Férové manželství ve světě: V katolické Uruguayi ho přijali bez problémů, pomohl i soud

Uruguayská východní republika platí za jednu z nejliberálnějších, ekonomicky nejstabilnějších, nejdemokratičtějších a nejotevřenějších zemí Jižní Ameriky. V roce 2013 tento status ještě posílila. Stala se v pořadí čtrnáctou světovou zemí, která institut manželství otevřela i gay a lesbickým párům.

Liberální Uruguay mimo jiné jako jedná z mála zemí v regionu dává ženám právo, aby svobodně rozhodovaly o svém těle umožňuje jim potraty na vyžádání. Jako první v Jižní Americe také v roce 2008 uzákonila registrované partnerství, a to jak pro gay a lesbické páry, tak pro nesezdané heterosexuály.

Registrovaní partneři a partnerky získali téměř stejná práva a povinnosti, jako mají manželé, včetně sociálního zabezpečení, dědických práv a společného majetku. Rok na to byla dokonce gayům a lesbám umožněna společná adopce dětí.

Margarita Perkovich, která v Senátu zastupovala koalici Širší fronta, tehdy oznámila, že pokud její strana vyhraje následující parlamentní volby, předloží návrh zákona o manželství pro všechny. Širší volba skutečně v obou komorách uruguayského parlamentu získala většinu a její kandidát José Mujica vyhrál prezidentské volby. Rovnost manželství v Uruguayi začala takříkajíc klepat na dveře.

Třetí v Jižní Americe, čtrnáctí ve světě

V červenci roku 2010 političtí představitelé a představitelky Širší fronty oznámili, že strana dostojí svému závazku a manželství pro všechny prosadí. V září 2011 byl návrh příslušného zákona předložen Sněmovně reprezentantů, která jej těsně před Vánocemi následujícího roku přijala.

Tou dobou uruguayský soud také poprvé uznal manželství dvou mužů, kteří sňatek uzavřeli ve Španělsku. Tam je manželství pro všechny legální už od roku 2005. Soud své rozhodnutí opřel o fakt, že žádný zákon dvěma mužům nebo dvěma ženám vstup do manželství oficiálně nezakazoval.

To ještě posílilo diskuze o manželské rovnosti, které v Uruguayi obecně probíhaly velmi klidně. V březnu roku 2013 návrh zákona přijal i Senát, připojil k němu však několik drobných úprav. 10. dubna 2013 pozměněný návrh přijala Sněmovnou reprezentantů. 3. května jej podepsal uruguayský prezident José Mujica. Účinným se stal 5. srpna 2013, a Uruguay se tak po Argentině a Brazílii stala třetí zemí Jižní Ameriky, která manželství otevřela také gay a lesbickým párům.

První svatba stejnopohlavního páru se uskutečnila v Montevideu o dva dny později. Měla hořkosladký nádech: kvůli špatnému zdravotnímu stavu jednoho z novomanželů se odehrála v nemocnici.

Manželství pro všechny bez odporu

Ačkoliv se většina Uruguayců a Uruguayek hlásí k římskému katolictví, manželství pro všechny tam prošlo bez jakýchkoli problémů. V průzkumu z přelomu let 2013 a 2014 podporovalo manželství pro všechny 75 % tamní veřejnosti.

Jediné, s čím místní katolická církev vyjádřila nesouhlas, byly adopce dětí páry stejného pohlaví. „Církev nikdy neuzná rodinu tvořenou dvěma otci či dvěma matkami. Jedná o pouhé soužití, ale nikoliv o rodinu, protože dva muži nebo dvě ženy dítě nikdy nezplodí! Nechci se nikoho dotknout, ale dítě není domácí mazlíček,“ řekl k tomu montevidejský arcibiskup Nicolás Cotugno. Senátorka Margarita Perkovich mu oponovala s tím, že zákon pouze zefektivňuje adopční proces a že maximálně zohledňuje zájmy dětí, nikoliv dospělých.

 

Čím nyní argumentuje opozice v Česku? A jak je to doopravdy?
Přečtěte si 9 nerozšířenějších mýtů o manželství pro všechny.



Foto: Facebook Marcha por la Diversidad

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.