Férové manželství ve světě: V liberální Kanadě udělali první krok odpůrci

Hokej není jediná disciplína, ve které nás Kanada s přehledem poráží. Tak třeba manželství pro všechny má už čtrnáct let. Prvně ho uzákonily regiony, první přihrávky na jeho plošné přijetí pak paradoxně přišly z konzervativních řad.

Čtvrtou světovou a první mimoevropskou zemí, která manželství pro všechny uzákonila, se Kanada stala v roce 2005. Tedy na federální úrovni. Už předtím ovšem většina gay a lesbických párů mohla sňatky uzavírat na úrovni jednotlivých kanadských států a teritorií. Zákon jim to umožňoval v osmi z deseti provincií a v jednom ze tří teritorií, tedy na území, které dohromady obývá asi 90 procent Kanaďanů a Kanaďanek.

Začalo to na regionální úrovni

Jako první manželství pro všechny umožnila provincie Ontario, bylo to v roce 2003. Následovaly další ve všech místní soudy rozhodly, že vydávat manželské licence pouze heterosexuálním párům je neústavní.

Vyvolalo to celou řadu sporů. Někteří právní experti se totiž domnívali, že měnit definici manželství přísluší pouze federálnímu parlamentu. Ralph Klein, albertský premiér a hlasitý odpůrce rovného manželství, dokonce prohlásil, že jakýkoli soudní pokus o legalizaci napadne pro rozpor s Kanadskou chartou práv a svobod.

Nejdřív vláda a Nejvyšší soud...

Liberální vláda Jeana Chretiana se rozhodla nejasnosti vyřešit tak, že manželství pro všechny uzákoní plošně. Než se k tomuto kroku odhodlala, obrátila se na Nejvyšší soud Kanady, aby si ověřila, zda je definice manželství muže a ženy ústavní.

1. prosince 2004 soud rozhodl, že toto omezení ústavní je a že redefinice manželství spadá výhradně do kompetencí federálního parlamentu. Připomněl také, že Kanadská charta práv a svobod přiznává náboženským organizacím právo výhrady svědomí, tedy i právo na to, aby odmítly sezdat gay nebo lesbický pár.

V Kanadě je rozhodnutí Nejvyššího soudu precedentní. To znamená, že veškeré potenciální žaloby proti rozhodnutí daných států nebo teritorií by byly dopadly ve prospěch odpůrců a odpůrkyň manželství pro všechny.

...nakonec parlament a královna

Situaci bylo třeba rychle vyřešit. Nová vláda Paula Martina proto kanadské Dolní sněmovně předložila návrh novely federálního zákona o civilním manželství. Členové a členky vládnoucí Liberální strany Kanady měli volné hlasování vyjma poslanců a poslankyň, kteří zároveň vykonávali mandát člena nebo členky vlády. Pokud by hlasovali proti, bylo by to v rozporu se souhlasným stanoviskem vlády.

Kanadští konzervativci se snažili manželství „chránit“ jako svazek muže a ženy, přišli proto s protinávrhy, které však byly neúspěšné. S úspěchem se nesetkal ani pokus Ralpha Kleina hlasovat o nové definici manželství v referendu. 1. června 2005 Dolní sněmovna vládní návrh přijala, o necelý měsíc později tak učinil i Senát. Hned následující den jej v zastoupení kanadského generálního guvernéra podepsala britská královna Alžběta II.

justin_trudeau_vancouver_pride.jpgPředseda vlády Justin Trudeau na Vancouver Pride 2018

Neutrální konzervativci a ikonický Trudeau

Poté, co se v zemi dostali k moci konzervativci, byl zaznamenán jeden pokus o zrušení manželství pro všechny. Kanadská Dolní sněmovna jej však odmítla v poměru hlasů 175:123. V květnu 2016 se Konzervativní strana Kanady usnesla na změně stranického programu, který z něj podporu manželství jako svazku muže a ženy vyňal. Pro hlasovalo 1036 konzervativců, proti 462. Strana od té doby k otázce definice manželství zaujímá neutrální stanovisko a je jen na každém jejím členovi nebo člence, jak se k ní postaví.

Od listopadu 2015 je znovu u vlády Liberální strana pod vedením Justina Trudeau. Ten se stal ikonou liberálů po celém světě, a to i díky své progresivní politice v oblasti LGBT práv. Několikrát se objevil v čele průvodů hrdosti a loni od organizace Egale Canada převzal cenu za dlouhodobou podporu LGBT komunity. „Celá vláda je odhodlaná komunitě vybojovat úplnou rovnoprávnost. Za to ručím,“ uvedl při té příležitosti.

Veřejnost to vidí podobně: v průzkumu z roku 2017 s manželstvím pro všechny souhlasilo přes 70 % Kanaďanů a Kanaďanek. Ve francouzsky mluvícím Québecu to bylo dokonce 80 %. Podle průzkumu z roku 2013 potom Kanada patří mezi pětici zemí, ve kterých si drtivá většina obyvatel myslí, že by gayové a lesby měli být plně společensky akceptováni. Zbývajícími čtyřmi jsou Austrálie, Německo, Španělsko a Česko.

Španělsko uzákonilo manželství pro všechny už v roce 2005, Německo a Austrálie v roce 2017. Kdy k tomu dojde u nás? Teď je to na poslancích a poslankyních: přijďte do průvodu Prague Pride nebo na zářijovou demonstraci a řekněte jim, ať návrh zákona konečně pošlou do druhého čtení!

Foto: JustinLing / Flickr, GoToVan / Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné sňatky ve Sněmovně 2023: Manipulace, nesmysly, obstrukce, ale také fakta a slova podpory

Novela zákona o manželství pro všechny páry byla předložena v červnu 2022. Debata ve Sněmovně se konečně otevřela 31. května 2023 a pokračovala 1. a 2. června 2023. Podle analýzy této debaty bylo 64 % času věnováno nesouhlasným projevům. Na hlasování zatím bohužel nedošlo. Přinášíme vám přehled podpůrných i oponentních výroků.

Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.