídali nejen o manželství, ale i o tom, jak se lidem s menšinovou sexuální orientací žije v prostředí katolické církve. Podívejte se na video:

jirka_tom_01.jpg

jirka_tom_02.jpg

jirka_tom_03.jpg

Foto: archiv Jirky a Toma

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Nový průzkum: alarmující nárůst diskriminace vůči LGBT+ lidem v ČR a nízká důvěra v politickou reprezentaci

Významný nárůst diskriminace a násilí vůči lesbám, gayům, bi a trans lidem v České republice a alarmující nedůvěru LGBT lidí v politickou reprezentaci odhalil nedávný průzkum „Znáte svá práva?“. Provedly ho organizace Queer Geography a spolek Prague Pride ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy a slovinskou lidskoprávní organizací Legebitra. Výsledky průzkumu rovněž ukazují, že v řešení své nelehké situace se LGBT lidé spoléhají především na Ústavní soud.

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.