Koho volit v prezidentských volbách 2023?

V prvním kole prezidentské volby zvítězil Petr Pavel, na druhém místě skončil Andrej Babiš. Druhé kolo proběhne v pátek 27. a sobotu 28. ledna. Přinášíme vám aktuální přehled postojů obou postupujících prezidentských kandidátů na manželství pro všechny páry. Prosíme vás, jděte k volbám.

V pátek 13. a v sobotu 14. ledna 2023 proběhlo první kolo prezidentských voleb, ve kterém naše země odstartovala volbu do nejvyšší ústavní funkce - volbu nové hlavy státu. Z prvního kola nepostoupila Danuše Nerudová, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Jaroslav Bašta, Karel Diviš a Tomáš Zima. Připravili jsme pro vás nejaktuálnější přehled toho, jak se staví oba postupující kandidáti k manželství pro všechny páry

Proč považujeme volbu hlavy státu za důležitou? 

Protože prezident je zásadní součástí legislativního procesu na cestě za úplnou rovnoprávností statisíců LGBT lidí a desetitisíců gay a lesbických párů a rodin s dětmi v České republice. Může vetovat zákony (např. změnu občanského zákoníku upravující manželství pro všechny páry), jmenovat ústavní soudce a soudkyně (kteří pak budou třeba rozhodovat o ústavní žalobě týkající se rovnoprávnosti LGBT lidí) a v neposlední řadě silně ovlivňuje mínění veřejnosti i politiků a političek silou své osobnosti a vahou svého úřadu. Od začátku prezidentské kampaně proběhlo několik anket, průzkumů a rozhovorů s kandidáty, které zjišťovaly mimo jiné i jejich postoje k manželství pro všechny páry. 

Náš přehled vychází z veřejně dostupných zdrojů, rozhovorů a anket, které zjišťují názor na manželství pro všechny páry a adopci dětí gay a lesbickými páry. V některých případech v prezidentské anketě neodpovídali oba kandidáti, uvádíme tedy odpověď pouze jednoho z nich. Svůj postoj na rovné sňatky mohou kandidáti v čase změnit a náš přehled pouze objektivně a férově tyto postoje představuje. 

Petr Pavel v rámci své prezidentské kampaně odpovídá kontinuálně pozitivně na dotaz týkající se jeho podpory manželství pro všechny páry. Názor Andreje Babiše se v rámci prezidentské kampaně v čase mírně posouvá, a to směrem k podpoře manželství pro všechny páry. 

Podívejte se sami, jak oba kandidáti odpovídali:

 

 

Pavel.pngPetr Pavel

ANO

1. Jste pro manželství stejnopohlavních párů? 

Petr Pavel: Ano, jsem také pro. (26. 1. 2023, Zdroj odpovědi)

 

2. Jste pro manželství pro všechny s možností adopce?

Petr Pavel: Ano. (25. 1. 2023, Zdroj odpovědi)

 

3. Měly by se uzákonit sňatky homosexuálů?

Petr Pavel: Ano, protože uznávám princip svobody a rovnosti každého člověka z pohledu práva. Není důvod omezovat něčí práva na základě sexuální orientace. (21. 1. 2023, Zdroj odpovědi: anketa v tištěné verzi deníku Právo)

 

4. Jaký máte názor na sňatky homosexuálů?

Petr Pavel: Souhlasím s jejich uzákoněním. Uznávám princip svobody a rovnosti každého člověka z pohledu práva. Není důvod omezovat něčí práva na základě sexuální orientace. Věřím také, že jsme tolerantní společnost. Přijímáme, že mezi námi lidé s homosexuální orientací žijí. Pokud chtějí žít společně a být i z pohledu práva uznáni za partnery, měli by také mít možnost své osobní vztahy formalizovat. (17. 1. 2023, Zdroj odpovědi)

 

5. Podporujete manželství homosexuálů a jejich právo na adopci?

Petr Pavel: Ano, protože uznávám princip svobody a rovnosti každého člověka z pohledu práva. V případě adopcí by měl být určující zájem dítěte. Když srovnám život dítěte bez rodiny v dětském domově a život dítěte ve stabilním prostředí s milujícími rodiči, tak pro mě nehraje roli, jakého jsou pohlaví. (12. 1 . 2023, Zdroj odpovědi)

 

