Férové manželství ve světě: V Dánsku to byl logický krok, zákon se přijímal jen čtvrt roku

Dánsko bylo kdysi první zemí, která gay a lesbickým párům umožnila registrované partnerství. Další dvě dekády trvalo, než se zařadila po bok svých severských sousedů a otevřela manželství všem.

Rodná země pohádkáře Hanse Christiana Andersena přiznala gay a lesbickým svazkům oficiální status v roce 1989, a to ve formě registrovaného partnerství. Tehdejší světový unikát byl spojený se všemi právy a povinnostmi, které vyplývají z manželství, s výjimkou plných adopčních práv.

Stejná láska, totožný obsah, jiný název

Podobně jako ostatní severské země platí i Dánsko za velmi liberální, a to nejen pokud jde o práva sexuálních menšin. Zákon o registrovaném partnerství tamní zákonodárci a zákonodárkyně postupně rozšiřovali právě o rodičovská a rodinná práva a povinnosti. Nakonec bylo obsahově totožné s manželstvím.

Logicky vyvstala otázka, zda je nutné mít dva stejné, jen různě nazvané právní instituty. Konzervativní vlády se opozičním návrhům na sjednocení bránily, socialistická vláda pod vedením premiérky Helle Thorning-Schmidt už byla vstřícnější. Na podzim roku 2011 oznámila, že příslušný zákon bude přijat už na jaře následujícího roku.

V rámci diskuzí o uzákonění manželství pro všechny si rokovalo i o tom, zda gay a lesbické páry získají možnost uzavřít sňatek před církevními orgány. Tématem bylo i právo denominací a duchovních na to, aby páry dvou žen nebo mužů před Bohem sezdávat vysloveně odmítly. Nakonec padlo rozhodnutí, že církev oddávat musí, ale konkrétní duchovní ne. Když odmítne, musí však za sebe najít náhradu.

copenhagen_pride.jpg

Rovnost na obou stranách mostu

Návrh zákona o rovném manželství byl 14. března 2012 předložen dánskému jednokomorovému parlamentu Folketing. Už 7. června ho parlament přijal. Proti byli pouze dánští lidovci a mimoparlamentní křesťaňští demokraté. O týden později nový zákon podpisem stvrdila královna Markéta II. a stal se účinným.

Od té doby už dánští gayové a lesby nemusejí „závidět“ sousedům a sousedkám ve švédském Malmö, které od Kodaně dělí pouze most přes Öresundskou úžinu. Manželství je pro ně přístupné na obou stranách mostu. A dnes už i na dánských autonomních územích, která zákon přijala až o několik let později. V Grónsku platí od roku 2016, na Faerských ostrovech od roku 2017.

Dánsko jako takové je jedenáctou zemí světa, která manželství pro všechny uzákonila. Liberální pověsti dostávají i průzkumy veřejného mínění: například podle výzkumu YouGov z roku 2013 tehdy rovné manželství podporovalo 79 % Dánů a Dánek.

V Dánsku to šlo opravdu rychle: od předložení zákona do jeho schválení neuplynuly ani tři měsíce. U nás už to bude měsíců patnáct. Pojďme společně pobídnout poslance a poslankyně, ať návrh zákona posunou do druhého čtení! Potkáme se 12. září na demonstraci za manželství pro všechny.


Foto: Facebook
Copenhagen Pride

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.