Manželství pro všechny v 16 zemích najednou?

Latinskoameričtí LGBT aktivisté a aktivistky mají důvod slavit! Meziamerický soud pro lidská práva podpořil právo gay a lesbických párů na uzavření sňatku. Nově by tak ve světě mohlo přibýt šestnáct zemí, kde se můžou brát všichni bez rozdílu.

kostarika.jpg

Soud rozhodoval o petici, kterou mu před dvěma lety zaslal kostarický prezident Luis Guillermo Solis. Žádala o přezkoumání toho, zda je zákonná definice manželství jako svazku muže a ženy kompatibilní s Americkou úmluvou o lidských právech.

Rozhodnutí se týká celých šestnácti zemí Latinské Ameriky: Barbadosu, Bolívie, Chile, Dominikánské republiky, Ekvádoru, El Salvadoru, Guatemaly, Haiti, Hondurasu, Kostariky, Mexika, Nikaraguy, Panamy, Paraguaye, Peru a Surinamu.

Jeho cílem je plná rovnost homosexuálních i heterosexuálních párů a jejich rodin před zákonem. Samozřejmě co do práv i povinností.

Jedná se o skutečně přelomovou záležitost. „Je to historický den v dějinách našeho národa. Slavíme vyvrcholení našeho dlouhodobého úsilí o rovnost v manželství,“ řekl kostarický politik Edgardo Araya podle magazínu The Tico Times.

Amerika je na dobré cestě

Argentina, Brazílie, Kolumbie a Urugay už v minulosti manželství pro všechny legalizovaly. Legální je také v některých částech Mexika. V Ekvádoru a Chile smějí gay a lesbické páry uzavřít registrované partnerství, Kostarika pak uznává neregistrované soužití gayů a leseb.

Venezuela, která právo na sňatek gay a lesbickým párům nepřiznává, není signatářem Americké úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, a tudíž se na ni rozhodnutí nevztahuje. Registrované partnerství tam je legální pouze na komunální úrovni – v Meridě.

Úplně první zemí amerického kontinentu, která legalizovala sňatky pro gaye a lesby, byla v roce 2005 Kanada. V červnu 2015 přiznal americký Nejvyšší soud gay a lesbickým párům ústavní právo na sňatek ve všech padesáti státech USA.

Evropa nezůstává pozadu

K určitému posunu dochází i na evropském kontinentu – i přesto, že se Evropský soud pro lidská práva ve dvou soudních sporech prohlásil za nepříslušný zasahovat do rodinného práva smluvních zemí Rady Evropy.

Ve čtvrtek 11. ledna ovšem generální advokát Soudního dvora EU vydal doporučení, aby všechny členské země uznávaly manželství gayů a leseb uzavřené v zahraničí; důvodem má být respekt k volnému pohybu osob. Informoval o tom britský The Independent.

Sňatky gayů a leseb jsou momentálně legální ve čtrnácti zemích EU: v Nizozemsku, Belgii, Španělsku, Švédsku, Portugalsku, Dánsku, Francii, Velké Británii (vyjma Severního Irska), Irsku, Lucembursku, Finsku, na Maltě, v Německu a s platností od ledna 2019 i v Rakousku.

Bude Česko další na řadě? Nebo nás jihoamerické státy předběhnou? Pomoci tomu, aby u nás prošel zákon o manželství pro všechny, můžete i vy. Začněte třeba podpisem petice, kterou v květnu plánujeme předložit Poslanecké sněmovně. Pojďme poslancům a poslankyním společně ukázat, že už není na co čekat!

 

Foto: Diversidades LGBT Costa Rica

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.