6. Jste pro manželství pro všechny?

Petr Pavel: Ano. (12. 1. 2023, Zdroj odpovědi: anketa v tištěné verzi MF Dnes)

 

7. Jste pro zrovnoprávnění sňatků pro stejnopohlavní páry? A měly by mít stejnopohlavní páry možnost adoptovat dítě?

Petr Pavel: Ano, protože uznávám princip svobody a rovnosti každého člověka z pohledu práva. Není důvod omezovat něčí práva na základě sexuální orientace. Věřím také, že jsme tolerantní společnost. Přijímáme, že mezi námi lidé s homosexuální orientací žijí. Pokud chtějí žít společně a být i z pohledu práva uznáni za partnery, měli by také mít možnost své osobní vztahy formalizovat. Podporuji i adopce stejnopohlavními páry, protože by měl být rozhodující zájem dítěte. Když si dám na misky vah kvalitu života dítěte bez rodiny v dětském domově a kvalitu života dítěte ve stabilním prostředí s milujícími rodiči, tak pro mě nehraje roli, jakého jsou pohlaví. (7. 1. 2023, Zdroj odpovědi)

 

8. Souhlasíte s manželstvím pro všechny?

Petr Pavel: Uznávám princip svobody a rovnosti každého člověka z pohledu práva. Není důvod omezovat něčí práva na základě sexuální orientace. Věřím také, že jsme tolerantní společnost. Přijímáme, že mezi námi lidé s homosexuální orientací žijí. Pokud chtějí žít společně a být i z pohledu práva uznáni za partnery, měli by také mít možnost své osobní vztahy formalizovat. (31. 12. 2022, Zdroj odpovědi)

 

9. Manželství pro všechny?

Petr Pavel: Ano. (2. 12. 2022, Zdroj odpovědi)

 

10. Podporujete manželství stejnopohlavních párů a jejich právo na adopci dětí? 

Petr Pavel: Ano, podporuji. Jsem toho názoru, že všichni by měli mít stejná práva bez ohledu na sexuální orientaci. Není důvod kohokoli diskriminovat. Navíc bychom v tom nebyli první – řada států v Evropě jako Francie, Španělsko nebo Rakousko jde touto cestou. Pokud jde o adopci dětí, na první místě by měl být zájem dítěte. (8. 11. 2022, Zdroj odpovědi)

 

 

 

Babis.pngAndrej Babiš

SPÍŠE ANO

1. Jste pro manželství stejnopohlavních párů? 

Andrej Babiš: Já jsem pro stejná práva a je potřeba, aby už konečně Sněmovna se nějak domluvila. (26. 1. 2023, Zdroj odpovědi)

 

2. Jste pro manželství pro všechny s možností adopce?

Andrej Babiš: Ano, stejná práva a pokud ten pár má z prvního manželství nějaké dítě, tak ano, jsem pro. (25. 1. 2023, Zdroj odpovědi)

 

3. Měly by se uzákonit sňatky homosexuálů?

Andrej Babiš: Jsem pro to, aby se upravilo registrované partnerství do podoby manželství, aby práva a povinnosti byly naprosto identické. V současné době tomu bohužel tak není. (21. 1. 2023, Zdroj odpovědi: anketa v tištěné verzi deníku Právo)

 

4. Jaký máte názor na sňatky homosexuálů?

Andrej Babiš: Jsem pro to, aby registrovaní partneři mohli mít stejná práva a povinnosti jako manželé. (17. 1. 2023, Zdroj odpovědi)

 

5. Podporujete manželství pro všechny v tuhle chvíli?

Andrej Babiš: Ano. My jsme vždycky byli za stejná práva a samozřejmě i ta adopce, když jeden z partnerů vlastně má z toho předchozího vztahu dítě, tak ano. Takže podporujete manželství pro všechny? Já jsem to řešil. Úplně neslyším tu odpověď. Ano, podporuju. Proč to vlastně už dávno neprošlo, když to podporujete? Protože v rámci našeho klubu jsou na to různé názory. A vy to jako prezident budete podporovat, případně? To je záležitost samozřejmě Poslanecké sněmovny. Ale já mám plno přátel z této komunity, takže já znám ty lidi, já znám plno dobrých vztahů. A já si myslím, že mají nárok na ty stejné práva. (15. 1. 2023, Zdroj odpovědi)

 

