Férové manželství ve světě: Brazílie ho přijala díky soudům, prezident nesouhlasí

Politické klima v zemi tomu zdánlivě nenasvědčuje, ale manželství pro všechny Brazílie uzákonila už v roce 2013. Stala se tehdy dvanáctým státem, který tak učinil. V rámci Jižní Ameriky ovšem teprve druhým.

Nepropustné deštné pralesy, řeka Amazonka, vodopády Iguazu, světoznámá pláž Copacabana, každoroční festival v Riu přímo pod monumentální sochou Krista Spasitele… Asociací spojených s Brazílii mají Češi a Česky hodně. S důrazem na lidská práva si ji však nejspíš na první dobrou nespojí.

Za vším hledej soudní rozhodnutí

Práva LGBT lidi, včetně práva na rovné manželství, přitom podporovalo mnoho brazilských politiků včetně bývalých prezidentů Lula de Silvy a Dilmy Rousseff. Diskuze o manželství pro všechny ale proběhly téměř výhradně na soudní úrovni. Začalo to v roce 2004, kdy brazilský soud přiznal páru tvořenému Brazilcem a Britem oficiální status prostřednictvím takzvaného manželství podle anglosaského práva (common-law marriage). Oba tou dobou žili v brazilském městě Curitiba.

„V Brazílii je každý pár, který spolu žije déle než pět let, podle zákona považován za manželský, a to i bez toho, aby manželství registroval,“ vysvětluje novinář brazilského původu Fabiano Golgo. „Tento zákon pomáhá ženám, jejichž mužští společníci se vyhýbají registraci svazku a později je zanechávají bez jakékoli podpory. Mnoho lidí je navíc negramotných, a proto se o tyto byrokratické záležitosti nestarají. Zákon tak chrání zejména ženy z chudších tříd.“

Už od devadesátých let brazilští soudci a soudkyně spekulovali o tom, zda by se tento model dal aplikovat na všechny páry bez ohledu na pohlaví, dodává Golgo. 5. května 2011 brazilský nejvyšší soud skutečně rozhodl, že všem gay a lesbickým párům v zemi musí být umožněna registrace svazku se všemi právy a povinnostmi, které vyplývají z manželství. Podmínkou k uzavření bylo buď vlastnictví společného bankovního účtu, nebo právě společné soužití.

Anulace, obnovení a nakonec manželství

V červnu stejného roku se ovšem soudce Jeronymo Pedro Villas Boas z brazislkého státu Goiânia rozhodl anulovat registrované partnerství dvou mužů, Liorcina Mendese a Odilia Torrese. Odvolací soud rozhodnutí zrušil, ale dvojice se kvůli obavám z dalších pokusů o zrušení jejího svazku přestěhovala do Ria de Janeira. Tam ho uzavřela znovu.

14. května roku 2013 pak Národní rada pro justici rozhodla o tom, že jsou notáři a notářky ve všech brazilských státech povinni oddávat všechny páry bez ohledu na pohlaví. Navíc musejí na vyžádání měnit registrovaná partnerství na manželství. Prošlo to víc než hladce, poměr hlasů v Radě byl 14:1. Brazílie se tak jaksi mimochodem stala dvanáctou světovou zemí, ve které je manželství přístupné všem.

Rozhodnutí soudu se sice pokusila napadnout Křesťanskosociální strana Brazílie, ale s úspěchem se nesetkalo. A neočekává se, že by se to změnilo. Za vyloučenou lze považovat i možnost, že by ho manželství pro všechny zrušil současný prezident Jair Bolsonaro, z jehož strany zaznívá velmi agresivní rétorika proti LGBT lidem.

Jejich právo na manželství ovšem „jistí“ rozhodnutí Meziamerického soudu pro lidská práva z ledna 2018, podle něhož jsou všechny smluvní země Americké konvence o lidských právech vázané zpřístupnit manželství všem párům. Patří mezi ně i Brazílie, nedávno se přidal Ekvádor a další země budou přibývat. A co na to brazilská veřejnost? Podle dva roky starého průzkumu manželství pro všechny podporuje těsná většina, tedy 52 % Brazilců a Brazilek.

U nás spíš než na soudech záleží na rozhodnutí politiků a političek. Novela zákona o manželství pro všechny leží ve Sněmovně už víc než 400 dní. My usilovně pracujeme na tom, aby se konečně posunula do druhého čtení. Přečtěte si, jak nám s tím můžete pomoci.


Foto: Jeff Belmonte / Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.