Férové manželství ve světě: V liberálním Švédsku nebylo hned jasno, ale láska zvítězila

Podobně jako v sousedním Norsku na sebe manželství pro všechny ve Švédsku nenechalo dlouho čekat. Diskuze tam byly napjatější, ale nakonec se Švédsko stalo sedmou zemí, kde je manželství přístupné všem párům bez rozdílu.

Politické diskuze na toto téma probíhaly v Norsku a ve Švédsku souběžně. I švédská legislativa nejprve experimentovala se zákonem v duchu „práva ano, manželství ne“. Registrované partnerství od roku 1995 určovalo gay a lesbickým párům stejná práva a povinnosti, jako měli manželé, ale jednalo se o dva separátní zákony, které společnost rozdělovaly na dvě kategorie – pomyslné „my“ a „oni“.

Manželství jako symbol?

V roce 2004 byla ve švédském jednokomorovém parlamentu Riksdag ustavena komise, jejímž cílem bylo celou problematiku vyřešit. Ponechat stejná práva s jiným názvem, nebo institut manželství otevřít i gay a lesbickým párům?

Druhá varianta měla podporu všech parlamentních stran vyjma Křesťanských demokratů. Argumentovali tím, že registrované partnerství už právně odpovídá klasickému manželství, a že tudíž není důvod „rozmělňovat“ symbolický význam manželství coby sňatku muže a ženy. Mimochodem – v podobném duchu u nás loni argumentoval poslanec Patrik Nacher.

Začalo to doporučením

Švédská parlamentní komise vydala doporučení: do roku 2008 by země měla přijmout zákon o manželství pro všechny, který nahradí ten stávající o registrovaném partnerství. Církve by pak měly mít možnost se samy rozhodnout, zda gay a lesbické páry ve svých prostorách budou, nebo nebudou sezdávat.

V době, kdy se manželství pro všechny projednávalo, byly u vlády Umírněná strana, Strana středu, Liberální lidová strana a Křesťanská demokracie. Právě kvůli odmítavému stanovisku poslední jmenované strany hrozilo, že se návrh zákona nakonec neprosadí. Ale 1. dubna 2009 jej podpořil téměř celý Riksdag s výjimkou křesťanských demokratů a jednoho poslance Umírněné strany. O měsíc později se zákon stal účinným.

stockholm_pride.jpg

Vstřícná církev i veřejnost

Ještě během roku 2009 se stockholmskou luteránskou biskupkou stala Eva Brunne. Byla to první duchovní, která se otevřeně hlásila k LGBT menšině. Hned v říjnu pak Švédská církev začala sezdávat i gay a lesbické páry.

Stejně jako zbytek Skandinávie platí Švédsko za zemi, která je obecně velmi vstřícná k právům menšin. V průzkumu Ipsos z května 2013 podpořilo manželství pro všechny 81 % tamní veřejnosti. Letošní edice Spartacus Gay Travel Index zase Švédsko označila za jednu z nejvíc LGBT-friendly zemí světa. O první místo v žebříčku se dělí s Portugalskem a Kanadou.

Letos v květnu se na půdě švédské ambasády v Praze uskutečnilo slavnostní předávání cen bePROUD. Jednu jsme si odnesli i my! Přečtěte si o tom víc.


Foto:
Frankie Fouganthin a Jonatan Svensson Glad / Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.