Firmy psaly Babišovi. Český byznys podporuje rovnost manželství

Férové prostředí a rovná práva pro všechny. Tak by se dala shrnout podpora, kterou osmnáct společností vyjádřilo možnosti sňatků pro gay a lesbické páry. Firmy v čele s IBM Česká republika minulý týden premiérovi Andreji Babišovi poslaly otevřený dopis, kterým podpořily manželství pro všechny.

„Jako organizace, která se staví proti diskriminaci ve všech jejích formách a dlouhodobě bojuje za rovné zacházení pro všechny, společnost IBM věří, že naši zaměstnanci a zaměstnankyně v České republice by měli mít přístup ke stejným právům, nárokům, povinnostem a svobodám,“ řekl k tomu Christian Noll, generální ředitel divize technologických služeb IBM v regionu střední a východní Evropy.

Podle IBM je pro hospodářskou konkurenceschopnost a prosperitu Česka nezbytná otevřená a rozmanitá společnost. Proto usilují o to, aby jejich LGBT zaměstnanci a zaměstnankyně měli rovný přístup ke všem právům. „Jsme klíčový zaměstnavatel v oblasti informačních technologií, podporujeme rozmanitost pracovní síly a uznáváme práva našich leseb, gayů, bisexuálů a transgender lidí na to, aby žili a pracovali bez diskriminace, předsudků nebo vyloučení,“ vysvětlil Noll.

Aby každý mohl být sám sebou

K IBM se přidaly i další firmy, které se do Česka snaží přilákat ty nejlepší talenty a udržet si kvalifikované zaměstnance a zaměstnankyně. Pro LGBT pracovníky a pracovnice chtějí vytvořit prostředí, kde mohou být sami sebou; prostředí, kde budou respektovány jejich partnerské vztahy. Takové prostředí totiž rozvíjí tvořivost a přispívá ke špičkovým výkonům.

„Velmi si vážíme podpory, kterou manželství pro všechny IBM a další zaměstnavatelé vyjádřili. Je to silný signál ostatním firmám v Česku a uvítáme, pokud se připojí další,“ doplnil šéf Jsme fér Czeslaw Walek. „86 procent českých gayů a leseb chce mít možnost vstoupit do manželského svazku. Šťastní zaměstnanci jsou produktivní zaměstnanci, proto musíme vytvořit pracovní prostředí, které je fér pro všechny.“

Podpora z různých sfér byznysu

Za férové firmy promluvila i Adriana Dergam, ředitelka korporátní komunikace a společenské odpovědnosti Vodafone Česká republika: „Společnost Vodafone se k této iniciativě již dávno připojila s podporou našich zaměstnanců a zaměstnankyň i zákazníků a zákaznic. Myslíme si, že manželství je základní lidské právo a individuální osobní volba. Bez diskriminace je život pro všechny – nejen zaměstnance a zaměstnankyně, ale i občany a občanky – lepší.“

„Jsme mladá česká firma a chceme jít příkladem, aby celá česká společnost stála za rovnoprávností manželství bez rozdílu orientace," dodal k tématu Ondřej Krátký, spoluzakladatel a ředitel přepravní aplikace Liftago. Mezi další společnosti, které připojily svůj podpis, patří třeba Amazon, Ben & Jerry`s, Česká spořitelna, Microsoft nebo RegioJet.

Stáhněte si celý dopis pro Andreje Babiše v pdf

Máme radost, že podpora férových firem stále roste.

Podívejte se na jejich aktuální seznam.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.