Ohrožená rodina i zrušená pohlaví. Devět nejčastějších mýtů o manželství pro všechny

Na mýty a omyly, které se točí kolem manželství pro všechny, narážíme dnes a denně. Objevují se na sociálních sítích, v rozhovorech a třeba i v materiálech, které v Poslanecké sněmovně rozdávala Aliance pro rodinu. Přečtěte si, které jsou nejčastější a jak je to s nimi doopravdy.

Mýty a polopravdy jako ty, které jsme posbírali, vznikají často ze strachu. Nebo naopak z potřeby strašit. Pokud jde o manželství pro všechny, není se rozhodně čeho bát. Jeho přijetí nikomu neublíží a mnohým pomůže. Brzy to doufejme pochopí i poslanci a poslankyně a návrh zákona posunou do další fáze legislativního procesu, ve které bude diskuze probíhat na odborné úrovni.

1. „Manželství pro všechny ohrožuje tradiční rodinu.“

Realita: Chceme rodinné hodnoty sdílet, nikoli ohrožovat.

„Tradiční“ rodinu považujeme za dobrý rodinný model, ale to podle nás nevylučuje jiné alternativy. Výzkumy ukazují, že gay a lesbické páry jsou stejně dobrými rodiči jako ty heterosexuální. Shoduje se na tom i většina odborné veřejnosti v Česku.

2. „Správní rodiče jsou ti biologičtí. Jinak je porušeno právo dítěte na to, aby své biologické rodiče znalo.“

Realita: Adopce heterosexuálními páry u nás existují a dokazují pravý opak.

I nebiologičtí rodiče můžou dětem nabídnout kvalitní zázemí a výchovu. To platí o heterosexuálních stejně jako o gay a lesbických párech.

3. „Děti z duhových rodin mají horší psychosociální vývoj než ty z rodin s heterosexuálními rodiči.“

Realita: 95 % všech významných studií došlo k závěru, že děti vychovávané gay a lesbickými páry se rozvíjejí stejně jako ostatní.

Zbylých 5 % studií trpí chybnou metodologií a odborná veřejnost je neuznává. Patří mezi ně například studie amerického kněze Sullinse nebo výzkum Marka Regneruse.

4. „Regnerusova studie je seriózní studie.“

Realita: Tato studie je naprosto vědecky zdiskreditovaná.

Sedm let starý výzkum manipuloval s fakty a využíval chybnou metodologii, což nakonec uznal i sám autor. Musíme dodávat víc?

5. „Manželství pro všechny přinese automaticky i jiné radikální změny včetně náhradního mateřství, zrušení mužského a ženského pohlaví a podobně.“

Realita: Jedná se o strašení namísto debaty o daném tématu.

Debata o manželství pro všechny se nijak netýká genderových otázek. Náhradní mateřství u nás není právně upraveno a probíraný zákon na tom nic nezmění. LGBT lidé nejsou zodpovědní za všechny změny ve společnosti, mnoho z nich vychází z potřeb heterosexuální většiny.

6. „Právně volných dětí je méně než heterosexuálních párů, které čekají na adopci.“

Realita: Není to pravda. Příslušné české úřady to vyvracejí.

Téměř 600 dětí za posledních 15 let nenalezlo adoptivní rodiče v Čechách, a tak byly dány k adopci do zahraničí. Většinou se jedná o tří- až čtyřleté romské chlapce. Uvádí to Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí.

7. „Manželství pro všechny ohrožuje práva dítěte.“

Realita: Je to přesně naopak. Děti ohrožuje právní nejistota.

A to, že je gay a lesbické páry nemohou společně osvojovat. Zákonem uznaný je pouze jeden rodič („biologický“), druhý („faktický“) nikoli. To rodinám, a zejména dětem přináší řadu problémů.

8. „Manželství pro všechny přinese omezení svobody ostatních, například svobody vyznání.“

Realita: Není to pravda. Ani po přijetí manželství pro všechny nebudou církve nuceny k tomu, aby gay a lesbické páry oddávaly.

Církve i nadále budou moci samy rozhodovat o tom, koho chtějí či nechtějí oddat. Svobodu ostatních ohrožuje spíš Aliance pro rodinu, která například žádá, aby média existenci duhových rodin zamlčovala. Na to, že se v dětském animovaném pořadu taková rodina objevila, si stěžovala Radě České televize. Rada stížnost zamítla.

9. „Manželství pro všechny podporuje jen menšina Čechů a Češek.“

Realita: Přesně naopak, podporuje ho většina.

Průměr tří seriózních, na sobě nezávislých průzkumů ukázal, že manželství pro všechny má podporu u 61 % české veřejnosti.


Co ještě říká Aliance pro rodinu? A co na to říkáme my?
Stáhněte si kompletní PDF.

 

Foto: Patrik Hácha

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Partnerství pro stejnopohlavní páry: otázky a odpovědi

Po dlouhých letech debat vstoupil v účinnost zákon o partnerství pro stejnopohlavní páry a to 1. ledna 2025. Teto zákon LGBT lidem nedává rovnoprávné manželství. Nadále také omezuje některá jejich rodičovská práva. Zákonodárci a zákonodárkyně se rozhodli vydat složitější cestou zachování dvou institutů, což i nadále povede k právním komplikacím, opomíjení a zejména k nerovnoprávnosti a nedůstojnosti pro statisíce lidí. Česká společnost tak stále zůstane rozdělena na lidi různých kategorií jen podle toho, koho milují. V našem článku najdete odpovědi na nejčastější otázky týkající se této nové legislativy, které jsme připravili na základě aktuálních a dostupných informací. Pokud vám tento článek neodpoví na vaše otázky ohledně partnerství, neváhejte se na nás kdykoli obrátit zdarma v naší právní poradně Znejte svá práva.

Průzkum: LGBT lidé, nenávistné projevy a kyberšika

Unikátní průzkum organizace IPSOS přináší závažná zjištění: 67 % adolescentů bylo oběťmi kyberšikany a 73 % mladých lidí z ohrožených skupin zase nenávistných projevů online. 94 % bylo vystaveno nějakému nenávistnému projevu.

Doplňovací volby do Senátu v obvodě Brno-město: každý hlas se počítá

Dnes v pátek 17. ledna od 14.00 hodin do 22.00 hodin a zítra v sobotu 18. ledna od 8.00 hodin do 14.00 hodin, probíhají doplňovací volby do Senátu v obvodu Brno-město. Přinášíme vám přehled postojů kandidujících k manželství pro všechny páry.

Společné prohlášení: Dokud nebude rovné manželství, nevzdáme to

1. ledna 2025 vstoupí v účinnost novela o partnerství pro stejnopohlavní páry. Přestože představuje krok vpřed, skutečnou rovnost tímto krokem Česká republika stále nezajišťuje. V souvislosti s platností této novely zveřejňujeme společné prohlášení na podporu rovného manželství: DOKUD NEBUDE ROVNÉ MANŽELSTVÍ, NEVZDÁME TO.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

Hrozí cenzura.
Hrozí cenzura.