Záleží vám – stejně jako nám – na tom, aby manželství bylo opravdu pro všechny? Oslovte svého poslance nebo poslankyni, požádejte je o schůzku a podělte se s nimi o svůj příběh. Právě na osobním kontaktu totiž záleží nejvíc.
Nic nemá větší sílu než skutečné příběhy. Třeba ty o lidech, kteří se opravdu milují, ale svou lásku nemůžou dát najevo stejně jako většina ostatních.
Nemusíte být expert nebo expertka, nemusíte být lobbista či lobbistka, nejdůležitější je vaše vlastní zkušenost. Právě ta může volené zástupce a zástupkyně přesvědčit k tomu, aby změnu legislativy podpořili.
Abychom prosadili manželství pro všechny, je potřeba dosáhnout změny v zákoně. A to nepůjde jinak než s pomocí Parlamentu. Pojďme společně politikům a političkám ukázat, kolika lidem na změně opravdu záleží. Každý hlas, každé setkání a každý vzkaz se počítá!
„Já a můj tým se s politiky a političkami setkáváme často. Někteří návrh podporují, jiní ne. Někteří se s námi o tématu bavili vůbec poprvé. Vždy to ale je otevřená diskuze, která má smysl.”
Lucia,
členka týmu Jsme fér
„Vybral jsem si poslance ze svého obvodu a napsal mu mail. Za pár dní se se mnou sešel ve své regionální kanceláři a tam jsem mu mohl popsat, proč je pro mě manželství pro všechny důležité. Souhlasil a slíbil, že návrh podpoří.”
Jakub,
dobrovolník kampaně
„Nejprve jsem měl pocit, že se tak nějak nesluší psát adresně politikům, ale když jsem si dodal odvahy došlo mi, že je to asi docela normální. Oslovil jsem jednoho poslance e-mailem. Uvidíme, jestli zareaguje.”
Pavel,
dobrovolník kampaně
„Na akci Jsme fér jsem si vyzvedla pohlednici a napsala na ni vzkaz poslancům a poslankyním, které jsem volila. Je to milý způsob, jak je oslovit, a protože jsem uvedla i svou adresu, jsem napjatá, jak mi odpoví.”
Helena,
dobrovolnice kampaně
Proč oslovit poslance nebo poslankyni?
Nic nemá větší sílu než osobní příběhy. K tomu, abychom společně dosáhli úspěchu a manželství pro všechny se stalo realitou, může pomoci i příběh váš nebo někoho z vašeho okolí. Nemusíte být expert nebo expertka, nemusíte být lobbista či lobbistka. Právě vaše „obyčejná“ osobní zkušenost může volené zástupce a zástupkyně přesvědčit, aby změnu legislativy podpořili.
Co když je můj názor nezajímá?
Nemusíte se vůbec ostýchat svého poslance nebo poslankyni oslovit. Koneckonců, zvolili jsme si je ve volbách, aby nás reprezentovali. Jsou tu pro nás. Když je kontaktujete, dáváte jim tím najevo, že manželství pro všechny se týká konkrétních lidí různých profesí, věku, zájmů nebo třeba politických preferencí. Lidí, kteří prostě chtějí žít svůj život plnohodnotně jako ostatní. A týká se to přece i jejich rodin a známých, se kterými chtějí prožít svůj „velký den” a veřejně svou lásku stvrdit.
Jak se změní zákony?
Abychom manželství pro všechny prosadili, je potřeba dosáhnout změny v zákoně. A to nepůjde jinak než s pomocí Parlamentu. Není to velká změna: stačí upravit tři slova v občanském zákoníku. Místo současného „manželství je trvalý svazek muže a ženy“ by v něm pak stálo „manželství je trvalý svazek dvou lidí“. Český právní řád je samozřejmě spletitý, plný velkých i malých předpisů, a tato jednoduchá změna s sebou přinese nutnost dalších úprav. To už je ale úkol pro právníky a právničky.
Nejsem na to sám/sama?
Rozhodně ne. Většina české veřejnosti to vidí podobně. Z výzkumů opakovaně vychází, že česká veřejnost manželství pro gay a lesbické páry podporuje. Podle průzkumu agentury Median z roku 2018 si 75 % Čechů a Češek myslí, že když se dva dospělí lidé milují, měli by mít možnost zajištěného partnerského života v manželství – bez ohledu na sexuální orientaci. A celých 86 % gayů a leseb si přeje, aby mohli do manželství vstupovat. Pojďme to společně říct i politikům a političkám!
Co když oslovím někoho, kdo manželství nepodporuje?
