Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Znamená to také, že LGBT děti a mladiství budou ještě více nuceni skrývat to, kým jsou, budou ještě více stigmatizováni a jejich duševní zdraví bude v důsledku toho ještě více ohroženo. V žádném případě se nejedná o ochranu dětí před nějakou zhoubnou ideologií, jak to prezentuje Orbán. LGBT lidé nejsou ideologie. Jsou to lidé jako kdokoliv jiný, kteří prostě existují a nikomu neškodí. A jediné, co chtějí, jsou stejná práva a důstojnost, jako mají ostatní. Ale obchodníci se strachem, jako je Orbán, prostě potřebují někoho ovládat, před někým strašit, z někoho udělat obětního beránka.

Je to maďarská verze „zákona o propagandě proti LGBT,“ přijatého v Rusku v roce 2013. Kam to vede, to už dnes vidíme. V důsledku tohoto zákona vyšetřovaly maďarské úřady Netflix za polibek v kresleném seriálu pro děti. Připomíná to snahy Aliance po rodinu, která chce také cenzuru informací o LGBT lidech. Stěžovala si například České televizi na zobrazení lesbického páru v animovaném dětském pořadu Doktorka Plyšáková. Označila to za “pobuřující” a “ideově angažovanou tvorbu”.

Evropská komise zahájila 15. července proti Maďarsku řízení o porušení EU práva. Po neúspěšném dialogu byl případ 19. prosince 2022 postoupen Soudnímu dvoru Evropské unie. Státy EU měly příležitost se k řízení na straně Evropské komise připojit a vyjádřit tak jasně, že i ony jsou proti cenzuře a útokům na LGBT lidi. Že stojí na straně lidských práv, svobody slova a ochrany slabších. České LGBT organizace Pague Pride a PROUD spolu s maďarksou LGBT organizací Háttér Society a zhraničními organizacemi Forbidden Colors a Reclaim vyzvaly 1. března českou vládu, aby se k řízení na straně Evropské komise připojila. Vláda rozhodla, že to neudělá.

 

Vláda premiéra Fialy tak jde ve stopách vlády bývalého premiéra Babiše. On sám ani jeho vláda se nepřipojili k veřejným výzvám mnoha dalších zemí EU a jejich lídrů, kritzujících přiejtí tohoto zákona už v 2021.

Velice nás postoj vlády mrzí. Byla to příležitost ukázat, že slova o ochraně lidských práv, demokracie a "západních" hodnot myslí vážně. A že se poučila z vraždy Juraje a Matúše v Bratislavě před pár měsíci. Protože přesně takové zákony, jako je ten maďarský, vedou ke stigmatizaci a šíření nenávisti.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Partnerství pro stejnopohlavní páry přijato: otázky a odpovědi

Po dlouhých letech debat vstoupí v účinnost zákon o partnerství pro stejnopohlavní páry a to 1. ledna 2025. Teto zákon LGBT lidem nedává rovnoprávné manželství. Nadále také omezuje některá jejich rodičovská práva. Zákonodárci a zákonodárkyně se rozhodli vydat složitější cestou zachování dvou institutů, což i nadále povede k právním komplikacím, opomíjení a zejména k nerovnoprávnosti a nedůstojnosti pro statisíce lidí. Česká společnost tak stále zůstane rozdělena na lidi různých kategorií jen podle toho, koho milují. V našem článku najdete odpovědi na nejčastější otázky týkající se této nové legislativy, které jsme připravili na základě aktuálních a dostupných informací. Pokud vám tento článek neodpoví na vaše otázky ohledně partnerství, neváhejte se na nás kdykoli obrátit.

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.