Metodika průzkumu mezi kandidáty a kandidátkami do Evropského parlamentu

Zpracovala: Iniciativa Jsme fér
V souvislosti s: Volby do Evropského parlamentu konané ve dnech 24. a 25. května 2019

Cíl: Zjistit postoje kandidátů a kandidátek k umožnění manželství pro gay a lesbické páry a tyto názory sdílet s jejich potenciálními voliči. Cílem NENÍ hodnotit kandidáty a kandidátky ze všech hledisek. Je čistě na uvážení voliček a voličů, která další kritéria hrají při jejich rozhodování koho volit roli, a jak tato kritéria daný kandidát nebo kandidátka, či strana a hnutí, za které nebo s jejichž podporou kandidují, splňují.

Postup: Kandidátům a kandidátkám jsme e-mailem položili následující otázku: „Souhlasíte s tím, aby i gayové a lesby mohli vstupovat do manželství a tím měli všechna práva a všechny povinnosti manželů, včetně práva společně osvojit děti nebo osvojit dítě druhého manžela?”


Pro lepší porovnávání odpovědí jsme je požádali o odpověď „ANO“, „NE“, nebo „NEMÁM JEDNOZNAČNÝ NÁZOR“ a dali jim možnost zaslat k této odpovědi komentář. Kandidáti byli informováni o tom, že jejich odpovědi budou zveřejněny.

Zároveň jsme je vybídli, aby podepsali prohlášení o podpoře LGBT osob a jejich práv - ILGA-Europe Come Out pledge 2019.

Kandidátní listiny jsme čerpali z webových stránek Českého statistického úřadu ke dni 13. 5. 2019. Oslovovali jsme kandidáty a kandidátky, kteří kandidují za některou ze stran zastoupenou v Poslanecké sněmovně k 13. 5. 2019. Vedle toho zveřejňujeme i odpovědi, které nám zaslali kandidáti a kandidátky kandidující i za jiné strany nebo hnutí, pokud nám je zaslali sami, bez vyžádání.

Žádná ze stran nezveřejnila ke dni 13. 5. 2019 kontakty na všechny své kandidáty a kandidátky. Pouze ČSSD a Piráti nám kontakty na naši žádost zaslali. Proto jsme byli nuceni vyhledávat sami veřejně přístupné e-mailové adresy kandidátů a kandidátek. Ne u všech jsme byli úspěšní. Sekretariátům stran a hnutí (pokud byl kontakt na ně veřejně přístupný) jsme dotaz rovněž zaslali e-mailem se žádostí, aby jej rozeslaly mezi své kandidáty a kandidátky. Pokud tedy některý kandidát nebo kandidátka (za stranu zastoupenou v PS) nebyli osloveni, je to primárně z toho důvodu, že strany nezveřejňují jejich e-maily, na žádost nám je nezaslaly a sekretariáty jejich stran či hnutí nepřeposlaly sami dotaz kandidátům.


Informace o postojích kandidátů a kandidátek průběžně doplňujeme o ty, kteří nám sami napíší.


Iniciativa Jsme fér

Daniel Vondra 
Adéla Horáková 

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.