Není třeba se bát ani těch, co manželství pro všechny zatím nepdopořili. Možná se nikdy nesetkali s gayem, lesbou nebo stejnopohlavním párem. A pokud ano, možná zatím neměli možnost od nich slyšet o tom, co pro ně znamená manželství, že si ho skutečně přejí a že je současná právní úprava diskriminuje. Pokud od svých skutečných voličů a voliček uslyší, jak moc jim na změně zákona záleží, možná se v nich něco pohne.
Co když už je poslanec nebo poslankyně pro?
I když už je váš poslanec nebo poslankyně pro, stojí za to je kontaktovat a znova jim zopakovat, jak je důležité změnu prosadit.
Že jste to ještě nikdy neudělali? Žádný strach, se vším vám rádi poradíme, na vše vás rádi připravíme. Stačí se obrátit na Lucii.
Jak zjistit kontakt na poslance či poslankyně?
Seznam všech poslanců a poslankyň i s jejich kontakty najdete níže na této stránce. Na webových stránkách Poslanecké sněmovny najdete také adresu jejich kanceláře ve vašem regionu.
Malá nápověda je, že e-mailové adresy Poslanecké sněmovny se tvoří takto: příjmení a první písmeno jména (zavináč) psp.cz (například hypotetická poslankyně Dagmar Nováková bude mít adresu [email protected]). Někteří poslanci a poslankyně mají také své vlastní webové stránky, kde najdete kontaktní údaje. Je taky praktické dát do kopie jejich asistenta nebo asistentku. Ne všichni na ně mají zveřejněné kontakty, ale pokud znáte jméno asistenta či asistentky, vytvoříte jejich e-mailovou adresu stejně jako u poslance či poslankyně.
Co by měl e-mail s oslovením ke schůzce obsahovat?
V e-mailu svého poslance či poslankyni poproste o osobní setkání. Uveďte, že jste voličem nebo voličkou z kraje, kde kandidovali, případně (pokud to je pravda) i to, že jste jejich stranu volili. Popište za sebe a svými slovy, proč vám na manželství pro všechny záleží, jak se vás týká, jaké problémy a překážky vám stávající stav způsobuje. Rovnou taky napište, čeho se schůzka bude týkat – není se za co stydět. Pokud se vám delší dobu neozvou, zkuste se připomenout, buďte ale vždy milí a příjemní.
A co na schůzce?
Povedlo se vám dohodnout setkání, skvělé! Nemusíte se předem nazpaměť učit data a čísla, prostě jim představte svůj příběh. Hlavně řekněte, kdo jste a proč vám na manželství pro všechny záleží, jak to osobně pomůže vám nebo komukoli ve vašem okolí, co každý den zažíváte, co vás štve nebo vám překáží.
Uvidíte, že vás rádi vyslechnou a možná, že to trochu změní jejich myšlení. Třeba tak lépe pochopí, že nejde jen o snahu pár aktivistů a aktivistek: že se problematika mnoha lidí dotýká osobně. Klidně s sebou vezměte svého partnera, partnerku nebo někoho z rodiny. Určitě ale dejte poslanci nebo poslankyni dopředu vědět, kolik vás přijde a kdo jste. Je dobré si taky předem sesumírovat, o čem chcete mluvit, co vše zmínit, v jakém pořadí se budete střídat a kdo z vás co řekne.
Jak se mám na schůzce chovat?
Zachovejte klid, buďte pozitivní a druhou stranu respektujte! Myslete stále na to, že může jít o první příležitost, kdy s poslancem či poslankyní někdo o tomhle tématu mluví. I politici a političky jsou jenom lidé, a tak se můžou ostýchat zeptat na věci, které s manželstvím pro všechny souvisejí. Třeba je napadají otázky týkající se víry, dětí a podobně. Když uvidí, že si s vámi mohou bez jakéhokoliv nátlaku, v klidu a příjemně popovídat, určitě to v nich zanechá dobrý dojem.
Důležité je ukázat porozumění i pro obavy a protiargumenty. Měli byste spolu vést spíš dialog než zuřivou debatu. Určitě nebuďte: agresivní, elitářští, povýšení, cyničtí, arogantní, útoční, a to i když se vám třeba nelíbí, co si poslanec či poslankyně o manželství pro všechny myslí.
Co když se mi nepovede ho/ji přesvědčit?
