Australané hlasují o manželství. Řeknou ano?

Má být manželství pro všechny? K téhle otázce se díky poštovnímu hlasování může vyjádřit každý Australan a každá Australanka. Do konce září dostanou hlasovací lístky, do listopadu můžou hlasovat. Nezávazně, o výsledku rozhodne vláda.

foto_clanek_01.jpg

Od 12. do 25. září 2017 budou Australanům chodit do schránky hlasovací lístky s otázkou: „Měl by být přijat zákon umožňující párům stejného pohlaví uzavřít sňatek?“ Austrálie se tak po Irsku může stát druhou zemí na světě, kde legalizaci manželství pro všechny nepodpořili pouze politici, nýbrž i lidové hlasování.

Austrálie je z hlediska práv LGBT komunity považována za jednu z nejvíce liberálních zemí na světě, Australané se dokonce v průzkumu Pew Research Center z roku 2013 zařadili společně s Čechy, Španěly, Němci a Kanaďany mezi nejvíce akceptující národy. Celých 79 % respondentů uvedlo, že homosexualitu považuje za společensky přijatelnou. Jenže v otázce toho, jestli gay a lesbickým párům umožnit vstup do manželství, země z celosvětového hlediska zaostává.

Zatím platí federální zákaz

V roce 2004 přijala konzervativní vláda premiéra Johna Howarda novelu federálního zákona o manželství (Marriage Act 1961), která definuje manželství jako svazek muže a ženy a vylučuje jakékoli jiné alternativy. Právě v té době americký stát Massachusetts uzákonil manželství pro všechny, o rok později ho následovala Kanada. Howardově vládě novela posloužila jako určitý druh opatření proti tomu, aby stejná situace nastala v Austrálii.

Federální definice manželství znemožňuje jednotlivým australským státům a teritoriím měnit jeho pojetí. Výrazný posun na tomto poli neprosadily ani nadcházející vlády labouristů Kevina Rudda a Julie Gillardové.

Právní experti se dlouho dohadovali ohledně pravomocí, které měly jednotlivé státy a teritoria vzhledem k definici manželství. V roce 2013 došlo k legalizaci sňatků pro gaye a lesby na území Teritoria hlavního města Austrálie – jen aby je v prosinci téhož roku zrušil australský Nejvyšší soud. Odůvodnil to tím, že s federálním zákonem nejsou kompatibilní.

Místo sňatku psí knížka

Soužití párů stejného pohlaví upravuje jiný federální zákon. Týká se de facto soužití, do kterého spadají homosexuální i heterosexuální páry žijící „na psí knížku“. Jejich svazky jsou subjektem pouze určitých práv a povinností vyplývajících z manželství. Rozdíly mezi manželstvím a neregistrovaným de facto soužitím se týkají majetkových práv a vzájemné vyživovací povinnosti.

Zákon byl dříve na homosexuální páry aplikován zřídka, k lepšímu to změnila až vláda Kevina Rudda, která z něj odstranila veškerá ustanovení o párech různého pohlaví. Ta se týkala zejména daní, penzijního systému, vojenských záležitostí, zdravotního pojištění, sociálních služeb, péče o seniory, sociálně-právní ochrany dětí, občanství a imigrace (v případě, že měl australský občan zahraničního partnera).

V některých státech a teritoriích mohou gayové a lesby uzavřít ještě registrované partnerství, občanské svazky nebo domácí partnerství.

foto_clanek_02_malcolmturnbull.jpg

„Manželství? Jsem pro,“ říká premiér

Současný australský premiér Malcolm Turnbull, který zastupuje konzervativní Liberální stranu Austrálie, je myšlence manželství pro všechny nakloněn. Prostřednictvím vládního kabinetu chtěl vypsat závazné referendum, kde by sami Australané rozhodli, zda jeho pocity sdílí. Návrh ale dvakrát za sebou zamítla horní komora federálního parlamentu, a proto se místo klasického referenda, u nějž by byla také povinná volební účast, rozhodl uskutečnit nezávazný poštovní průzkum.

Slovo „nezávazný“ je to klíčové. Zůstane čistě v kompetenci vlády, zda požadavku australských voličů vyhoví, nebo ne. Od 12. do 25. září obdrží všichni Australané hlasovací lístky, které musí odevzdat nejpozději 7. listopadu. Oficiální výsledek pak bude publikován 15. listopadu.

Pokud většina Australanů řekne „ano“, slibuje Turnbullova vláda uzákonit manželství pro všechny ještě do konce roku. Pokud do té doby totéž učiní i Chile, bude Austrálie v pořadí již pátou zemí, která letos takový zákon přijala.

Odpůrci nic nezmohli

Poštovní průzkum nepotěšil zástupce australských LGBT organizací, včetně PFLAG (Přátelé a rodina leseb a gayů). Několikrát za sebou ho napadli, psal o tom i australský Buzzfeed, ale tamní Nejvyšší soud shledal jejich žalobu neoprávněnou.

Podle posledního průzkumu veřejného mínění podporuje legalizaci manželství pro všechny 63 % Australanů. Jak ale budou skutečně hlasovat, nelze s jistotou předvídat, v anonymní anketě možná budou odpovídat jinak než v rámci průzkumu.

foto_clanek_03.jpg

Foto: Wikimedia Commons, Australian Marriage Equality

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.