Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Znamená to také, že LGBT děti a mladiství budou ještě více nuceni skrývat to, kým jsou, budou ještě více stigmatizováni a jejich duševní zdraví bude v důsledku toho ještě více ohroženo. V žádném případě se nejedná o ochranu dětí před nějakou zhoubnou ideologií, jak to prezentuje Orbán. LGBT lidé nejsou ideologie. Jsou to lidé jako kdokoliv jiný, kteří prostě existují a nikomu neškodí. A jediné, co chtějí, jsou stejná práva a důstojnost, jako mají ostatní. Ale obchodníci se strachem, jako je Orbán, prostě potřebují někoho ovládat, před někým strašit, z někoho udělat obětního beránka.

Je to maďarská verze „zákona o propagandě proti LGBT,“ přijatého v Rusku v roce 2013. Kam to vede, to už dnes vidíme. V důsledku tohoto zákona vyšetřovaly maďarské úřady Netflix za polibek v kresleném seriálu pro děti. Připomíná to snahy Aliance po rodinu, která chce také cenzuru informací o LGBT lidech. Stěžovala si například České televizi na zobrazení lesbického páru v animovaném dětském pořadu Doktorka Plyšáková. Označila to za “pobuřující” a “ideově angažovanou tvorbu”.

Evropská komise zahájila 15. července proti Maďarsku řízení o porušení EU práva. Po neúspěšném dialogu byl případ 19. prosince 2022 postoupen Soudnímu dvoru Evropské unie. Státy EU měly příležitost se k řízení na straně Evropské komise připojit a vyjádřit tak jasně, že i ony jsou proti cenzuře a útokům na LGBT lidi. Že stojí na straně lidských práv, svobody slova a ochrany slabších. České LGBT organizace Pague Pride a PROUD spolu s maďarksou LGBT organizací Háttér Society a zhraničními organizacemi Forbidden Colors a Reclaim vyzvaly 1. března českou vládu, aby se k řízení na straně Evropské komise připojila. Vláda rozhodla, že to neudělá.

 

Vláda premiéra Fialy tak jde ve stopách vlády bývalého premiéra Babiše. On sám ani jeho vláda se nepřipojili k veřejným výzvám mnoha dalších zemí EU a jejich lídrů, kritzujících přiejtí tohoto zákona už v 2021.

Velice nás postoj vlády mrzí. Byla to příležitost ukázat, že slova o ochraně lidských práv, demokracie a "západních" hodnot myslí vážně. A že se poučila z vraždy Juraje a Matúše v Bratislavě před pár měsíci. Protože přesně takové zákony, jako je ten maďarský, vedou ke stigmatizaci a šíření nenávisti.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.