Metodika senátní volby 2024

Cíl: Zjistit postoje kandidátů a kandidátek k umožnění manželství pro gay a lesbické páry a tyto názory sdílet s jejich potenciálním voličstvem. Cílem NENÍ hodnotit kandidující ze všech hledisek. Je čistě na uvážení voliček a voličů, která další kritéria hrají při jejich rozhodování roli, a jak tato kritéria daný kandidát nebo kandidátka, či strana a hnutí, za které nebo s jejichž podporou kandidují, splňují. 

Postup: Kandidátům a kandidátkám jsme e-mailem položili následující otázku: „Pokud se stanete senátorem/senátorkou, budete pro to, aby i gayové a lesby mohli vstupovat do manželství se všemi právy a povinnostmi manželů, včetně práva společně osvojit děti?” Oslovili jsme všechny kandidující v řádných senátních volbách v září 2024, na které jsme dohledali kontakt.

Pro lepší porovnávání odpovědí jsme je požádali o odpověď „ANO“, „NE“, nebo „NEMÁM JEDNOZNAČNÝ NÁZOR“ a dali jim možnost zaslat k této odpovědi komentář. Zároveň byli informováni o tom, že jejich odpovědi budou zveřejněny na našem webu a na dalších místech (na našich sociálních sítích, v médiích). 

Dotaz jsme kandidátům a kandidátkám posílali opakovaně (první oslovení a dvě připomenutí) s dostatečným časem na odpověď, tak aby všichni měli pokud možno stejné podmínky. Zároveň jsme čerpali názory kandidujících na téma manželství pro všechny páry z dalších zdrojů. Šlo konkrétně o: 

  • jejich veřejná vyjádření, která jsme dohledali ve vyjádřeních ve Sněmovně, v novinových článcích, na sociálních sítích či na Youtube; 
  • odpovědi z webu programydovoleb.cz, kde někteří kandidující odpověděli na následující otázku: “Myslíte si, že by stejnopohlavní páry měly mít stejná práva jako mají dnešní manželství, bez výjimky?” V našem průzkumu uvádíme stejnou odpověď na tuto otázku, která je zveřejněna na webu programydovoleb.cz. Pod formulací této otázky totiž rozumíme plné zrovnoprávnění, včetně názvu manželství. Je však možné, že ji některé kandidující mohli porozumět i jinak, především ti, jejichž odpověď byla kladná;
  • naši předchozí komunikaci s kandidujícími, a to především naše starší předvolební průzkumy, ať už se jednalo o předchozí volby do Senátu či volby do Poslanecké sněmovny, či o naši přímou komunikaci s kandidáty a kandidátkami. Čerpat budeme také z informací od lidí, kteří se na kandidující obrátili přímým dotazem a zašlou nám o tom průkaznou informaci.

Pokud se odpovědi kandidujících z různých zdrojů lišily, upřednostnili jsme přímou odpověď pro Jsme fér. 

Seznamy kandidujících jsme čerpali z webových stránek Českého statistického úřadu ke dni 12. srpna 2024. E-mailem jsme oslovali kandidáty a kandidátky, na které jsme měli k dispozici kontakt. Kontakty na jednotlivé kanditáty a kandidátky jsme aktivně vyhledávali ve veřejných zdrojích. Zároveň jsme oslovili některé sekretariáty stran a hnutí se žádostí o zaslání kontaktů a rozeslání našeho dotazu. Pokud tedy některý kandidát nebo kandidátka nebyli osloveni, je to primárně z toho důvodu, že jsme na ně nedohledali žádný kontakt.  

Informace o postojích kandidátů a kandidátek průběžně doplňujeme o ty, co nám sami napíší.

Iniciativa Jsme fér

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.