Rakousko bude mít manželství pro všechny

Rakouská LGBT komunita slaví! Tamní Ústavní soud dnes gay a lesbickým párům přiznal právo na manželství. Průlomové rozhodnutí vstoupí v platnost prvního ledna 2019. Navzdory očekáváním nás tak Rakousko přece jen předběhlo. Nebo ne?

S říjnovými výsledky voleb to v Rakousku nevypadalo zrovna příznivě. Rýsuje se tam totiž vládní koalice FPÖ-ÖVP, která by rozšiřování LGBT práv nejspíš nebyla nakloněná. Dobrou zprávou ale je, že od ledna bude v zemi legální manželství pro páry stejného pohlaví. Pomohl tomu Ústavní soud.

Registrace až čtyři roky po nás

Registrované partnerství pro gay a lesbické páry je v Rakousku legální od roku 2010 – země tak měla devítileté zpoždění oproti Německu a čtyřleté proti Česku. Katoličtí Rakušané jsou kulturně i sociálně mnohem konzervativnější než protestantští Němci a ateističtí Češi.

Obsahově tam registrované partnerství gay a lesbickým párům přiznává určitá práva a povinnosti, které vyplývají i z manželství. V roce 2013 bylo po rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva rozšířeno o možnost přisvojení dítěte druhého z partnerů. Podobně jako v případě české novely zákona o registrovaném partnerství, kterou se nepodařilo prosadit za Sobotkovy vlády.

Revoluce podle Ústavního soudu

Ačkoli je Rakousko přece jenom trochu víc homofobní, zejména mimo Vídeň a jiná větší města, má velmi revoluční Ústavní soud, kterému na rozdíl od zákonodárců nečiní problém vydávat průlomová rozhodnutí ve prospěch LGBT komunity.

Prvním takovým rozhodnutím bylo, že zakazovat registrovaným partnerům společné osvojení dětí je neústavní. Od 1. ledna 2016 tak mohou registrovaní rakouští gayové a rakouské lesby společně osvojit dítě. Na rozdíl od Česka nejde o pouhé osvojení dítěte jedním z registrovaných partnerů, nýbrž rovnou oběma. Adoptované děti mají pak v rodném listě dva otce nebo dvě matky, kteří k nim mají rodičovská práva a povinnosti.

Letos v prosinci vydal Ústavní soud další revoluční rozhodnutí, podle kterého je neústavní definice manželství jako svazku muže a ženy. Příslušný zákon začne platit od 1. ledna 2019.

rakousko_pride.jpg

Rakousko po boku Německa

„Na celém případě je paradoxní jedna věc, kterou jsem vlastně předvídal. Podobně, jako když se před lety ve stejné době legalizovalo manželství pro páry stejného pohlaví ve Francii a ve Spojeném království, i zde postupují dvě kulturně i sociálně blízké země Německo a Rakousko společně,“ říká k tomu LGBT aktivista Jan Fiala.

Zatímco v Británii prošlo manželství naprosto v klidu, ve Francii probíhaly bouřlivé demonstrace. Zatímco v Německu prošlo manželství na poslední chvíli, až poté, co spolková kancléřka ustoupila a umožnila svým poslancům hlasovat podle svědomí, v Rakousku musel zasáhnout Ústavní soud jako negativní zákonodárce. Jinak by takový zákon neprošel," vysvětluje Fiala.

A uzavírá: „Stejně jako v Německu i v Rakousku v předešlých volebních obdobích legalizaci manželství pro všechny bránila koaliční smlouva. Vstřícnější vládní strany kvůli ní nemohly vycházet vstříc právům LGBT lidí.“

Budeme sousedy následovat?

Rakousko tedy Českou republiku v pomyslném závodě nakonec překvapivě „předběhlo“, ale je naděje, že ho zase doženeme. Pojďme společně tuzemským poslancům a poslankyním ukázat, že i u nás už na manželství pro všechny dozrál čas. Do 1. máje 2018 jsme se rozhodli sesbírat 50 000 podpisů pod petici, kterou pak předložíme nové Sněmovně. Pomoci můžete i vy! Přečtěte si jak.

 

Foto: gay in vienna / Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné manželství, ústavní zákaz, Navrátilův návrh, “narovnání práv”...taky se v tom ztrácíte? Přehledně vám to vyjasníme

Několik zákonných úprav týkajících se manželství pro všechny páry čeká v Poslanecké sněmovně na hlasování. A některé nápady jen tak visí ve vzduchu. Taky se přestáváte v situaci orientovat? Nenechte se ošálit sliby kompromisů a narovnání práv. A zpozorněte - riziko ústavního zákazu se výrazně zvýšilo. Pojďme si zrekapitulovat, jaké čtyři varianty jsou ve hře.

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.