Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Znamená to také, že LGBT děti a mladiství budou ještě více nuceni skrývat to, kým jsou, budou ještě více stigmatizováni a jejich duševní zdraví bude v důsledku toho ještě více ohroženo. V žádném případě se nejedná o ochranu dětí před nějakou zhoubnou ideologií, jak to prezentuje Orbán. LGBT lidé nejsou ideologie. Jsou to lidé jako kdokoliv jiný, kteří prostě existují a nikomu neškodí. A jediné, co chtějí, jsou stejná práva a důstojnost, jako mají ostatní. Ale obchodníci se strachem, jako je Orbán, prostě potřebují někoho ovládat, před někým strašit, z někoho udělat obětního beránka.

Je to maďarská verze „zákona o propagandě proti LGBT,“ přijatého v Rusku v roce 2013. Kam to vede, to už dnes vidíme. V důsledku tohoto zákona vyšetřovaly maďarské úřady Netflix za polibek v kresleném seriálu pro děti. Připomíná to snahy Aliance po rodinu, která chce také cenzuru informací o LGBT lidech. Stěžovala si například České televizi na zobrazení lesbického páru v animovaném dětském pořadu Doktorka Plyšáková. Označila to za “pobuřující” a “ideově angažovanou tvorbu”.

Evropská komise zahájila 15. července proti Maďarsku řízení o porušení EU práva. Po neúspěšném dialogu byl případ 19. prosince 2022 postoupen Soudnímu dvoru Evropské unie. Státy EU měly příležitost se k řízení na straně Evropské komise připojit a vyjádřit tak jasně, že i ony jsou proti cenzuře a útokům na LGBT lidi. Že stojí na straně lidských práv, svobody slova a ochrany slabších. České LGBT organizace Pague Pride a PROUD spolu s maďarksou LGBT organizací Háttér Society a zhraničními organizacemi Forbidden Colors a Reclaim vyzvaly 1. března českou vládu, aby se k řízení na straně Evropské komise připojila. Vláda rozhodla, že to neudělá.

 

Vláda premiéra Fialy tak jde ve stopách vlády bývalého premiéra Babiše. On sám ani jeho vláda se nepřipojili k veřejným výzvám mnoha dalších zemí EU a jejich lídrů, kritzujících přiejtí tohoto zákona už v 2021.

Velice nás postoj vlády mrzí. Byla to příležitost ukázat, že slova o ochraně lidských práv, demokracie a "západních" hodnot myslí vážně. A že se poučila z vraždy Juraje a Matúše v Bratislavě před pár měsíci. Protože přesně takové zákony, jako je ten maďarský, vedou ke stigmatizaci a šíření nenávisti.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

16 středoškolských parlamentů podpořilo přijetí rovného manželství

16 krajských a městských studentských samospráv z 10 krajů naší země, které zastupují desetitisíce studentů a studentek, se obrací na nejvyšší ústavní činitele, předsedy a předsedkyni parlamentních stran, aby podpořili uzákonění manželství pro všechny páry. "Jako studenti cítíme potřebu vyjádřit své pocity k tématu, které se nás bezprostředně dotýká a bude nás, jakožto i budoucí generace, provázet celým životem. Vážíme si prostoru, který je manželství pro všechny poslední dobou ve veřejné sféře věnován. Schválení rovných sňatků je za nás krok správným směrem," uvádí Jakub Vrzal a Zita Krotká, kteří výzvu zastupují.

O čem bude hlasovat Sněmovna ve 3. čtení aneb jedno manželství, jeden pozměňovák a čtyři úplné ukrajováky

Nacházíme se před finálním hlasováním o manželství pro všechny páry v Poslanecké sněmovně. Tak blízko rovným sňatkům jsme ještě nikdy nebyli. Ve 2. čtení se dostalo do hry několik pozměňovacích návrhů. Každý z nich ukrajuje z manželství něco jiného. Pojďme se podívat, co se v pozměňovacích návrzích skrývá a co se teď bude s manželstvím dít. A také jak se zapojit do oslovování poslanců a poslankyň.

Přes 1600 pedagogických pracovníků podpořilo přijetí rovného manželství

Pedagogičtí pracovníci vyzvali veřejným stanoviskem k přijetí manželství pro stejnopohlavní páry v České republice. Zdůrazňují jeho pozitivní dopad na mladé lidi a školní prostředí a argumentují významem pro rodinné a sociální vztahy, bojem proti šikaně a podporou rozmanitosti. Stanovisko podpořilo již více jak 1600 lidí. 

 

Náhradní mateřství NESOUVISÍ se zákonem o rovném manželství

Jako brzda přijetí manželství pro všechny páry se do politického a veřejného prostoru dostal argument náhradního mateřství. Proto jsme se rozhodli osvětlit tuto problematiku přímo u zdroje rozhodování a napsali všem poslancům a poslankyním ve Sněmovně a všem senátorům a senátorkám Senátu Parlamentu ČR zprávu, kde jsme celé téma vysvětlili a vyvrátili nejdůležitější mýty, manipulace a dezinformace, které se v souvislosti s tímto tématem objevují. 

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.