Férové manželství ve světě: V Dánsku to byl logický krok, zákon se přijímal jen čtvrt roku

Dánsko bylo kdysi první zemí, která gay a lesbickým párům umožnila registrované partnerství. Další dvě dekády trvalo, než se zařadila po bok svých severských sousedů a otevřela manželství všem.

Rodná země pohádkáře Hanse Christiana Andersena přiznala gay a lesbickým svazkům oficiální status v roce 1989, a to ve formě registrovaného partnerství. Tehdejší světový unikát byl spojený se všemi právy a povinnostmi, které vyplývají z manželství, s výjimkou plných adopčních práv.

Stejná láska, totožný obsah, jiný název

Podobně jako ostatní severské země platí i Dánsko za velmi liberální, a to nejen pokud jde o práva sexuálních menšin. Zákon o registrovaném partnerství tamní zákonodárci a zákonodárkyně postupně rozšiřovali právě o rodičovská a rodinná práva a povinnosti. Nakonec bylo obsahově totožné s manželstvím.

Logicky vyvstala otázka, zda je nutné mít dva stejné, jen různě nazvané právní instituty. Konzervativní vlády se opozičním návrhům na sjednocení bránily, socialistická vláda pod vedením premiérky Helle Thorning-Schmidt už byla vstřícnější. Na podzim roku 2011 oznámila, že příslušný zákon bude přijat už na jaře následujícího roku.

V rámci diskuzí o uzákonění manželství pro všechny si rokovalo i o tom, zda gay a lesbické páry získají možnost uzavřít sňatek před církevními orgány. Tématem bylo i právo denominací a duchovních na to, aby páry dvou žen nebo mužů před Bohem sezdávat vysloveně odmítly. Nakonec padlo rozhodnutí, že církev oddávat musí, ale konkrétní duchovní ne. Když odmítne, musí však za sebe najít náhradu.

copenhagen_pride.jpg

Rovnost na obou stranách mostu

Návrh zákona o rovném manželství byl 14. března 2012 předložen dánskému jednokomorovému parlamentu Folketing. Už 7. června ho parlament přijal. Proti byli pouze dánští lidovci a mimoparlamentní křesťaňští demokraté. O týden později nový zákon podpisem stvrdila královna Markéta II. a stal se účinným.

Od té doby už dánští gayové a lesby nemusejí „závidět“ sousedům a sousedkám ve švédském Malmö, které od Kodaně dělí pouze most přes Öresundskou úžinu. Manželství je pro ně přístupné na obou stranách mostu. A dnes už i na dánských autonomních územích, která zákon přijala až o několik let později. V Grónsku platí od roku 2016, na Faerských ostrovech od roku 2017.

Dánsko jako takové je jedenáctou zemí světa, která manželství pro všechny uzákonila. Liberální pověsti dostávají i průzkumy veřejného mínění: například podle výzkumu YouGov z roku 2013 tehdy rovné manželství podporovalo 79 % Dánů a Dánek.

V Dánsku to šlo opravdu rychle: od předložení zákona do jeho schválení neuplynuly ani tři měsíce. U nás už to bude měsíců patnáct. Pojďme společně pobídnout poslance a poslankyně, ať návrh zákona posunou do druhého čtení! Potkáme se 12. září na demonstraci za manželství pro všechny.


Foto: Facebook
Copenhagen Pride

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.