Férové manželství ve světě: V Argentině byl budoucí papež proti a vášnivá prezidentka pro

A zase se vydáváme mimo Evropu. Tentokrát až do země, která si prošla několika nelehkými érami od vojenské diktatury po finanční krizi. V roce 2010 se nicméně stala první latinskoamerickou zemí, která uzákonila manželství pro všechny.

Co se vám vybaví, když je řeč o Argentině: Evita Perónová, dobré víno, steaky, nádherná příroda? Možná víte i to, že Argentina platí za jednu z nejliberálnějších a nejotevřenějších zemích v regionu. I přesto, že není sekulární. V průzkumu z roku 2013 uvedlo 74 % Argentinců a Argentinek, že homosexualita je zcela společensky akceptovatelná. Pro srovnání: v Brazílii to bylo 60 % populace, v Bolívii 43 % a v El Salvadoru pouhých 34 %.

Vstřícná gesta i nazlobený kardinál

Už dříve některé argentinské provincie umožňovaly gay a lesbickým párům vstup do registrovaného partnerství. Totožné s manželstvím však nebylo. První vstřícná politická gesta směrem k rovnoprávnosti se začala objevovat v roce 2009. Ministr spravedlnosti Aníbal Fernández vydal prohlášení o tom, že by se v Kongresu měla otevřít debata přímo o manželství pro všechny, která by „ukončila diskriminaci“ a reagovala na potřeby občanů a občanek.

Fernández také uvedl, že téma zajímalo už prezidenta Néstora Kirchnera, který byl ve funkci do roku 2007. Hlavou státu se pak stala jeho choť, Cristina Fernández de Kirchner. Veřejnost byla manželství pro všechny z velké části nakloněná a LGBT komunita napjatě čekala právě na komentář prezidentky.

Opozice velká nebyla, vedl ji ovšem významný muž – kardinál Jorge Bergoglio alias dnešní papež František. Snahu prosadit rovné manželství označil za dílo ďáblovo a za „pokus o zmaření božího plánu“. Právě na jeho projevy pak konečně zareagovala i Fernández de Kirchner, která v červnu roku 2010 v televizi pronesla vášnivou řeč o tom, proč společnost manželství pro všechny potřebuje.

Od návrhů k podpisu prezidentky

Dvěma návrhy na změnu občanského zákoníku, které by manželství redefinovaly jako „trvalý svazek dvou osob bez ohledu na pohlaví“, se argentinský Kongres (tamní dvoukomorový parlament) začal zabývat už na sklonku roku 2009. V dubnu následujícího roku vyjádřil souhlasné stanovisko Výbor Sněmovny poslanců pro rodinu, ženy, děti a mládež.

1. května 2010 sněmovna hlasovala. Manželství pro všechny podpořilo 125 poslanců a poslankyň, proti jich bylo 109. Další na řadě byl senát, který zprvu zamýšlel přijatý zákon potopit. K hlasování tam mělo dojít 14. července, ale nakonec se kvůli dlouhé rozpravě uskutečnilo až následující den. A Senát zákon přijal. 21. července 2010 novou legislativní úpravu podepsala prezidentka země a Argentina se stala desátou světovou zemí, která manželství pro všechny uzákonila.

Celkem je těch zemí devětadvacet. Budeme třicátí? Aktuálně to závisí na našich poslancích a poslankyních – pojďme jim společně říct, že je čas poslat návrh zákona do druhého čtení! Potkáme se 12. září na Demonstraci za manželství pro všechny.

 

Foto: Bernardo Londoy / Flickr

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.