Ohrožená rodina i zrušená pohlaví. Devět nejčastějších mýtů o manželství pro všechny

Na mýty a omyly, které se točí kolem manželství pro všechny, narážíme dnes a denně. Objevují se na sociálních sítích, v rozhovorech a třeba i v materiálech, které v Poslanecké sněmovně rozdávala Aliance pro rodinu. Přečtěte si, které jsou nejčastější a jak je to s nimi doopravdy.

Mýty a polopravdy jako ty, které jsme posbírali, vznikají často ze strachu. Nebo naopak z potřeby strašit. Pokud jde o manželství pro všechny, není se rozhodně čeho bát. Jeho přijetí nikomu neublíží a mnohým pomůže. Brzy to doufejme pochopí i poslanci a poslankyně a návrh zákona posunou do další fáze legislativního procesu, ve které bude diskuze probíhat na odborné úrovni.

1. „Manželství pro všechny ohrožuje tradiční rodinu.“

Realita: Chceme rodinné hodnoty sdílet, nikoli ohrožovat.

„Tradiční“ rodinu považujeme za dobrý rodinný model, ale to podle nás nevylučuje jiné alternativy. Výzkumy ukazují, že gay a lesbické páry jsou stejně dobrými rodiči jako ty heterosexuální. Shoduje se na tom i většina odborné veřejnosti v Česku.

2. „Správní rodiče jsou ti biologičtí. Jinak je porušeno právo dítěte na to, aby své biologické rodiče znalo.“

Realita: Adopce heterosexuálními páry u nás existují a dokazují pravý opak.

I nebiologičtí rodiče můžou dětem nabídnout kvalitní zázemí a výchovu. To platí o heterosexuálních stejně jako o gay a lesbických párech.

3. „Děti z duhových rodin mají horší psychosociální vývoj než ty z rodin s heterosexuálními rodiči.“

Realita: 95 % všech významných studií došlo k závěru, že děti vychovávané gay a lesbickými páry se rozvíjejí stejně jako ostatní.

Zbylých 5 % studií trpí chybnou metodologií a odborná veřejnost je neuznává. Patří mezi ně například studie amerického kněze Sullinse nebo výzkum Marka Regneruse.

4. „Regnerusova studie je seriózní studie.“

Realita: Tato studie je naprosto vědecky zdiskreditovaná.

Sedm let starý výzkum manipuloval s fakty a využíval chybnou metodologii, což nakonec uznal i sám autor. Musíme dodávat víc?

5. „Manželství pro všechny přinese automaticky i jiné radikální změny včetně náhradního mateřství, zrušení mužského a ženského pohlaví a podobně.“

Realita: Jedná se o strašení namísto debaty o daném tématu.

Debata o manželství pro všechny se nijak netýká genderových otázek. Náhradní mateřství u nás není právně upraveno a probíraný zákon na tom nic nezmění. LGBT lidé nejsou zodpovědní za všechny změny ve společnosti, mnoho z nich vychází z potřeb heterosexuální většiny.

6. „Právně volných dětí je méně než heterosexuálních párů, které čekají na adopci.“

Realita: Není to pravda. Příslušné české úřady to vyvracejí.

Téměř 600 dětí za posledních 15 let nenalezlo adoptivní rodiče v Čechách, a tak byly dány k adopci do zahraničí. Většinou se jedná o tří- až čtyřleté romské chlapce. Uvádí to Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí.

7. „Manželství pro všechny ohrožuje práva dítěte.“

Realita: Je to přesně naopak. Děti ohrožuje právní nejistota.

A to, že je gay a lesbické páry nemohou společně osvojovat. Zákonem uznaný je pouze jeden rodič („biologický“), druhý („faktický“) nikoli. To rodinám, a zejména dětem přináší řadu problémů.

8. „Manželství pro všechny přinese omezení svobody ostatních, například svobody vyznání.“

Realita: Není to pravda. Ani po přijetí manželství pro všechny nebudou církve nuceny k tomu, aby gay a lesbické páry oddávaly.

Církve i nadále budou moci samy rozhodovat o tom, koho chtějí či nechtějí oddat. Svobodu ostatních ohrožuje spíš Aliance pro rodinu, která například žádá, aby média existenci duhových rodin zamlčovala. Na to, že se v dětském animovaném pořadu taková rodina objevila, si stěžovala Radě České televize. Rada stížnost zamítla.

9. „Manželství pro všechny podporuje jen menšina Čechů a Češek.“

Realita: Přesně naopak, podporuje ho většina.

Průměr tří seriózních, na sobě nezávislých průzkumů ukázal, že manželství pro všechny má podporu u 61 % české veřejnosti.


Co ještě říká Aliance pro rodinu? A co na to říkáme my?
Stáhněte si kompletní PDF.

 

Foto: Patrik Hácha

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.