Předvolební průzkum: 44 kandidátů do Evropského parlamentu podporuje manželství pro všechny

Na postoj k manželství pro všechny a osvojení dětí gay a lesbickými páry jsme se před blížícími se eurovolbami zeptali celkem 190 kandidujících. Odpovědělo nám zatím 54 z nich. Přečtěte si, jaké názory v anketě převládaly, a podívejte se, jak odpověděl váš favorit nebo favoritka.

Kandidátů a kandidátek ze stran a hnutí, které jsou zastoupené ve Sněmovně, je celkem 216. Nám se podařilo získat přímý nebo nepřímý kontakt na 190 z nich. Od 17. dubna do 6. května nám odpovídali na otázku:

„Souhlasíte s tím, aby i gayové a lesby mohli vstupovat do manželství, a tím měli všechna práva a všechny povinnosti manželů včetně práva společně osvojit děti nebo osvojit dítě druhého manžela?“

„ANO“ bylo jednoznačnou odpovědí v případě 44 oslovených. Šest kandidujících odpovědělo „NE“, čtyři na otázku nemají jednoznačný názor. Zbylých 137 oslovených se zatím nevyjádřilo.

Zdaleka nejvýraznější podporu má manželství pro všechny u Pirátů; pro jich bylo hned sedmnáct. Za nimi následuje ČSSD (7 kladných odpovědí), ANO (6), KSČM (6), STAN/TOP09 (6) a ODS (2). Žádná kladná odpověď nepřišla z KDU-ČSL ani z hnutí SPD.

Manželství pro všechny jako evropská hodnota

Kandidáti a kandidátky také měli možnost připojit se k iniciativě „Come out“: jedná se o celoevropskou předvolební výzvu k podpoře leseb, gayů, bisexuálů, trans a intersex lidí, kterou pořádá ILGA Europe a další LGBT organizace napříč Evropskou unií. Prohlášení podepsalo pouze deset z politiků a političek, které jsme oslovili.

V kompetenci Evropského parlamentu sice není přijímat legislativu týkající se přímo manželství, ale voliče a voličky i tak zajímá, jak kandidátky a kandidáti podporují právě LGBT občany a občanky. Evropský parlament navíc disponuje řadou nástrojů, jak jejich životy zlepšit.

„Považujeme rovnost a svobodu LGBT občanů a občanek, a to i v otázce manželství, za důležitou evropskou hodnotu. Každý, komu záleží na svobodě a demokracii ve společnosti, by měl přijít volit. Evropská unie je garantem svobody a demokracie,“ říká k tomu právnička Jsme fér Adéla Horáková.

Průzkum zůstává otevřený i dalším kandidátům

Do průzkumu budou zařazeni i kandidáti a kandidátky z mimosněmovních stran, pokud se do něj sami přihlásí. Výsledky budeme průběžně aktualizovat podle zaslaných odpovědí. Vše o metodice a možnostech doplnění si můžete přečíst přímo zde na webu.

„Moc si přejeme, aby náš průzkum přispěl k vyšší účasti ve volbách. V minulých eurovolbách byla účast historicky nejnižší. Doufáme, že k volbám přijdou především mladí lidé, kterým demokratická budoucnost Evropy není lhostejná,“ dodává Daniel Vondra, který průzkum iniciativy Jsme fér vede.

Více o průběhu průzkumu a postojích všech kandidujících zjistíte v podrobném přehledu, který jsme pro vás připravili. Ať už se rozhodnete jakkoli, nezapomeňte si do diáře poznamenat termín voleb: 24. a 25. května 2019.


Foto Evropského parlamentu: Alina Zienowicz /
Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.