K narovnání práv gayů a leseb by nikdy nedošlo. Sněmovna ukázala svoje pokrytectví.

Poslanecká sněmovna v pátek 6. srpna svými hlasy nepodpořila návrh Karly Šlechtové (ANO) na svěření dítěte do společné pěstounské péče registrovaným partnerům. Dlouhodobě omílané a na poli Poslanecké sněmovny diskutované rozšíření práv registrovaných partnerů  se tak opět nekoná, ačkoli mnozí odpůrci manželství pro všechny říkají, že právě to by podpořili. Poslanci a poslankyně tím zároveň ukázali, že zájem dětí, kterým stále argumentují ve Sněmovně, je jim lhostejný.

Tátové Martin a Filip společně vychovávají desetiletou dceru a tříletá dvojčata. Přestože dohromady tvoří jednu rodinu, stát na ně pohlíží jako na samostatné jednotky. Filip je úředně dlouhodobým pěstounem holčičky a Martin zase pěstounem dvojčat.

„Spolu jsme absolvovali psychotesty, dokládání příjmů a zdravotního stavu, vzdělávání, výstupní rozhovory i konzultace na krajském úřadě. Pozvánka byla vždy adresovaná mně, ale obsahovala upozornění, ať se mnou přijde i partner,” vypráví Martin jejich cestu za pěstounstvím. Přípravou na něj ale jejich společné vystupování pro úřady končí. Dál už se stávají dvěma cizími lidmi a jejich rodina přestává úředně existovat. 

Aby se rodiny, jako je právě ta Martina a Filipa, nemusely dál potýkat se zněvýhodněním a právní nejistotou, navrhla poslankyně Karla Šlechtová (ANO) aby se mimo manželského páru mohli stát společnými pěstouny třeba i registrovaní partneři nebo nesezdaný heterosexuální pár. Pro jeho schválení bylo potřeba 57 ze 113 přítomných poslanců. Návrh se bohužel nakonec dočkal pouze 54 hlasů. Nejvíce jich návrh získal od hnutí ANO (32), dále Pirátů (15), ČSSD (3) a po dvou hlasech od TOP09 a STAN. Naopak sedm zamítajících hlasů návrh dostal od ODS, dále SPD (1), KSČM (5) a KDU-ČSL (4). Co říká hlas lidu? Podle výzkumu agentury Ipsos z roku 2020 si 66 % Čechů a Češek myslí, že je správné, že stejnopohlavní páry mohou přijmout dítě do pěstounské péče.

 

Rozhodnutí Sněmovny, které dopadne především na děti

 

Rozhodnutí poslanců a poslankyň neumožnit i stejnopohlavním párům mít děti ve společné pěstounské péči nás velmi mrzí. Podle současného zákona totiž jedinec v tomto páru může být pěstounem sám, ale společně s partnerem být pěstouny jednoho dítěte nemohou. To sebou nese mnoho znevýhodnění, například pár nedosáhne na příspěvek na auto, byť vychovává společně tři děti. Z hlediska práva je partner pěstouna pro jeho dítě téměř cizím člověkem. Kdyby se pěstounu něco stalo, dítě nezůstane automaticky u druhého z partnerů, ale vrátí se zpět do ústavní péče. Přitom 66 procent Čechů si přeje, aby stejnopohlavní páry tuto možnost mít mohly. Vyplývá to z průzkumu, který si nechalo zpracovat hlavní město Praha v prosinci minulého roku.

Přestože je pro Sněmovnu ve všech debatách zájem dětí údajně na prvním místě, zdá se, že při přijetí tohoto návrhu převládaly hodnoty jiné. Rodiny, jako je ta Martinova s Filipem, budou nadále výrazně znevýhodněné oproti ostatním a budou žít v obrovské nejistotě a právním vakuu. 

Protože  někteří politici odmítají manželství pro všechny s tím, že by rozšířili práva registrovaných partnerů, je zajímavé se podívat, jak hlasovali, když přišla příležitost práva registrovaných partnerů skutečně rozšířit. A vidíme, že mnozí z nich byli proti. Což vzbuzuje obavy, jak vážně to myslí s rozšiřováním práv registrovaných partnerů. A také obavy, že se z takového řešení stane nekonečná debata o tom, která práva registrovaným partnerům dát a která ne. Zatímco manželství pro všechny je mnohem jednodušší a transparentnější řešení. 

