Metodika průzkumu mezi kandidáty a kandidátkami do Senátu

Zpracovala: Koalice za manželství pro kampaň Jsme fér
V souvislosti s: Volby do Senátu Parlamentu České republiky konané ve dnech 5. a 6. října a 12. a 13. října 2018

Cíl: Zjistit postoje kandidátů a kandidátek k umožnění manželství pro gay a lesbické páry a tyto názory sdílet s jejich potenciálními voliči. Cílem NENÍ hodnotit kandidáty a kandidátky ze všech hledisek. Je čistě na uvážení voliček a voličů, která další kritéria hrají při jejich rozhodování koho volit roli, a jak tato kritéria daný kandidát nebo kandidátka, či strana a hnutí, za které nebo s jejichž podporou kandidují, splňují.

Postup: Kandidátům a kandidátkám jsme e-mailem položili následující otázku: „Pokud se stanete senátorem/senátorkou, budete pro to, aby i gayové a lesby mohli vstupovat do manželství a tím měli všechna práva a všechny povinnosti manželů, včetně práva společně osvojit děti, nebo osvojit dítě druhého manžela?”

Pro lepší srovnávání odpovědí jsme je požádali o odpověď "ANO", "NE", nebo "NEMÁM JEDNOZNAČNÝ NÁZOR" a dali jim možnost zaslat k této odpovědi komentář. Kandidáti byli informováni o tom, že jejich odpovědi budou zveřejněny.

Kandidátní listiny jsme čerpali z webových stránek Českého statistického úřadu ke dni 20. 8. 2018.

Většina stran nezveřejnila ke dni 20. 8. 2018 kontakty na všechny své kandidáty a kandidátky a ani nám je na naši žádost nezaslala, s výjimkou KSČM, Pirátů a SPOZ. Proto jsme byli nuceni vyhledávat sami veřejně přístupné e-mailové adresy kandidátů a kandidátek. Ne u všech jsme byli úspěšní. Sekretariátům stran a hnutí (pokud byl kontakt na ně veřejně přístupný) jsme dotaz rovněž zaslali e-mailem se žádostí, aby jej rozeslaly mezi své kandidáty a kandidátky.

Pokud tedy některý kandidát nebo kandidátka nebyli osloveni, je to primárně z toho důvodu, že strany nezveřejňují jejich e-maily, na žádost nám je nezaslaly a sekretariáty jejich stran či hnutí nepřeposlali sami dotaz kandidátům.

Odpovědi některých kandidátek a kandidátů, kteří nám neodpověděli, jsme čerpali z volební kalkulačky (viz: volebnikalkulacka.cz), kde otázka zněla: „Gayové a lesby by měli mít možnost uzavřít manželství se všemi právy a povinnostmi, včetně možnosti adopce”.

Informace o postojích kandidátů a kandidátek průběžně doplňujeme o ty, kteří nám sami napíší.

Koalice za manželství

Adéla Horáková

Lucia Zachariášová

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.