Koho volit v prezidentských volbách 2018?

Koho volit v prezidentských volbách 2018? Koalice za manželství se zajímá o to, jaký názor kandidáti mají na manželství pro všechny.

V pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018 proběhne první kolo prezidentských voleb, ve kterých budeme na tuto nejvyšší ústavní pozici vybírat jednoho z devíti kandidátů. Koalice za manželství se zajímá, jaký názor mají tito kandidáti na manželství pro všechny. Proč to považujeme za důležité? Protože prezident může vetovat zákony (např. změnu Občanského zákoníku upravující manželství pro gay a lesbické páry), jmenovat ústavní soudce (kteří pak budou třeba rozhodovat o ústavní žalobě týkající se práv LGBT osob) a v neposlední řadě může silně ovlivňovat mínění veřejnosti. Od začátku prezidentské kampaně proběhlo několik anket, průzkumů a rozhovorů mezi kandidáty, které zjišťovaly mimo jiné i jejich postoje vůči LGBT. Nejlépe o nich vypovídá anketa zpravodajského serveru iROZHLAS.cz, protože se kandidátů ptá nejen na jejich postoj k manželství pro všechny, ale také osvětluje celkový kontext vnímání LGBT komunity. Co lze z této ankety vyčíst?

● z devíti mužů kandidujících na hlavu státu (ano, mezi kandidáty není bohužel ani jedna žena) je minimálně šest věřících
● pouze dva jsou pro přijetí manželství pro všechny
● šest jich odpovídá kladným způsobem na otázku přiosvojení či adopcí

jsmefer_prezident2018-1000.jpg

V postojích několika kandidátů lze vypozorovat shodné rysy:

1. Vše důležité už řeší registrované partnerství

To je názor, se kterým se často setkáváme, a není pravdivý. Mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím jsou velké rozdíly v rovině symbolické (např. registrace neprobíhá jako svatba, nemáme společné příjmení, nezískáme švagrové, tchány atd.), praktické (např. chybí úprava společného jmění, není nárok na vdovský/vdovecký důchod atd.) a zejména není nijak upraven vztah k dětem (tím je jeden z rodičů jen o trochu víc než spolubydlícím, děti nemají nárok na výživné, nemohou druhého rodiče vídat po rozpadu vztahu atd.). Přehled hlavních rozdílů naleznete zde

2. Dětem je nejlépe, když je vychovávají muž a žena

Je to jistě nejčastější případ, ale nemusí to být jediné prostředí, ve kterém je dětem dobře. Dětem mohou šťastnou a stabilní rodinu zaručit i dvě mámy nebo dva tátové. Nemusíte to věřit nám, ale odborníci (dětští psychologové, sociologové, sociální pracovníci) se jasně shodují - na děti nemá žádný negativní vliv, pokud je vychovávají dvě matky nebo dva otcové. Stanoviska odborníků naleznete zde. To se samozřejmě týká jak biologických dětí jednoho z partnerů, tak dětí osvojených.

Uvítáme, pokud se kandidáti na prezidenta se závěry odborníků seznámí, aby své názory, které ovlivňují životy statisíců lidí v této zemi, nezakládali jen na svých dojmech.

3. Potřeba otevření celospolečenské diskuze

Kandidáti volají po odborné či celospolečenské debatě na témata týkající se manželství nebo adopcí gay a lesbickými páry. Tuto debatu v České republice již několik let vedeme a můžeme kandidátům poskytnout jak dosavadní závěry, tak i platformu, na které mohou v debatě pokračovat.

Anketa zpravodajského serveru iROZHLAS.cz

Kandidáti na prezidenta odpovídali na následující otázky:

1. Jste pro sňatky homosexuálů?

2. Jste pro adopce dětí homosexuály?

3. Jak vy sám nahlížíte na rodinu? Jste spíše pro tradiční pojetí, či jste v tomto ohledu více progresivní?

4. Pokud by se uvolnilo místo mezi ústavními soudci, bude na vás jako na prezidentovi jmenovat nového ústavního soudce. Z jakého prostředí by podle vás měl vycházet?

5. Jste věřící?

6. Pokud ano, popište, prosím, v tomto ohledu alespoň stručně své zvyky.

iROZHLAS.cz otázky zaslal všem uchazečům o hradní post včetně současného prezidenta Miloše Zemana. Ten se však jako jediný odmítl ankety zúčastnit. Uvádíme proto dva dostupné zdroje, ve kterých se nějakým způsobem k tématu v minulosti vyjádřil.

 

Jiří Drahoš Bývalý šéf Akademie věd

Je přesvědčen, že registrované partnerství už vše vyřešilo. Na první místo staví klasickou rodinu, která podle něj nejlépe uspokojuje zájmy dítěte.

 

Kompletní znění jeho odpovědí najdete zde.

 

 

 

Pavel Fischer Bývalý diplomat a exporadce Václava Havla

Na registrovaném partnerství vidí několik momentů, kde je co zlepšovat. Dává mu smysl povolit přiosvojení dítěte partnera, jinak je zastáncem tradičního pojetí rodiny.

 

Kompletní znění jeho odpovědí najdete zde.

 

 

 

Petr Hannig Hudebník a šéf strany Rozumní

Manželství je pro něj svátost a homosexuálním párům nenáleží. Nesouhlasí s adopcemi, jen pokud je dítě jednoho z partnerů, měli by se péče účastnit oba. Je zastáncem tradičního pojetí rodiny.

 

Kompletní znění jeho odpovědí najdete zde.

