Alex a Janča si byly souzeny. Bude jejich osudem také svatba se vším všudy a šťastné manželství?

Říká se, že náhody neexistují. V tom případě bylo od začátku vepsáno ve hvězdách, že Janča s Alex patří k sobě. I přes počáteční nepřízeň osudu jim jejich vztah kvete a letos v dubnu se zasnoubily. Nedávné hlasování Sněmovny o manželství pro všechny jim dalo naději, že se mohou těšit na skutečnou svatbu, a ne jenom na poregistrační oslavu.

Sousedky, které se potkaly přes internet

Janča si na Twitteru v roce 2018 projížděla profily, které jí aplikace doporučovala ke sledování. Byla mezi nimi Alex. Začaly si spolu psát, a protože na začátku nevěděly, že jsou obě z Česka, jejich konverzace probíhaly v angličtině. Obě měly podobné zážitky z dospívání zaměřeného na sport i stejné plány do budoucna. Jaké pak bylo překvapení, když zjistily, že obě studují v Praze.

Asi po měsíci virtuální známosti se dvakrát sešly. Jenže přišlo další překvapení: Janču, která studovala na Fakultě tělesné výchovy a sportu, učila Alexina máma. A to byl problém. „Mámě jsem ve stejnou chvíli oznámila to, že se vídám s holkou, a že je to její studentka. To bylo asi trochu moc. Neměla na to zrovna super reakci a já se toho zalekla. Přestala jsem Janče odepisovat,“ vzpomíná Alex, jak Janču takzvaně vyghostovala.

Alex s Janou

Příběh jako z filmu. Alex a Jana se seznámily na Twitteru.

Divadelní drama – shledání, které nikdo nečekal

Následující rok se viděly dvakrát, aby si vyjasnily, co se mezi nimi stalo. Alex se ale spíš vykrucovala, protože nechtěla přiznat, že Janče přestala odpovídat kvůli matce. A tady by byl v normálním příběhu konec. Jenže osud Alex a Janči je neobyčejný. Začátkem roku 2019 se totiž spolu čirou náhodou sešly v amatérském divadelním souboru.

„Od malička jsem chtěla hrát. Na ten amatérský divadelní spolek jsem poprvé narazila ještě předtím, než jsem potkala Alex. Ale byla jsem tehdy v prváku na vysoké škole, což nebyla na nový koníček vhodná doba. Proto jsem to odsunula až na leden,“ říká Janča o další náhodě, která ji s její dnešní snoubenkou svedla opět dohromady. Alex tou dobou byla členkou stejného divadla už čtyři měsíce, ovšem v jiném souboru. Zasáhla opět náhoda – režisérka Alex nabídla, aby si šla vyzkoušet improvizaci. A tam překvapeně stanula tváří v tvář Janče.

„Po tom roce, co jsme se skoro nebavily, jsme hned našly společnou řeč a najednou všechno bylo jako předtím – prostě super, skvělý, nový,“ popisuje Alex. Asi za týden, 7. února 2019, si zase daly první pusu. Svůj obnovený vztah ještě chvíli tajily, protože maminka Alex stále učila Janču. Ale jakmile semestr skončil, maminka partnerku své dcery přijala s otevřeným srdcem.

Alex a Jana s přáteli

Alex a Jana s přáteli.

Synchronizované zásnuby vyšly na jedničku

Po dvou letech se mladé ženy rozhodly svůj vztah posunout dál. Letos v dubnu se zasnoubily. Kdo koho požádal o ruku? Obě se požádaly navzájem! Janča při společném víkendu doma na Vysočině vše zakamuflovala do hry, kterou na oko zorganizovala pro svoji mladší sestru. Až v posledním úkolu přišlo překvapení – Alex měla odpovědět na otázku, jestli si Janču vezme. V tu chvíli vytáhla prstýnek i Alex, která ho celý víkend nosila v pohotovosti po kapsách. A obě si řekly ano!

Zasnoubit se ještě na vysoké škole je v dnešních poměrech přeci jen trochu neobvyklé. Co na to řekly jejich rodiny? „Mně rodiče nic nerozmlouvali, protože oni sami měli zásnuby po roce a půl známosti. Netlačili na mě, že mám nejdřív dostudovat. Řekli mi, že pokud si jsem jistá, že s Alex chci strávit zbytek života, mám to udělat,“ říká Janča. I Alex našla u mámy pochopení, když jí ukázala prstýnek koupený pro Janču. „Myslím, že se jí líbilo, že se chceme o ruku požádat navzájem. Že to nebyl takový ten nápad jedné strany, která pak doufá, že se druhá strana vysloví souhlasně,“ dodává Alex.

A byla svatba..?

Do roka a do dne od zásnub ale svatba nejspíš nebude. Jednak by nešikovně vyšla na zkouškové období a jednak nedávné hlasování Sněmovny o manželství pro všechny Janču s Alex přimělo nespěchat s registrací a počkat si na skutečný sňatek. Chtějí si svůj velký den užít se vším všudy, s plnohodnotným obřadem a manželskými právy, která tím získají. „Nechceme jen jít bez svědků na úřad podepsat papíry a pak mít nějakou poregistrační oslavu. Máme svoji hrdost. Nejsme auta nebo domácí mazlíčci, abychom se registrovaly,“ prohlašují svorně.

Ať už přijde svatba hned, nebo si na ni budou muset ještě počkat, snoubenky mají plnou hlavu plánů do budoucnosti. Nějakou chvíli plánovaly odstěhovat se do Londýna a věnovat se tam herectví. V poslední době je láká spíš cestovat po různých zemích a pracovat přitom v horských střediscích. Sportovní výchovu v sobě nezapřou. Jedno je však jisté: svatba bude rozhodně v Česku, aby na ni mohly pozvat celé své rodiny a všechny přátele.

 

Chcete, aby se Jana s Alex mohly vyzít? Podpořte do 1. června naší sbírku za volbu férové Sněmovny. Částku, kterou vyberem navíc použijeme na další aktivity Jsme fér. Třeba rozjezd naší mobilní televize. Přidáte se?

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.