Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Dosud největší konference o manželství a rodičovství párů stejného pohlaví se koná podle informací ze Sněmovny v předvečer prvního hlasování aktuální Sněmovny o postupu novely zákona o manželství pro všechny páry.

 

Promluví osobnosti z řad odborné i politické veřejnosti

Ve třech tematických blocích vystoupí řada domácích i zahraničních hostů a hostek. Na to, aby žádné výsledky výzkumů nebyly překrucovány, dohlédne ředitelka výzkumu a komunikace americké iniciativy Freedom to Marry Thalia Zepatos, profesorka psychologie z Virginia University v USA Charlotte Patterson, výzkumný pracovník University of Melbourne Jan Kabátek nebo poslanec britské Konzervativní strany Elliot Colburn. V úvodu publikum pozdraví video zdravicí prezident ČR Petr Pavel a předseda irské vlády Leo Varadkar. Přímo na konferenci promluví předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Monika Ladmanová a také předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová a poslanec Josef Bernard, s jejichž podporou se konference koná.

Českou odbornou veřejnost bude zastupovat například evangelický farář, nemocniční kaplan a synodní senior Českobratrské církve evangelické Pavel Pokorný, výzkumník Richard Kovařík z agentury Median, výzkumnice Marcela Macháčková z Pedagogické fakulty UK nebo předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková. Vystoupí také primátorka města Hradec Králové Pavlína Springerová a ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR Dagmar Kuchtová. O odborné a osobní zkušenosti ze stejnopohlavních rodin se podělí Leopold Vahala, místopředseda Aliance náhradních rodin ČR a Kryštof Ušela, který vyrostl v rodině se dvěma matkami. Konferenci moderuje farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká a youtuber Kovy. Závěrečná slova pronese Timothy Patrick McCarthy, profesor Harvardské univerzity a člen poradního orgánu prezidenta Baracka Obamy pro LGBT otázky a Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva. 

 

Děti z duhových rodin prospívají stejně dobře jako ostatní

V odborné komunitě panuje shoda na tom, že vztahová orientace nemá žádný vliv na schopnost být dobrým rodičem. Společné stanovisko s tímto vyzněním podepsalo 30 českých odborníků a odbornic v čele s Aliancí náhradních rodin ČR nebo Prezidiem Asociace manželských a rodinných poradců ČR. Podle nich jsou často zmiňované obavy o nedostatek mužských či ženských vzorů neopodstatněné. Klíčové pro zdravý vývoj dítěte je, aby mělo rodiče, kteří ho milují, věnují se mu a zároveň dokáží řešit problémy a jsou si vzájemně oporou. Výzkumy dětí s dvěma otci či matkami ukázaly, že ve vývoji a zdraví těchto jedinců neexistují rozdíly v porovnání s těmi z rodin heterosexuálních. Podobné stanovisko již dříve vydaly i renomované světové asociace z oborů psychologie, psychiatrie či pediatrie (Americká asociace psychologů, Americká asociace psychiatrů, Americká asociace pediatrů, Kanadská asociace psychologů, Australská asociace psychologů aj.). V ČR je to nejnověji Odborná společnost praktických dětských lékařů.

Otevření institutu manželství stejnopohlavním párům má naopak pozitivní dopad na obavy zejména mladých leseb a gayů z přijetí v rodinách či kolektivu a na jejich celkové duševní zdraví. Výzkum Harvardovy univerzity, Univerzity Johnse Hopkinse a Dětské nemocnice v Bostonu ukázal, že do roka od zpřístupnění manželství gayům a lesbám v USA klesl počet sebevražd náctiletých gayů a leseb o 14 %. Studie provedená v Dánsku a Švédsku zjistila, že vstupem do stejnopohlavního manželství klesla sebevražednost gayů, leseb a bisexuálních lidí o 46 % oproti době, kdy tyto sňatky ještě nebyly povoleny.

Výzkumný tým z americké Cornell University revidoval 79 vědeckých studií, které se zabývaly tím, jak prospívají děti vychovávané rodiči stejného pohlaví. Naprostá většina z nich (75) dospěla k závěru, že dětem z duhových rodin se v žádném ohledu nevede hůř než ostatním dětem. Naopak u všech čtyř studií, podle nichž si děti duhových rodičů nesou negativní následky, tým našel shodný problém v metodologii – studie byly provedeny na nízkém počtu dětí, a to původně vyrůstajících v heterosexuálních rodinách, které prošly rozvratem.

 

Celý program a jména řečníků a řečnic konference je k dispozici ke stažení ve formátu PDF. V programu mohou nastat změny.

 

Děkujeme hotelu The Emblem Prague za zajištění a poskytnutí ubytování hostů a hostek konference.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.