 

 


Marek Hilšer Lékař a aktivista

Podporuje manželství pro všechny. Je pro adopce dětí homosexuálními páry a zejména pro přiosvojení dětí partnera.

 

Kompletní znění jeho odpovědí najdete zde.

 

 

 

Jiří Hynek Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu

Sňatek považuje za vyhrazený pro muže a ženu, homosexuálům patří registrované partnerství. Přiosvojení je podle něj v zájmu dítěte, staví se ale proti adopcím.

 

Kompletní znění jeho odpovědí najdete zde.

 

 


Michal Horáček Podnikatel a skladatel

Homosexuálům dle jeho přesvědčení stačí registrované partnerství. Souhlasí s přiosvojením dětí partnera i s adopcemi.

 

Kompletní znění jeho odpovědí najdete zde.

 

 

 

Vratislav Kulhánek Bývalý šéf Škody Auto

Podporuje manželství pro všechny, je to dle něj reálný vývoj společnosti. Je pro přiosvojení, možnost adopcí nechce upravit zákonem. Považuje se za zastánce tradičního evropského modelu rodiny.

 

Kompletní znění jeho odpovědí najdete zde.

 

 

 

Mirek Topolánek Bývalý premiér

Je proti manželství pro všechny i proti přiosvojení a adopcím. Rodina je podle něj máma, táta a děti.

 

Kompletní znění jeho odpovědí najdete zde.

 

 

 

Miloš Zeman Prezident

Zeman v předvolební debatě (uspořádané Prague Pride a Knihovnou Václava Havla) v roce 2013 řekl, že „[...]pro dítě je lepší, když bude vychováváno homosexuálním párem, než aby bylo v kojeneckém ústavu nebo dětském domově“. 1

V roce 2016 v debatě se středoškolskými studenty v Plzeňském kraji zazněl dotaz, co si Zeman myslí o referendu na Slovensku, ve kterém se občané vyjadřovali k tomu, jaký svazek lze označit za manželství či zda páry stejného pohlaví mohou adoptovat děti. (Referendum nebylo platné kvůli nízké účasti). Prezident řekl, že sexuální orientace je naprosto soukromou věcí každého z nás. „Proto bych sem vůbec nepletl politiku. Práva homosexuálů jsou naprosto stejná jako heterosexuálů,“ prohlásil Zeman s tím, že taková otázka by v referendu vůbec neměla být schválena. 2

V dubnu 2017 v TV Barrandov Zeman uvedl: „Já nesdílím názor, že partnerství dvou osob stejného pohlaví je vhodná cesta pro výchovu dětí [...]“. 3

V rozhovoru pro Frekvenci 1 dne 7. ledna 2018 na otázku na adopce homosexuálními páry uvedl: „Mně je to celkem srdečně jedno. Víte, já jsem tolerantní, já si myslím, že sexuální orientace je intimní, soukromou věcí každého.“ Na otázku moderátora posléze upřesnil: „[…] nemám nic proti tomu, aby tyto páry měly stejná občanská práva jako kdokoli jiný […].“ 4

 

 

 

1https://zpravy.aktualne.cz/domaci/prezidentska-kalkulacka-odpovezte-na-otazky-vite-koho-volit/r~fa00ca38c47211e7a2d4ac1f6b220ee8/#celkovy-vypis

2https://plzen.idnes.cz/milos-zeman-plzensky-kraj-cesta-navsteva-klatovy-fvp-/plzen-zpravy.aspx?c=A160209_114600_plzen-zpravy_pp

3https://www.barrandov.tv/video/95968-tyden-s-prezidentem-20-4-2017

4 https://www.frekvence1.cz/clanky/zpravy/z-dalsich-kandidatu-bych-si-nevybral-rekl-milos-zeman-v-pressklubu.shtml

 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 34 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Koho volit v prezidentských volbách 2023?

V prvním kole prezidentské volby zvítězil Petr Pavel, na druhém místě skončil Andrej Babiš. Druhé kolo proběhne v pátek 27. a sobotu 28. ledna. Přinášíme vám aktuální přehled postojů obou postupujících prezidentských kandidátů na manželství pro všechny páry. Prosíme vás, jděte k volbám.

Manželství pro gay a lesbické páry dlouhodobě podporuje kolem 65 % lidí v Česku. Na co ještě čekáte, poslanci a poslankyně?

Když začalo být manželství pro gay a lesbické páry v USA v roce 2015 dostupné ve všech státech unie, podporovalo ho 55 % Američanů a Američanek. Ve Francii s ním před zavedením souhlasilo 57 % a ve Španělsku 66 % lidí. Veřejná podpora v Anglii a Walesu dosahovala 53 % předtím, než Alžběta II. podepsala královský souhlas s rovnými sňatky. Jak je tedy možné, že v České republice, kde manželství pro všechny páry podle renomovaných agentur dlouhodobě podporuje 65 % obyvatel, ho stále nemáme?

Maminky Míša a Šárka: Stát nás vnímá jako rodinu, jen když jde o peníze

Po romantické žádosti o ruku na pláži v Turecku spolu Míša a Šárka před třemi lety vstoupily do registrovaného partnerství. Letos v květnu se jim narodil vytoužený syn Lukášek, jehož biologickou matkou je Míša. Přestože měly výbornou zkušenost s přístupem porodnice a užívají si skvělé vztahy s prarodiči z obou stran, jeden zážitek jim vstup do mateřství pokazil. Byla to chvíle, kdy se projevil neférový přístup státu, který rodiny tvořené dvěma maminkami či tatínky uznává, jen když se mu to hodí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.