Ne vždy se vám podaří politika nebo političku hned přesvědčit, ani byste to neměli očekávat. Důležité je, že jsou ochotní se s vámi sejít a vyslechnout vás. I tato osobní zkušenost může zasít semínko, které vyústí ve změnu postoje. Pokud manželství pro všechny naopak podpoří, nebojte se požádat o společnou fotku a pošlete nám ji. Třeba tím povzbudíme další lidi, aby se vydali zase za svým poslancem nebo poslankyní.
Mám si výsledek nechat pro sebe?
Určitě ne. Až se rozhodnete svého poslance či poslankyni oslovit, až je kontaktujete, až se spolu sejdete, dejte nám o tom vždycky vědět. Ať víme, jak to šlo, kolik z vás a koho přesně oslovilo i jak jste byli úspěšní. Obracet se nás můžete e-mailu Lucie, ráda vám s čímkoli poradí a pomůže. A nezapomeňte nás průběžně informovat, jak na tom s oslovováním jste.
Pošlete svému poslanci či poslankyni e-mail, ve kterém se s nimi podělíte o své názory, zkušenosti a důvody, proč podporujete manželství pro všechny. Kontakty naleznete v tabulce.
Jméno a příjmení | Strana |
---|
Jak zjistit kontakt na poslance či poslankyně?
Kontakty na poslance a poslankyně naleznete v tabulce zde. Stačí jen vybrat kraj a stran a zobrazí se vám jejich seznam.
Malá nápověda je, že e-mailové adresy Poslanecké sněmovny se tvoří takto: příjmení a první písmeno jména (zavináč) psp.cz (například. hypotetická poslankyně Dagmar Nováková bude mít adresu [email protected]). Někteří poslanci a poslankyně mají také své vlastní webové stránky, kde najdete kontaktní údaje. Je taky praktické, když dáte do kopie jejich asistenta nebo asistentku. Ne všichni na ně mají zveřejněné kontakty, ale pokud znáte jméno asistenta či asistentky, vytvoříte jejich e-mailovou adresu stejně jako u poslance či poslankyně.
Co by měl e-mail obsahovat?
V e-mailu pro poslance či poslankyni uveďte, že jste voličem nebo voličkou z kraje, kde váš poslanec nebo poslankyně kandidovali, případně (pokud to je pravda) i to, že jste jejich stranu volili. Popište za sebe a svými slovy, proč vám na manželství pro všechny záleží, co pro vás znamená, jak se vás týká, jaké problémy a překážky vám stávající stav způsobuje.
Podstata oslovování spočívá hlavně v tom, že se poslanec či poslankyně dozví o vašem osobním příběhu. Jak jim ho podáte, to už je čistě na vás, nebojte se psát skutečně od srdce. Nemusíte být žádní spisovatelé nebo spisovatelky – hlavně pište za sebe, sdílejte své zkušenosti a svůj příběh, případně příběh své rodiny. Na kampaň Jsme fér vůbec neodkazujte, spíš by to možná mohlo být na škodu. Důležité je ukázat porozumění i pro obavy a protiargumenty.
Pokud si spolu budete dál psát, nezapomeňte na to, že vedete dialog. Určitě nebuďte: agresivní, elitářští, povýšení, cyničtí, arogantní, útoční, a to i když se vám třeba nelíbí, co si poslanec či poslankyně o manželství pro všechny myslí.
Co když se mi nepovede poslance nebo poslankyni přesvědčit?
Ne vždy se vám podaří politika nebo političku hned přesvědčit, ani byste to neměli očekávat. Důležité je, že jsou ochotní se s vámi o manželství bavit a vyslechnout vás. I tato zkušenost může zasít semínko, které vyústí ve změnu postoje.
A co výsledek?
Určitě si nenechávejte výsledek pro sebe. Až se rozhodnete svého poslance či poslankyni oslovit, až je kontaktujete, až se spolu sejdete, dejte nám o tom vždycky vědět. Ať víme, jak to šlo, kolik z vás a koho přesně oslovilo i jak jste byli úspěšní. Obracet se na nás můžete na e-mailu, rádi vám s čímkoli poradíme a pomůžeme. A nezapomeňte nás průběžně informovat, jak na tom s oslovováním jste.
Stále nevíte, jak na to? Inspirujte se vzorovými e-maily.
Vážený pane poslanče,
píšu Vám, protože zastupujete můj kraj v Poslanecké sněmovně a tedy jste i mým hlasem. Nejspíš jste zaznamenal návrh na manželství pro stejnopohlavní páry. Jsem gay a spolu se svým partnerem žijeme už 14 let. Postavili jsme společnými silami malý dům a rádi bychom spolu zůstali celý život. Trápí mě však jedna věc. Jsem hasič a jako takový při své práci čelím neodmyslitelnému riziku, svou práci však dělám rád, je to pro mě služba ostatním a nechci jí opustit. Ale bojím se, že když se mi cokoliv stane, můj partner zůstane sám ve finanční tísni, protože nebude mít nárok na odškodnění ani na vdovský důchod. Proto, i když ne jen kvůli tomu, bych si ho chtěl vzít.
