Říjnové volby se blíží. Na co se připravit?

Ve dnech 8. a 9. října 2021 proběhnou volby do Poslanecké sněmovny a my vám přinášíme praktický přehled všeho důležitého, co o nich potřebujete vědět. Právě i váš hlas rozhodne, kam se Česko posune během následujících čtyř let, i jestli budeme mít konečně manželství i pro gay a lesbické páry a rodiny s dětmi.

Volby do Poslanecké sněmovny, tedy dolní komory Parlamentu České republiky, se konají jednou za čtyři roky. Ty letošní proběhnou od pátku 8. října do soboty 9. října. K volebním urnám tedy můžete přijít v:

  • pátek od 14.00 do 22.00 hodin
  • sobotu od 8.00 do 14.00 hodin

Každý volič běžně hlasuje v místě svého trvalého bydliště, kde je na různých místech zřízeno několik volebních místností. Pokud se ale budete v průběhu voleb zdržovat mimo své trvalé bydliště, budete si muset předem zařídit takzvaný voličský průkaz. Díky němu můžete hlasovat v jakémkoliv stálém volebním okrsku na území České republiky. Se zařizováním ale neotálejte. Podat písemnou či elektronickou žádost o voličský průkaz musíte nejpozději do 1. října 2021 na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Žádost o voličský průkaz si můžete stáhnout na internetu. Máte-li datovou schránku, můžete si díky ní ušetřit cestu na úřady. Právě jejím prostřednictvím totiž můžete žádost o voličský průkaz podat v elektronické podobě. Může se také stát, že v období voleb budete v zahraničí. I v tomto případě volit můžete, avšak pouze na místech ke hlasování určených, a to na vybraných zastupitelských a konzulárních úřadech České republiky.

 

Volby udávají směr, kterým se bude země vyvíjet po dobu čtyř let

 

Přestože jsou volby do Poslanecké sněmovny dobrovolné, jedná se o velmi důležitý výběr 200 nových poslanců, kteří budou přijímat nové ale i staré zákony. Z některých členů Poslanecké sněmovny pak vznikne nová vláda, která bude udávat směr České republice další čtyři roky. Na volbě poslanců se můžete podílet, pokud:

  • nejpozději 9. října dosáhnete věku 18 let
  • se ve volební místnosti prokážete průkazem totožnosti (občanský průkaz/cestovní pas)

Kromě průkazu totožnosti by s sebou měl každý volič mít i volební lístky, které mu byly poštou zaslány na adresu trvalého bydliště. Pokud lístky ztratíte, neznamená to ale, že nemůžete volit. V případě ztráty či poškození lístků si můžete u volební komise ve volební místnosti zažádat o nové. 

 

Výběr politických stran se odehrává za volební plentou

 

Po předložení průkazu totožnosti a obdržení volebních lístků se hlasující odebere za volební plentu, což je místo, kde probíhá samotná úprava lístků. Ta probíhá dvojím způsobem:

  • Výběr koalice, strany či hnutí - Do obálky jako volič vhazujete hlasovací lístek s vámi preferovanou stranou, jež si přejete, aby se stala součástí poslanecké sněmovny
  • Preferenční hlasy - Kromě celých stran můžete, ale nemusíte, jednotlivým kandidátům udělit takzvané preferenční hlasy tím, že jejich jméno zakroužkujete. V případě, že v rámci jedné strany chcete vyzdvihnout jednoho kandidáta například pro jeho názory, můžete využít právě preferenčních hlasů. Pokud jich kandidát v rámci strany dostane více než pět procent, může se v kandidátní listině posunout výše. POZOR: Rozdat můžete pouze čtyři preferenční hlasy. Pokud zakroužkujete pět a více kandidátů, preferenční hlasy se nezapočítávají, hlas straně ale zůstává.

