Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

OSPDL se také domnívá, že traumata z rozvodu rodičů, opuštění nebo velkých hádek mají na dítě větší dopad než to, zda dítě vychovávají heterosexuální nebo stejnopohlavní rodiče. Výbor OSPDL zaujal názor, že v otázce výchovy dětí stejnopohlavními páry je rozhodující, aby dítě mělo milující rodinu a pevné zázemí. Toto stanovisko vychází z přesvědčení, že problémy a výzvy v oblasti výchovy dětí jsou relevantní pro všechny rodiče, bez ohledu na jejich vztahovou orientaci.

Dále se výbor zabýval otázkou, jakým způsobem lze dětem stejnopohlavních párů poskytnout adekvátní prostředí pro rozvoj jejich osobnosti a zároveň respektovat odlišné vztahové preference rodičů. Z tohoto důvodu by měly být stejnopohlavní rodiny podporovány legislativními opatřeními, aby se zajistilo, že i tyto rodiny budou moci poskytnout dětem adekvátní podmínky pro jejich zdravý a harmonický vývoj. Výbor se kladně vyslovil také v otázce možnosti společné adopce či umělého oplodnění pro stejnopohlavní páry.

Obdobné stanovisko vydala v lednu 2023 také Sekce dětské a dorostové psychiatrie Slovenské republiky. Ve svém stanovisku uvádí: "Považujeme za důležité zdůraznit, že dítě potřebuje pro zdravý psychický a fyzický vývin především péči, harmonické a láskyplné prostředí bez násilí, bez ohledu na to, kdo tvoří členy domácnosti (možností je mnoho). Sexuální orientace je biologicky dána (vrozená), přímo nesouvisí s péčí, rodičovskými schopnostmi a zájmem dítěte. Zdravotní riziko pro vývin dítěte může vzniknout z agresivity společnosti vůči takové rodině."

 

Stanovisko výboru OSPDL ČLS JEP

Otázka výchovy dětí stejnopohlavními páry se zdá být složitá. Ale dle našeho názoru je především nutné, aby dítě vyrůstalo v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí. V takovém případě je "skoro" jedno, zda jej vychovává máma s tátou, nebo dvě „matky/tety“ nebo dva "tátové/strejdové".

Na dítě větší mírou doléhají například traumata z opuštění matkou, nebo vůbec rozchodu rodičů, nebo velké hádky mezi rodiči... Navíc v mnohých „správných rodinách“ jsou děti nechtěné, týrané, zanedbávané. Mnohé děti vyrůstají s pouze jedním rodičem, s prarodiči…..

Je naopak jasné, že pro stejnopohlavní páry, které se rozhodnou vychovávat děti, bude otázka výchovy náročnější, bude vyžadovat širší komunikaci s dítětem (tak jako adoptované dítě se má od adoptivních rodičů včas dozvědět, že „není biologicky jejich, ale…..“). Homosexuálové nežijí ve vakuu, jejich nejbližší okruh je složen z žen i mužů, tedy poskytuje dostatek prostoru pro vnímání mužských i ženských rolí….

Pokud tedy zní otázka, zda se stavíme za možnost adopce či umělého oplodnění pro stejnopohlavní páry, tak odpovídáme „ano“.

V Praze, 20. 6. 2022

Za výbor OSPDL ČLS JEP
MUDr. Alena Šebková, předsedkyně

 

Přečtěte si celé stanovisko OSPDL.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.