Myslím si, že odvádím dobrou práci, která je prospěšná ostatním a nevidím důvod, proč bych neměl mít stejné podmínky a možnosti jako zbytek společnosti. Svého přítele miluji a říct si s ním slavnostní „ano“ by pro mě a i pro mojí rodinu představovalo nepřekonatelnou radost.
Tak vás prosím, buďte fér a umožněte nám to!
Karel
Vážená paní poslankyně,
navzdory oslovení, se na Vás teď obracím hlavně jako matka na matku. Mám tří děti, dva syny a jednu dceru. Synové se narodili jako první, já jsem však vždy toužila i po dceři a vnímala jsem jako velký dar, když se deset let po synech narodila. Synové jsou už dávno ženatí, mají vlastní rodiny a já jsem hrdou babičkou dvou krásných vnoučků. Teď bych však ráda vdala i dceru, to ale nejde, protože miluje ženu.
Sama jistě víte, jaké to je se svými děti sdílet jejich velké okamžiky. První kroky, první slova, první den ve školce, ve škole, taneční, první lásky, dospívání, osamostatňování a teď nám zbývá krok největší a tím je svatba. Avšak na svatbu své milované dcery nemůžu jít. A proč přesně? Jenom proto, že chce svůj život svěřit ženě? Vychovala jsem tři děti a zažila mnohé a tak vím, že to, co vás provede nejlépe životními strastmi je dobrý partner po boku. A vůbec nezáleží na tom, zda je to muž anebo žena, ale zda je to někdo, o koho se lze opřít.
Vy máte možnost to změnit. A tak Vás prosím, podpořte změnu zákona o manželství a umožněte mi tak vystrojit svatbu i dceři.
Ať se Vám daří!
Libuše
Vážený pane poslanče,
volila jsem Vás a věřím, že jsem neudělal chybu. Sdílím názory vaší strany a s radostí sleduji, když se je daří prosazovat. Teď bych Vás však chtěla o něco moc poprosit – prosím, hlasujte pro manželství pro gaye a lesby. Já sama žiju se svou partnerkou a vychováváme dvouletého syna. Moje partnerka na něj ale nemá žádný právní nárok, i když se obě stejnou měrou podílíme na péči o něj. Také pokud partnerka zemře, syn nemá nárok na sirotčí důchod. Nebo pokud se nedejbože rozejdeme, nebude mít nárok na alimenty. Chtěla bych pro svého syna i pro celou naši rodina větší jistotu a vy máte možnost nám jí dát. Prosím, podpořte zákon o manželství pro všechny!
Lenka
Vážená paní poslankyně,
obracím se na Vás, protože Vás považuji za morální osobu a vážím si Vás a Vaší práce. Teď však nacházím v naší zemi jednu nespravedlnost, která podle mě vyžaduje zásah.
Jsem heterosexuál, ale i jako takového mě trápí, že homosexuální lidé u nás nemohou uzavírat manželství. Naše společnost přeci stojí na takových hodnotách, jako je rovnost a svoboda, proč by tedy měly platit různá pravidla pro různé skupiny obyvatel? Jestliže jsou si všichni lidé rovni v důstojnosti a právech, neměli bychom dělat tyto rozdíly.
Vážená paní poslankyně, věřím, že i Vás trápí, že i Vám připadá tento nesouměr nespravedliví a že se zasadíte o jeho odstranění.
S pozdravem
Miloš
Vážený pane poslanče,
chtěla bych Vás touto cestou poprosit, abyste podpořil návrh zákona o manželství pro gaye a lesby. Sama sice lesba nejsem, ale moje nejlepší kamarádka má přítelkyni a já bych jí moc ráda šla na svatbu. Když jsem se vdávala já, byla mi skvělou družičkou a já bych jí to teď chtěla vrátit. Také si myslím, že registrované partnerství vůbec není důstojné a že ani neposkytuje stejné jistoty jako manželství. Už jenom ten název je dehonestující. Registrovaní partneři navíc nemají společné vlastnictví manželů a to nemluvím o tom, že ani není možné společně vychovávat děti. Prosím, pomozte této změně zákona a umožněte párům stejného pohlaví vstupovat do manželství!
Monika