6. Podporujete manželství homosexuálů a jejich právo na adopci?

Andrej Babiš: Ano, jsem pro to, aby registrovaní partneři mohli mít stejná práva a povinnosti, partneři by mohli osvojovat děti z předchozích vztahů, z ústavů nebo být společnými pěstouny. (12. 1 . 2023, Zdroj odpovědi)

 

7. Jste pro manželství pro všechny?

Andrej Babiš: Ano. (12. 1. 2023, Zdroj odpovědi: anketa v tištěné verzi MF Dnes)

 

8. Podporujete manželství pro stejnopohlavní páry?

Andrej Babiš: Ano. A adopce dětí?  Tak to samozřejmě jsou v případě, že jeden partner má dítě nebo je tam pečovatelská záležitost, tak si myslím, že ano. (9. 1. 2023, Zdroj odpovědi)

 

9. Jste pro zrovnoprávnění sňatků pro stejnopohlavní páry? A měly by mít stejnopohlavní páry možnost adoptovat dítě?

Andrej Babiš: Ano, jsem pro to, aby registrovaní partneři mohli mít stejná práva a povinnosti, partneři by mohli osvojovat děti z předchozích vztahů, z ústavů nebo být společnými pěstouny. (7. 1. 2023, Zdroj odpovědi)

 

10. Souhlasíte s manželstvím pro všechny?

Andrej Babiš: Jsem pro to, aby registrovaní partneři mohli mít stejná práva a povinnosti jako manželé. (31. 12. 2022, Zdroj odpovědi)

 

11. Manželství pro všechny?

Andrej Babiš: Asi ano, stejná práva. (8. 12. 2022, Zdroj odpovědi)

 

Jak si zajistit voličský průkaz nebo kde získat volební lístky? 


Prosím, nezapomeňte! Druhé kolo prezidentské volby proběhne v pátek 27. a v sobotu 28. ledna 2023.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

16 středoškolských parlamentů podpořilo přijetí rovného manželství

16 krajských a městských studentských samospráv z 10 krajů naší země, které zastupují desetitisíce studentů a studentek, se obrací na nejvyšší ústavní činitele, předsedy a předsedkyni parlamentních stran, aby podpořili uzákonění manželství pro všechny páry. "Jako studenti cítíme potřebu vyjádřit své pocity k tématu, které se nás bezprostředně dotýká a bude nás, jakožto i budoucí generace, provázet celým životem. Vážíme si prostoru, který je manželství pro všechny poslední dobou ve veřejné sféře věnován. Schválení rovných sňatků je za nás krok správným směrem," uvádí Jakub Vrzal a Zita Krotká, kteří výzvu zastupují.

O čem bude hlasovat Sněmovna ve 3. čtení aneb jedno manželství, jeden pozměňovák a čtyři úplné ukrajováky

Nacházíme se před finálním hlasováním o manželství pro všechny páry v Poslanecké sněmovně. Tak blízko rovným sňatkům jsme ještě nikdy nebyli. Ve 2. čtení se dostalo do hry několik pozměňovacích návrhů. Každý z nich ukrajuje z manželství něco jiného. Pojďme se podívat, co se v pozměňovacích návrzích skrývá a co se teď bude s manželstvím dít. A také jak se zapojit do oslovování poslanců a poslankyň.

Přes 1600 pedagogických pracovníků podpořilo přijetí rovného manželství

Pedagogičtí pracovníci vyzvali veřejným stanoviskem k přijetí manželství pro stejnopohlavní páry v České republice. Zdůrazňují jeho pozitivní dopad na mladé lidi a školní prostředí a argumentují významem pro rodinné a sociální vztahy, bojem proti šikaně a podporou rozmanitosti. Stanovisko podpořilo již více jak 1600 lidí. 

 

Náhradní mateřství NESOUVISÍ se zákonem o rovném manželství

Jako brzda přijetí manželství pro všechny páry se do politického a veřejného prostoru dostal argument náhradního mateřství. Proto jsme se rozhodli osvětlit tuto problematiku přímo u zdroje rozhodování a napsali všem poslancům a poslankyním ve Sněmovně a všem senátorům a senátorkám Senátu Parlamentu ČR zprávu, kde jsme celé téma vysvětlili a vyvrátili nejdůležitější mýty, manipulace a dezinformace, které se v souvislosti s tímto tématem objevují. 

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.