“Jde o důstojnost. Pokud můžeme někomu pomoci, udělejme to” aneb předvolební debata o manželství pro všechny

Již v říjnu čekají Českou republiku volby do Poslanecké sněmovny, které ovlivní životy milionů lidí. Mimo jiné i tisíce gay a lesbických párů nebo dvou maminek či tátů s jejich dětmi, kteří čekají na to, až se ve Sněmovně podaří prosadit manželství pro všechny. A právě o tom, ale například i o adopci dětí gay a lesbickými páry, diskutovali pražští kandidáti do Poslanecké sněmovny v pořadí již v páté předvolební debatě pořádané iniciativou Jsme fér.

Debata o manželství pro všechny se konala v pondělí 2.8. v Praze v Kasárna Karlín v rámci festivalu Prague Pride. Iniciativa Jsme fér na ni pozvala zástupce a zástupkyně všech politických stran, hnutí a koalic, které ve volebních průzkumech měli voličské preference nad tři procenta a nemají zároveň stranické “ne” rovnému manželství. 

Pozvání do debaty přijali: Ondřej Profant (koalice Piráti a Starostové), Patrik Nacher (hnutí ANO), Matěj Stropnický (ČSSD) a Jiří Dolejš (KSČM). Nikdo z koalice SPOLU pozvání do debaty nevyužil. Debatující, hosty v sále i on-line celou diskuzí provedla novinářka Veronika Sedláčková.

“Dlouho jsem si myslela, že u nás manželství pro všechny existuje. Jakmile jsem se o LGBT problematiku začala zajímat více, nenapadlo mě, že by tu (manželství pro všechny, pozn. red.) nebylo uzákoněno. Považovala jsem to za samozřejmost, je to úplně základní právo,” říká Marie, která se svou kamarádkou ze zadních řad karlínských Kasáren s napětím vyčkává na začátek debaty. Tu s několika fakty, které mají celé téma debaty uvést do kontextu, záhy zahajuje moderátorka. 

 

Názory i uvnitř jednotlivých stran se různí

 

“Jste pro, aby i neheterosexuální páry byly formalizovány jako páry heterosexuální, aby měly právo na manželství?” vyslovuje první otázku směrem k diskutujícím Sedláčková. První se chápe mikrofonu Matěj Stropnický. “Ano, v programu Sociální demokracie tohle je a počítám s tím, že to budeme prosazovat,” uvádí Stropnický. Jako druhý se k otázce vyjadřuje zástupce koalice Pirátů a STAN. “My to dlouhodobě podporujeme a iniciovali jsme několik hlasování o zařazení tohoto bodu, aby došlo k prvnímu čtení. Vždy jsme jako celý klub hlasovali pro,” říká Profant.

“U nás je to složitější. Třetina je konzervativní, třetina manželství pro všechny podporuje a poslední třetina na to nemá jednoznačný názor,” vysvětluje situaci uvnitř hnutí ANO současný poslanec Nacher. Jako poslední na otázku odpovídá Jiří Dolejš. “Můj názor je jasný, já jsem spolupodepsal návrh zákona. Co se týká KSČM, ta historicky tyto věci spíše podporovala, pokud šlo o úroveň registrovaného partnerství. Tato norma (návrh zákona o manželství pro stejnopohlavní páry, pozn. red.) ale teď dělá některým aktuálně zvoleným poslancům trošku problém,” popisuje atmosféru v KSČM Dolejš.

 

Narovnáme práva, ale manželství se to jmenovat nebude

 

Téma, které se stalo součástí debaty, byl návrh poslance Nachera o zrovnoprávnění podmínek, která stejnopohlavní páry v rámci registrovaného partnerství nemají. “Jde o narovnání všech práv, jenom se to nejmenuje manželství, ale partnerství s tím, že z toho vypadlo slovo registrované,” vysvětluje svůj návrh Nacher. Vzápětí je vyzván k vysvětlení, proč se daný vztah nemůže také nazývat manželstvím.

“Za mě to není manželství, protože je tam milimetrový rozdíl, pokud se bavíme o manželství, to je vztahu muže a ženy, z kterého může teoreticky vzejít dítě,” doplňuje Nacher. Na jeho slova stručně reaguje za velkého potlesku poslanec Ondřej Profant. “Patriku, tady jde i o důstojnost, třeba to jednou pochopíte. Pokud můžeme někomu pomoct, tak mu pojďme pomoct,” říká Profant a k tomuto tématu dodává, že Piráti plánují bezprostředně po volbách opět předložit návrh na manželství pro všechny. “Co se týká naší koalice Pirátů a Starostů, tam máme v programu, že podpoříme rovné sňatky,” dovysvětluje Profant rozdíl mezi Piráty a jejich koalicí se Starosty.