 

V říjnových volbách je třeba zvolit 101 férových poslanců a poslankyň

 

Právo volit je jedním z nejdůležitějších lidských práv a pro každého z nás velkou příležitostí. Tím, že odevzdáme svůj volební hlas, dáváme najevo, že nás zajímá, co se v naší zemi děje. Přestože se sami nemůžeme podílet na jejím chodu, můžeme zvolit své zástupce, kteří budou prosazovat naše zájmy.

V minulých volbách v roce 2017 například lidé zvolili 82 férových poslanců a poslankyň. Jsou to politici, kteří se zajímají o to, aby tisíce gay a lesbických párů a rodin s dětmi a získali zázemí a právní jistoty, které jsou v jiných rodinách běžnou součástí jejich životů. Pro klidné přijetí určitých zákonů je ale třeba 101 poslaneckých hlasů. Ty tvoří nadpoloviční většinu všech poslanců, tudíž je velmi malá pravděpodobnost, že by ke schválení posuzovaného zákonu nedošlo. I vy se proto můžete zapojit a svým hlasem podpořit ty, kteří budou v poslanecké sněmovně pečovat o práva všech bez rozdílu.

Právě manželství pro všechny by pro Česko znamenalo ekonomický přínos v řádech miliard korun a podporu spravedlnosti i rovných podmínek všem. Jsou to féroví politici a političky, kdo zastupují demokratické hodnoty, které jsou základem pro naši budoucnost. I proto je důležité jít k volbám a zvolit férovou sněmovnu.

 

Pokud si stále nejste jisti, komu chcete v letošních říjnových volbách dát svůj hlas a je pro vás důležitá otázka rovnosti a spravedlnosti ve společnosti, sledujte náš web a sociální sítě, na kterých budeme průběžně vydávat příspěvky o volbách. Připravujeme od července předvolební debaty a od září předvolební průzkumy, které vám mohou pomoci v orientaci mezi stranami či jednotlivými kandidáty. Sdílejte naše články, bavte se s kamarády o volbách. V nich volíme manželství pro všechny, volte s námi.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Doplňovací volby do Senátu v obvodě Brno-město: každý hlas se počítá

Dnes v pátek 17. ledna od 14.00 hodin do 22.00 hodin a zítra v sobotu 18. ledna od 8.00 hodin do 14.00 hodin, probíhají doplňovací volby do Senátu v obvodu Brno-město. Přinášíme vám přehled postojů kandidujících k manželství pro všechny páry.

Společné prohlášení: Dokud nebude rovné manželství, nevzdáme to

1. ledna 2025 vstoupí v účinnost novela o partnerství pro stejnopohlavní páry. Přestože představuje krok vpřed, skutečnou rovnost tímto krokem Česká republika stále nezajišťuje. V souvislosti s platností této novely zveřejňujeme společné prohlášení na podporu rovného manželství: DOKUD NEBUDE ROVNÉ MANŽELSTVÍ, NEVZDÁME TO.

2024: rok, který nás přiblížil rovnosti na dosah, a pak nám ji vzal

Letošek potvrdil, že České republika je připravená na manželství pro všechny páry. Tsunami veřejných výzev k přijetí rovného manželství, která se zvedla na podzim 2023, pokračovala. Zároveň jsme spolu se stovkami lidí, kteří osobně oslovovali poslance a poslankyně, odráželi vlnu dezinformací cílených na náš zákonodárný sbor. Tisíce lidí vyjadřovaly podporu na sociálních sítích, posílaly dopisy a emaily do poslaneckých kanceláří. I přes tak obrovskou a dlouhodobou podporu se však Sněmovna rozhodla dál si sedět na uších.

Právní poradna: Znáte svá práva?

Od 1. ledna 2025 vstupuje v účinnost nový zákon o partnerství pro stejnopohlavní páry. Jsme tu, abychom vám pomohli s jakýmikoli dotazy či problémy, které mohou nastat při jeho zavádění, uzavírání partnerství nebo v souvislosti s osvojením dětí. Přečtěte si, jak vám můžeme pomoci, a neváhejte nás kontaktovat.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.