 

Gay a lesbické páry mají mít stejná práva. Nebo?

 

Například Patrik Nacher (ANO) se při hlasování o návrhu Karly Šlechtové zdržel. Přitom na debatě pořádané Iniciativou Jsme fér o čtyři dny dříve ujišťoval diváky, že by pro adopci dětí stejnopohlavními páry určitě hlasoval.

Já jsem to říkal a říkám to, že dítě by mělo být v nějakém milujícím rodinném prostředí než v ústavní péči. Dítě má být v prostředí rodinném, kde bude milováno a opečováváno a ne, aby nám tady bobtnala ústavní péče,” řekl Nacher na předvolební debatě o manželství pro všechny. “Tedy stejně u hetero i stejnopohlavních párů?” doptala se moderátorka debaty. “No jasně,” zněla odpověď Nachera.

Návrh nepodpořila ani Květa Matušovská (KSČM), která na předvolební debatě iniciativy Jsme fér, tentokrát jako kandidátka za pardubický kraj, rovněž vyjádřila podporu narovnání práv gayů a leseb. “Já jsem konzervativní a manželství je pro mě svazkem mezi ženou a mužem. Samozřejmě nemám nic proti tomu, aby se narovnaly vztahy, práva a povinnosti homosexuálních vztahů, ale odmítám tomu říkat manželství,” sdělila svůj názor Matušovská.

Proti návrhu hlasoval také Martin Kupka (ODS). Ten je podobně jako většina poslaneckého klubu ODS  proti uzavírání manželství stejnopohlavními páry. Avšak serveru iDnes.cz v roce 2018 řekl, že by byl pro, aby homosexuálové měli snazší podmínky pro přijetí dítěte druhého partnera, který vstupuje do vztahu, právo na zdravotní informace o partnerovi, dědictví a podobně, jen ne formou sňatku. „V tomto směru by Česká republika měla být vstřícnější. Samotný sňatek ale pokládám za věc symbolickou, spojenou s historií a společenskou zvyklostí,” uvedl Kupka.

Podobně tomu bylo i u dalších politiků a političek. V současné době žije v různých ústavních zařízeních stále ještě přes 8 tisíc dětí, přičemž počty pěstounů, kteří mohou těmto dětem pomoct, se každoročně snižují. Poslanci i přesto ale možnost rozšíření pěstounství například na registrované partnery*ky či lidi v nesezdaném soužití, kteří by o pěstounství stáli, zamítli. Průměrné náklady na náhradní rodinnou péči jsou přitom několikanásobně nižší než na péči ústavní.

 

Rodiče pěstouni ušetří státu miliardy

Náklady ústavní péče

Průměrné náklady veřejných rozpočtů na jedno dítě a měsíc podle typu intervence (údaje za rok 2016):  Zdroj: MPSV, Národní strategie ochrany práv dětí 2021-2029

Kromě rozšíření definice pěstounství se Sněmovna zabývala například zvýšením odměn pro pěstouny či zákazem umisťování dětí do tří let do ústavní péče. Oba návrhy poslanci schválili. Možnosti narovnat alespoň některá práva pro gay a lesbické rodiny s jejich dětmi a ukázat tak, že jejich podmínky v současné české společnosti jim nejsou lhostejné ale Sněmovna nevyužila.

I proto věříme, že jediná šance na nápravu situace všech rodin je přijetí manželství pro všechny. Právě i díky tomuto hlasování se ukazuje, že by k narovnání práv nikdy v životě nedošlo, přestože mnozí politici tvrdí, že by určitě pro rovná práva gayů a leseb hlasovali.

 

I kvůli důvodům uvedeným výše pro Vás připravujeme předvolební průzkum, který Vám ukáže, kteří politici a političky svá slova podpory obrací v činy, podporují tak základní demokratickou hodnotu jakou je rovnost a opravdu podpoří, a ne jen o něm mluví, manželství pro všechny. Výsledky průzkumu budou zveřejněny na začátku září. Nezapomeňte sledovat na naše předvolební debaty, které Vám také mohou napovědět, kteří kandidáti a kandidátky zvednou ruku pro rovné sňatky.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.