V této souvislosti se vyjádřil i Matěj Stropnický, o kterém je veřejně známo, že několik let žije se svým přítelem. Přestože nemá k nikomu předsudky a manželství pro všechny podporuje, domnívá se, že toto téma není hlavní prioritou. “Sexualita není něco, co se musí od rána do večera prezentovat jako politika. Pro mě je to něco, co je automatické a co nepotřebuju tolik tematizovat, možnost manželství mi nechybí. Je spousta věcí, které jsou důležitější,” vyjadřuje svůj názor Stropnický.

 

O polomanželství nestojíme

 

Součástí debaty byl i vzkaz od voliček z Prahy. “Rozšíření práv není řešením, stále by se jednalo o polomanželství. Nevidíme důvod, aby náš stát dělal mezi lidmi rozdíly,” říkají směrem ke kandidátům Hana a Kristýna Poláškovi. V reakci na videovzkaz pokládá svou otázku na adresu poslance Nachera moderátorka Sedláčková. “Nemohl by tedy být váš návrh vnímán jako jakési polomanželství?” táže se.

“To mi přišlo až ironické. Stejně tak, jako je to pro ně (gaye a lesby, pozn. red.) symbol, že se to jmenuje manželství, tak je to i pro lidi s jiným názorem symbol, že manželství je vztah muže a ženy,” stojí si za svým Nacher a dodává, že pokud má někdo jiný názor, hned dostane špatnou nálepku a to vede jen k tomu, že se zapouzdří. V tomto případě jsou to podle Nachera zákonodárci, kteří nakonec drží návrh novely zákona o manželství pro stejnopohlavní páry ve svých rukou.

 

Cestou k přijetí je správná komunikace

 

Debata se také dotkla tématu adopce dětí stejnopohlavními páry. “Pro dítě je lepší, když vyrůstá v milující rodině, než když je mimo ni. Pro mě je to jasné, ale lidé potřebují vysvětlovat, jak bude zájem dítěte ošetřen, aby náhodou nedošlo k něčemu, v co nemají důvěru,” domnívá se Dolejš. “Chtějme maximum, to znamená plné narovnání. Ale politika je umění možného a aby něco prošlo, musíte získat většinu. A abyste ji získali, musíte to téma, o kterém se teď bavíme, umět vysvětlit,” doplňuje.

V poslední části debaty hosté reagovali i na dotazy z publika. Matěj Stropnický tak například vysvětloval, proč zatím osobně nepotřebuje ani registrované partnerství, ani manželství. “My si prostě věříme, a proto k tomu ten papír nepotřebujeme. Možná, že to budu potřebovat, až mi začnou chybět některá práva, která jsou s těmito instituty spojená,” říká Stropnický. Patrik Nacher zase odpovídá na otázku, zda by vstoupil do polomanželství. “Jsem v heterosexuálním vztahu, byla to svatba, je to manželství. Neumím se do té situace vžít, ale z reakce lidí okolo mě vím, že jim jde o práva. Jen menšina z nich lpí na tom, aby se to jmenovalo manželství,” odpovídá Nacher.

 

Pár shrnujících slov

 

“Sociální demokracie manželství stejnopohlavních párů ve svém programu má. Proto je pro mne v tuto chvíli předčasné mluvit o kompromisech. Já ale zdůrazňuji to, že máme priority postavené jinde, je to dáno i našimi voliči. Takže je těžké srovnávat práva někoho s právy někoho jiného, protože prosadit můžeme jen omezené množství věcí,” tvrdí Stropnický.

“Myslím, že z pohledu diváků byla tato debata velmi kultivovaná. Kdybych si mohl vybrat mezi manželstvím nebo registrovaným partnerstvím, tak bych si samozřejmě vybral manželství. Ale z mého pohledu jsou podstatná ta práva,” shrnuje pro iniciativu Jsme fér Patrik Nacher.

 

Na záznam celé debaty se podívejte v našem volebním speciálu. Další plánované debaty po celém Česku najdete přehledně v našich webových stránkách nebo na našem Facebooku.


Jaký bude pohled na manželství pro všechny kandidátů a kandidátek do Sněmovny vám představíme na začátku září na našich webových stránkách. Náš velký předvolební průzkum vám a vašim nejbližším může pomoci zvolit férové poslance a poslankyně, kteří rovné sňatky konečně schválí.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.