Hurá! Vyhráli jsme cenu bePROUD za počin roku 2018

Čtvrteční večer se pro nás nesl ve znamení oslav. Iniciativa Jsme fér totiž v rámci ocenění bePROUD získala cenu za počin roku 2018, konkrétně za podporu zrovnoprávnění svazků gay a lesbických párů v Česku.

Ocenění jsme získali zejména za dvě aktivity, kterým jsme se loni primárně věnovali. Jednak za předložení petice se 70 tisíci podpisy Parlamentu České republiky, jednak za iniciativu v předložení návrhu novely občanského zákoníku. Ve Sněmovně ho loni předložila skupina poslanců a poslankyň v čele s Radkou Maxovou.

Vřelé díky patří všem, kteří se na sběru podpisů pod petici podíleli stovkám lidí po celé zemi, kteří podpisy spontánně sbírali, dvěma stovkám petičních férových míst, tisícovkám našich podporovatelů, podporovatelek, dárců a dárkyň, desítkám našich dobrovolníků a dobrovolnic… A v neposlední řadě celému týmu Jsme fér, který se již od roku 2017 neúnavně snaží vdechnout život manželství pro všechny u nás.

Ocenění nám udělila výkonná rada spolku PROUD – Platformy pro rovnoprávnost, uznání a Diverzitu, která z námětů navržených veřejností v internetové anketě vybírala pětici nominovaných. Cílem je ocenit počin, který v uplynulém roce v  souvislosti s životem LGBT lidí v Česku významně přispěl k otevírání nových témat, řešení problémů či zvyšování kvality života.


Naše práce tím samozřejmě nekončí. Podpořte nás, abychom v ní mohli pokračovat i nadále: ideální formou je finanční dar ve výši podle vašeho uvážení. Děkujeme!

 

Foto: Romík Filip

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné sňatky ve Sněmovně 2023: Manipulace, nesmysly, obstrukce, ale také fakta a slova podpory

Novela zákona o manželství pro všechny páry byla předložena v červnu 2022. Debata ve Sněmovně se konečně otevřela 31. května 2023 a pokračovala 1. a 2. června 2023. Podle analýzy této debaty bylo 64 % času věnováno nesouhlasným projevům. Na hlasování zatím bohužel nedošlo. Přinášíme vám přehled podpůrných i oponentních výroků.

Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.